Соопштенија

Лицемерно е СДСМ да се фали со мерки кога сиромаштијата е искачена на енормно ниво

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Катерина Кузмановска Лицемерно е СДСМ да се фали со мерки кога сиромаштијата е искачена на енормно ниво. Откако СДСМ дојде на власт бројката на сиромашните се искачи на 500.000 граѓани. Владата на СДСМ не прифати мерка со која домаќинствата  кои користат гарантирана минимална помош да остваруваат паричен додаток […]

Прочитај повеќе

Владата на СДСМ е виновна за иселувањето на младите од Република Македонија

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на изјавата на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Владата на СДСМ е виновна за иселувањето на младите од Република Македонија. Заев и Димитров се главни виновници за трајното иселување на двајца врвни млади експерти, кои со извонредниот просек и образование завршено во […]

Прочитај повеќе

Државата блеска само во очите на СДСМ и Заев, додека обичните граѓани едвај преживуваат

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Државата блеска само во очите на СДСМ и Зоран Заев, додека обичните граѓани едвај преживуваат. Поминаа две години откако тие се на власт, а 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија. Граѓаните видоа дека оваа ненародна власт не води грижа за нив. Владата не прифати домаќинства […]

Прочитај повеќе

Заев пописот го разбира како политичка алатка која му служи за исплата на политичките концесии кои го донесоа на власт

Соопштение до јавноста Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја одредува насоката во која ќе се движат државните политики. Во Република Македонија, Зоран Заев пописот […]

Прочитај повеќе

Две години СДСМ нема ништо сработенo, па поради тоа смислуваат лаги за да ја манипулираат македонската јавност

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференцијата на Костадин Костадинов Пресовите на СДСМ стануваат се повеќе очајни. Две години на власт откако се, немаат ништо сработено, па поради тоа смислуваат лаги за да ја манипулираат македонската јавност. Се фалат со големи мерки кои ја намалиле невработеноста во државата, но единствена мерка за овие две […]

Прочитај повеќе

Откако СДСМ дојде на власта, економијата го допре дното

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ СДСМ откако дојде на власт економијата го допре дното. Привидот дека имаме огромен раст од 4,1% во првиот квартал од 2019 година е резултат на фактот што лани во истиот квартал стапката на раст беше исклучително ниска – 0,9%. Стапката на економски раст за секој квартал […]

Прочитај повеќе

Заев и Анѓушев ги лажеа работниците и не направија ништо за „Југохром“ и „ОХИС“, но затоа направија за нивните фирми

Соопштение до јавноста Зоран Заев и Кочо Анѓушев ја туркаат економијата кон дно. Трета година по ред ништо од ветувањата дека ќе се рестартираат „Југохром“ и „ОХИС“. Стотици работници од овие некогашни гиганти три години се лажени од власта. Заев и Анѓушев пред изборите во 2016 година ветуваа заживување на економијата и решавање на сите […]

Прочитај повеќе

Мицкоски од Берово: Се живее тешко и очајно, затоа се потребни промени!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денес е во посета на Берово и беровско, во селото Будинарци каде масовно се прославува празникот Пресвета. Младите немаат перспектива, младите масовно се иселуваат. На малешевскиот крај му се заканува, за жал, судбината на веќе иселениот мијачки крај, на многу места во битолско и другите краеви на Македонија кои веќе во целост […]

Прочитај повеќе

Младите во Македонија во се поголем број ја напуштаат државата и заминуваат да работат и живеат во странство

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Јон Фрчкоски Младите во Македонија во се поголем број ја напуштаат државата и заминуваат да работат и живеат во странство. Секоја недела полни автобуси со млади луѓе со карта во еден правец како од внатрешноста  така и од Скопје заминуваат правец Западна Европа. Доколку Заев и луѓето […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: СДСМ измами дека ќе најде решение за ОХИС

Работниците на Охис се без работа и покрај ветувањата на Заев за рестартирање на фабриката. Поминаа 3 години, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Во 2017-та лично премиерот Заев вети дека ќе се рестартира. Истото ветување го даде и следната 2018-та година, но залудно, бидејќи Охис тапка во место. Оваа година Вицепремиерот Анѓушев, неподносливо арогантно […]

Прочитај повеќе

Најгоре