Соопштенија

Криминалната власт на СДСМ и Заев докажа дека е најнеспособната во историјата на Република Македонија

Соопштение до јавноста Криминалната власт на СДСМ и  Зоран Заев докажа дека е најнеспособната во историјата на Република Македонија. Работата на владата e обележана само со неуспеси,  падови  и уништена економија. Катастрофалната реализација на капиталните инвестиции продолжува и понатаму да биде уште еден во низата неуспеси на власта.  Неспособниот СДСМ во првите 4 месеци од […]

Прочитај повеќе

Со оваа лоша политика на владата на СДСМ, Македонија никогаш нема да добие датум за преговори

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на видео обраќањето на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Лажгото Заев уште лани во јуни го прославуваше датумот кој го нема, а СДСМ сега ги понижува граѓаните мислејќи дека заборавиле и повторно бараат да се прославува добивањето на датум во јуни, кој заради нивните […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ во соработка со ИРИ организираше обука за „Јавно мислење и анкетни истражувања за креирање на јавни политики базирани на податоци“

Соопштение до јавноста Партискиот истражувачки и аналитички центар на ВМРО-ДПМНЕ во соработка со ИРИ (Меѓународниот републикански институт) организираше обука за „Јавно мислење и анкетни истражувања за креирање на јавни политики базирани на податоци“ што се одржува во два дела на 27 и 29 мај во просториите на ВМРО-ДПМНЕ. Обуката започна со обраќање на претседателот на […]

Прочитај повеќе

Се додека Заев е премиер Македонија нема да добие датум за преговори со ЕУ

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Владата на СДСМ пак излажа. Датум за преговори со ЕУ и оваа година нема. СДСМ сега и со промена на име на државата нема да почне преговори поради тоа што нема реформи. Заев треба да знае дека во ЕУ не се оди со партизирана администрација и […]

Прочитај повеќе

СДСМ и Спасовски докажаа дека не се способни да ги одржуваат редот, мирот и безбедноста во државата

Соопштение до јавноста Кој е пратеникот од власта чиј син вчера учествуваше во насилен инцидент во угостителски објект? Кој се чувствува толку моќен среде бел ден во ресторан да дели правда и да го нарушува јавниот ред и мир? Каде била полицијата, зошто не интервенирала и зошто МВР го премолчи инцидентот? Дали насилството се прикрива […]

Прочитај повеќе

СДСМ не дозволи на дневен ред да биде ставена промената на претседателот на комисијата, Павле Богоевски за кршење на етичкиот кодекс на Собранието

Соопштение до јавноста Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања имаше низа на забелешки во однос на текот и дневниот ред на седницата. Владејачкото мнозинство предводено од СДСМ не дозволи на дневен ред да се постави точката која беше формално поднесена од страна […]

Прочитај повеќе

Во СДСМ владее апсолутистичкиот пристап на деспотот Заев, демократија нема

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Костадин Костадинов За разлика од партијата на Костадинов каде владее апсолутистичкиот пристап на деспотот Заев, нема демократија и максимално централистички се носат одлуките, додека органите и телата на партијата служат за декор за одобрување на неговите политики, во ВМРО ДПМНЕ има демократија, се носат одлуките низ транспарентна […]

Прочитај повеќе

Откако СДСМ е на власт сиромаштијата рапидно расте

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ СДСМ откако е на власт сиромаштијата расте рапидно. Сиромаштијата го достигна врвот, за сега има околу 500.000 граѓани кои живеат во бедни услови, и не можат да го поминат месецот. Ова гласно говори дека владата на Заев не е загрижена за социјално ранливите категории на граѓани. […]

Прочитај повеќе

Заев и Тевдовски треба да одговорат каде завршуваат милионите кои секој месец ги земаат

Соопштение до јавноста Зоран Заев ги задолжува македонските граѓани по 2,5 милиони евра секој ден. И празник и делник Зоран Заев зема едно ипол евро, кое ќе треба да го враќа секој жител на Македонија. И бебињата и пензионерите и вработените и невработените, буквално секој поединец ќе треба да враќа по приближно 20 евра. Од […]

Прочитај повеќе

Апелираме пратениците да постапат согласно законите и Уставот во случајот со мандатот на Никола Груевски

После извршените консултации со пратеничката група и врз основа на дискусијата на затворената седница на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ го донесе следниот заклучок: – ВМРО-ДПМНЕ опстојува на принципиелност, честитост, искреност и доследно применување на законите и Уставот на Република Македонија, без оглед на политичката, општествената или било каква друга припадност, за […]

Прочитај повеќе