Соопштенија

Мицкоски на средба со челни луѓе од германскаа економија, размена на идеи за економската програма на ВМРО-ДПМНЕ

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски и членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Трајко Славески продолжуваат со посетата на Берлин, Сојузна Република Германија и учество на програмската конференција организирана од Конрад Аденауер Штифтунг и владеачката партија ЦДУ. Во текот на денешниот ден Мицкоски и Славески учествуваа на конференцијата организирана од […]

Прочитај повеќе

Николоски, Ѓорчев и Муцунски се сретнаа со Хан

Соопштение до јавноста Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ составена од Потпретседaтелот Александар Николоски, Членот на извешниот комитет Влатко Ѓорчев и Меѓународниот секретар Тимчо Муцунски денес во Брисел остварија средба со Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Во текот на средбата Еврокомесарот беше информиран за одличниот резултатот на ВМРО-ДПМНЕ на одржаните Претседстелски избори. При разговорот со […]

Прочитај повеќе

Мицкоски во Берлин на средба со иселеници: На Македонија и треба преобразба која ќе донесе подобар живот

Се сретнав со нашите иселеници и членовите на Задграничниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Берлин, Германија. Дискутиравме за Македонија, за актуелната состојба и нејзината иднина. Македонците насекаде се загрижени за она што се случува во нашата земја, за уништената економија, за погазеното достоинство, за негрижата на власта кон граѓаните дома, но и кон Македонците надвор од […]

Прочитај повеќе

Мисајловски, Мицевски и Ласовска на средба со Амбасадорите од Северноатлантскиот Совет

Соопштение до јавноста Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски и пратениците Никола Мицевски и Благица Ласовска вчера (03.06.2019) остварија средба со Амбасадорите од Северноатлантскиот Совет. На средбата се разговараше за актуелната политичка и економска состојба, како и за евроатлатските  позиции на Република Македонија. Од страна на Мисајловски беше истакнато дека врвен стратешки приоритет на ВМРО-ДПМНЕ е […]

Прочитај повеќе

Честитка од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод празникот Рамазан Бајрам

Почитувани верници од исламска вероисповед, Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ да ви го честитам големиот верски празник Рамазан Бајрам. Денешниот празничен ден  претставува радост, но воедно  промовира моменти на хуманост, солидарност и меѓусебно почитување. Овие вредности кои се втемелени во традицијата треба да помогнат во градење и зацврстување на […]

Прочитај повеќе

СДСМ и Зоран Заев ја уништуваат македонската економија

Соопштение до јавноста СДСМ и Зоран Заев ја уништуваат македонската економија. Инвестициите се на историско најниско ниво, а просечната стапка на раст во период од 2017 – 2018 е 1, 4 % што е двојно помалку ако се спореди со растот од 2006 до 2016 кога просечната стапка на раст била 3,2 %. Ништо од […]

Прочитај повеќе

Мицкоски – Хекер: Граѓаните да не бидат казнети поради неспособната влада, криминалот и корупцијата на Заев

Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на Берлин и високиот дијалог кој го организира фондацијата Конрад Аденауер Штифтунг и десничарската германска сестринска партија ЦДУ, оствари билатерална средба со д-р Јан Хекер, советник на германската канцеларка Ангела Меркел за надворешна политика. На билатералната средба се разговараше за актуелната политичко-економска состојба во […]

Прочитај повеќе

Николоски, Ѓорчев и Муцунски на Политичкото Собрание на EПП во Брисел

Соопштение до јавноста Делегација на ВМРО-ДПМНЕ составена од Потпретседателот Александар Николоски, членот на извршниот комитет Влатко Ѓорчев и Меѓународниот Секретар Тимчо Муцунски ќе присуствува на Политичкото Собрание на Европската Народна партија. Се работи за прв состанок на Политичкото собрание на ЕНП после изборите за Европскиот парламент. На истото ќе се направи анализа на резултатите од […]

Прочитај повеќе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицкоски од денес е во дводневна посета на Берлин, Сојузна Република Германија

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицкоски и членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Трајко Славески од денес се во дводневна посета на Берлин, Сојузна Република Германија. Делегацијата ќе земе учество во програмата која е дел од високиот дијалог на фондацијата Конрад Аденауер Штифтунг и десничарската германска сестринска партија ЦДУ […]

Прочитај повеќе

Владата на СДСМ за овие две години стана симбол за неработа, криминал, непотизам и корупција

Соопштение до јавноста Зоран Заев ја предводи најнеспособната влада во историјата на Република Македонија. Владата на СДСМ за овие две години стана симбол за неработа, криминал, непотизам и корупција. Власта потроши 9 милијарди евра Буџет, а ништо нема направено со што ќе го подобри животот на граѓаните. Нема никаква позитивна промена во економијата, напротив сведоци […]

Прочитај повеќе