Соопштенија

Честитка по повод Националниот празник на Власите од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Почитувани сограѓани, припадници на влашката етничка заедница, Дозволете во мое лично име и во име на партијата ВМРО-ДПМНЕ да ви го честитам 23 мај, Националниот празник на Власите. Власите во Македонија се нераскинлив дел од македонската нација и македонската историја кои низ вековите наназад придонесувале за нашата Татковина, за нејзината изградба и просперитет,  што несомнено е влог и […]

Прочитај повеќе

Заев и неговата криминална банда спроведуваат општ грабеж на народните пари

Соопштение до јавноста Во Република Македонија, аболицираниот Заев и неговата криминална банда спроведуваат општ грабеж на народните пари. Во изминатите 2 и половина години владеење на СДСМ, власта потроши повеќе од 8 милијарди евра буџетски средства, пари на граѓаните, притоа без да реализира ниту еден крупен капитален проект од интерес за граѓаните. Се поставува прашањето […]

Прочитај повеќе

Доколку СДСМ водеше грижа за социјално ранливите категории на граѓани ќе ги прифатеше амандманите со кои реално им се помага на најзагрозените семејства во државата

Соопштение до јавноста, реакција на прес конференцијата на Катерина Кузмановска Политиките на СДСМ ги туркаат граѓаните во сиромаштија. Заради тоа 500 илјади граѓани живеат на прагот на сиромаштијата, а секој ден се повеќе граѓани доаѓаат во ситуација да не може да го поминат месецот поради растот на цените. Патем да беа СДСМ навистина загрижени за […]

Прочитај повеќе

СДСМ го уништи Охрид и му го загрози статусот на заштитено подрачје на УНЕСКО

Соопштение до јавноста СДСМ го уништи Охрид и му го загрози статусот на заштитено подрачје на УНЕСКО.  За Зоран Заев и СДСМ поважни се матните бизнис зделки отколку културното и природно наследство на Република Македонија. Како резултат на негрижата и неспособноста на СДСМ, Охрид за прв пат од 1979 година ќе биде ставен на листата […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Најголем проблем во Центар е загадениот воздух, власта целосно ја заглави гасификација и нема поевтино парно

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва беше во посета на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Центар, каде оствари средба со граѓани, членови и симпатизери на партијата. Мицкоски потенцираше дека Општина Центар и граѓаните заслужува подобро и повеќе.Анкетите по изборите покажуваат дека огромното мнозинство се незадоволни поради слабиот животен стандард, недостигот на нови вработувања, слабата економија. Незадоволни се […]

Прочитај повеќе

Мицкоски од Карпош: Заев ги излажа граѓаните за намалувањето на ДДВ за топлинските услуги

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска го посети ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Карпош, каде оствари средба со граѓани, членови и симпатизери на партијата. -Бев во Карпош. Луѓето се разочарани. Се докажува лажната матрица на власта и измамите кои ги прави Зоран Заев. Пред изборите за да ја добијат довербата од граѓаните во […]

Прочитај повеќе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се сретна со Директорот на Меѓународниот републикански институт за Европа, Пол Мекарти

Соопштение до јавноста Мицкоски се сретна со Директорот на Меѓународниот републикански институт за Европа, Пол Мекарти. На средба се потврдија добрите односи помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и IRI и се согласија за понатамошна продлабочена соработка. Мицкоски го информираше Мекарти за посветеноста на ВМРО-ДПМНЕ насочена кон стратешките интереси на нашата земја за членството во ЕУ и НАТО. На […]

Прочитај повеќе

Град Скопје го штити бизнисот кој му го додели на партнерот на министерката Царовска

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на Град Скопје Градот Скопје реши да брани нешто што не се брани, односно да го заштити бизнисот кој му го додели на партерот на министерката Царовска. Впрочем тие никаде не го демантираа тоа. Ги повикуваме надлежните институции да го истражат овој скандал, бидејќи е крајно сомнително од […]

Прочитај повеќе

СДСМ одби зголемување на надоместокот на социјално загрозените и ранливите категории на граѓани

Соопштение до јавноста СДСМ денеска ги одби амандманите предложени од ВМРО-ДПМНЕ и колицијата со кои се предвидуваше зголемување на надоместокот на социјално загрозените граѓани и ранливите категории на граѓани. Денес повторно сме сведоци дека парламентарното мнозинство предводено од СДСМ работи против интересите на граѓаните на Република Македонија. На денешната седница на Собранието на Република Македонија […]

Прочитај повеќе

Реформата на безбедносниот и разузнавачкиот сектор е еден од клучните приоритети за добивање на датум за преговори на Македонија за влез во ЕУ

Соопштение до јавноста Почитувани, Реформата на безбедносниот и разузнавачкиот сектор е еден од клучните приоритети на Европската Унија во задачите кон Македонија за добивање на датум за почеток на преговори за членство, како и предуслов за довршување на процесот на интегрирање во НАТО. Во изминатиов период од страна на Владата беа предложени два закони – […]

Прочитај повеќе