Лажната декларативната заложба за борбата против корупцијата на владата на СДСМ и Заев е препознаена и од ГРЕКО и од граѓаните

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Целата власт е насочена само кон заштита на криминалот и корупцијата за која сведочи и домашна и меѓународна јавност.

Аболициран и помилуван властодржец на чело на тело за реформи на правосуството, кој во меѓувреме судски се ослободува за поткуп, случај регистриран и со аудио и видео снимка, како дел од посебни истражни мерки, е класичен пример за криминал, корупција, заробено судство и држава.

Незаменливоста на неговиот тим од корумпирани функционери фатени во местење тендери и криминално делење на милиони буџетски пари е дополнителен доказ каде е врвот на криминалот и корупцијата.

Лажната декларативната заложба за борбата против корупцијата е препознаена и од ГРЕКО  и од граѓаните. Концепт на лажната отвореност, отчетност и транспарентност, завршува со секој нов криминален скандал на оваа власт.

Наместо соопштенија за дефокус на јавноста, власта не одговара како ли ГРЕКО ќе го разгледува случајот Тендер од 35 милиони евра во здравството на министерот Филипче? Како ли власта ќе го објасни на ГРЕКО случајот со поделбата на фондот за иновации на Анѓушев, на Локвенец, на советничката за култура на премиерот Ласкова. Како ли Шекеринска ќе го објасни делењето пари на наводни непартиски организации каде и самата членувала, а други министри се дел од раководните структури? Како ли повторно Филипче ќе го спакува поделбата на 400.000 евра набавка од компанијата на својата партнерка, инаку директор на една клиника? Како ли ќе ги објаснат милионите евра дадени за возила од МВР и од МО за компании кои не се директни увозници?

Одговорност за криминалот и корупцијата мора да има и ќе има тогаш кога Република Македонија и правосудството ќе се ослободат од канџите на аболицирани и помилувани криминалци на власт.

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...