Со реформата во УЈП неспособната влада наметнува уште една глоба за граѓаните

Соопштение до јавноста

Владата на СДСМ преку реформата во УЈП наметнува уште една глоба за граѓаните. Овој пат мета на нејзината алчност се токму извозниците на интелектуални услуги кои заработуваат во нашата земја.

Владата сака преку успешните да го полни буџетот, за да ја покрие сопствената неуспешност и криминал.

СДСМ и Зоран Заев сакаат да ги земаат парите на граѓаните директно од нивниот џеб. Укинувањето на банкарската тајна е директна умисла за ново даночење на граѓаните кои заработуваат продавајќи интелектуални услуги на глобалниот пазар.

СДСМ и Зоран Заев удираат против секој кој е успешен и кој нашол начин да заработи, без да мора да биде уценет од Зоран Заев и криминалната свита околу него.

Дополнително со ваквата мерка се нарушува приватноста на граѓаните. Увидот во банкарските сметки отвара можност за корумпираната влада да врши уцени, притисоци и рекет врз граѓани.

Законските измени во Законот за банки, кои ги предвидува власта се во директна спротивност со Уставот и чл. 25, кој ја гарантира приватноста на граѓаните и нејзината неповредливост.

Власта по кој знае кој пат ќе го прекрши Уставот.

Додека власта ќе ги гледа банкарските сметки на кои има чесно заработени пари, криминалните бизниси на власта продолжуваат да цветаат.

Сите законски прекршување направени од оваа власт ќе подлежат на соодветни санкции кога во Република Македонија ќе се врати правната држава.

 

          Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...