Скандалот со тендерите од ќерка за татко во здравството, не смее да помине без реакција од државата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

Ќерка на татко доделува милиони евра на тендер, власта дефокусира, а ОЈО си тера „по допрен глас“ за се’ само не за најочигледните примери за можности за криминал и корупција.

Ова е случај каде ќерката директор на здравствена установа доделува тендерот од 3 милиони евра на фирмата на таткото. Крвавите тендери во здравството не запираат.

Скандалот со тендерите од ќерка за татко во здравството, со очигледен судир на интереси, крвно сродство од прв ред, не смее да мине без реакција од државата. Очигледниот судир на интереси е невидлив само за институциите. Залудни се партиските соопштенија потпишани од клиниката, кога е јасно дека изземањето на директорката на Клиниката за хематологија од потпишување на договорите за набавка, не е доволно за да се елиминира фактичкиот судир на интереси во кој што се наоѓа ќерката – директор, затоа што се работи за техника на спроведување на јавна набавка. Тој очигледен судир на интереси, крвно сродство од прв ред, би требало да биде надминат со оневозможување јавната набавка од институцијата каде директорува ќерката да ја добие фирмата на нејзиниот татко!

Обвинителите би треба да знаат дека крвно сродство од прв ред е најдиректен судир на интереси! Свесно се запоставува фактот дека директорката ја составува нарачката на сите препарати и опрема што треба да се набават за Клиниката. Вака, тоа што таткото го нуди, ќерката го купува. Таа може, заради крвното сродство од прв ред, да нарача тоа што го нуди понудувачот, во случајот таткото.

Притоа, со ваков јасен и недвосмислен судир на интереси семејната компанија на директорката на Клиниката за хематологија „Др. Пановски“ остварува материјална добивка од договор со Клиниката. Ваквиот судир на интереси – крвно сродство од прв ред – создава нерамноправни услови за другите учесници во тендерската постапка на понудување и се крши основниот пазарен принцип. Тоа се вика стекнување на имотна корист под привилегирани услови. Склучувањето договор меѓу Клиниката за хематологија и семејната компанија на Директорката на Клиниката значи прекршени правни норми, заради што тој Договор не би требало да произведува ниту регуларно правни последици, и треба да биде поништен.

Ќе повторам, крвно сродство од прв ред „татко – ќерка“, е најдиректен судир на интереси, заради кој и не смее да биде склучен договор! Во спротивно, на големо се поддржува белата мафија.

Вистинската борба против криминалот бара да се елиминираат последиците од казнивите дела! Се’ до тогаш, Македонија ќе тоне во корупција на светските листи! Просторот за криминал ќе се стеснува кога ќе се елиминираат последиците од казнивите дела! Тоа значи поништување на тендерот и враќање на парите.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...