Соопштенија

Eкономското цунами Заев и Тевдовски продолжуваат безмилосно да ги задолжуваат граѓаните на Република Македонија

Соопштение до јавноста Eкономското цунами Заев и Тевдовски продолжуваат безмилосно да ги задолжуваат граѓаните на Република Македонија. Вчера Владата на СДСМ ги задолжи граѓаните за нови 54 милиони евра, пари кои ќе треба да ги враќаме ние и идните генерации. Уште потрагично е што во наредните недели се планира раздолжување од 37 милиони евра, така […]

Прочитај повеќе

За една година од локалните избори, граѓаните целосно се разочараа од СДСМ

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ За една година од локалните избори, граѓаните целосно се разочараа од СДСМ. Секојдневно гледаат криминал, насилство, закани и уцени, во што учествуваат и градоначалниците на СДСМ. Боро „Малборо“ од Ново Село, Марјанчо „Прислушувачот“ Стојановски […]

Прочитај повеќе

Николоски во Брисел еден од клучните говорници на Конференција на Европската Народна Партија – ЕУ и Западен Балкан

Соопштение до јавноста Европската Народна Партија организира конференција на високо ниво насловена “ЕУ – Западен Балкан како заедно да ја изградиме нашата заедничка иднина? ” Конференцијата ќе се одржи на 16-ти Октомври во Европскиот парламент во Брисел. Целта на конференцијата е да се истакне преку две панел дискусија поддршката на евро интеграциските процеси во регионот. […]

Прочитај повеќе

Власта е во паника, притисоците и заканите се залуден обид да се всее страв

Соопштение до јавноста СДСМ доби црвен картон од над еден милион и двесте илјади граѓани кои не излегоа на референдум или гласаа против договорот за промена на името. Власта е во паника. Нејзината капитулантска политика не поминува кај граѓаните и затоа се заканува и прибегнува кон вршење на притисоци. Залудни се притисоците и заканите преку […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев во ИРИ во Вашингтон: ВМРО-ДПМНЕ силно ќе соработува со САД, ИРИ и Републиканската партија

Соопштение до јавноста Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во Вашингтон оствари средба со Јан Ерик Суротчак, новиот директор на ИРИ за трансатлантска стратегија и досегашен директор на ИРИ за Европа. Ѓорчев го информираше соговорникот за актуелната политичка состојба во Македонија по завршувањето на неуспешниот референдум од 30-ти септември. Граѓаните ги поддржуваат членството на Македонија […]

Прочитај повеќе

Владата да одговори дали полноќното шверцерско носење на ребаланс на буџетот значи прикривање на матните бизниси и економијата пред банкрот

Соопштение до јавноста Владата која лажно се преставува за транспарентна, на шверцерски начин далеку од очите на јавноста на нетранспарентен начин скрои ребаланс на буџет кој преставува покривање на матните бизниси и нерентабилната презадолжена економија. Повеќе ни огромното задолжување не може да ги покрие криминалите на владата. Владата треба да одговори зошто на шверцерски начин […]

Прочитај повеќе

Дали СДСМ свесно ја втурнува државата во вештачка економска криза заради насилно туркање на договорот од Преспа

Соопштение до јавноста Власта е неспособна да го реализира ветеното. Неработата и неспособноста се главна одлика на оваа влада и затоа прави ребаланс. Недозволиво е држава во развој како Република Македонија да има економски раст од 1, 2 или 3% и ниво на капитални инвестиции за осум месеци од само 23.3%. Класичен дебакл и одраз […]

Прочитај повеќе

Заев, Анѓушев и Тевдовски ја туркаат Република Македонија во економски колапс

Соопштение до јавноста Заев, Анѓушев и Тевдовски ја туркаат Република Македонија во економски колапс. Економијата се соочува со невидена катастрофа. Нема резултати, нема нови инвестиции, има пад на проекциите на раст на БДП но затоа имаме нови милионски задолжувања. Црната еконмска тројка и криминалниот картел на власт безмилосно продолжуваат да ја задолжуваат Република Македонија. Веселите […]

Прочитај повеќе

Зоран Заев нема легитимитет да го менува Уставот за да го смени уставното име на Република Македонија

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на видео обраќањето на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ   СДСМ и Зоран Заев мора да го прифатат фактот дека Договорот од Преспа е правно – политички мртов. Покрај сите нерегуларности, заплашувања, поткупувања и полнење на кутии граѓаните кажаа НЕ. 1 милион и 200 […]

Прочитај повеќе

Николовски мора да разбере дека бадијала му е секоја субвенција што ќе ја даде ако родот на земјоделците скапува на нивите и нема кој да го откупи

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Љупчо Николовски Изминатиов период се покажа и докажа дека ветувањата на Николовски не му се јака страна. Тој може да ветува колку сака повисоки субвенции но никако не успева да го реши најголемиот проблем со кој се соочуваат земјоделците а тоа е откупот. Николовски мора да разбере […]

Прочитај повеќе

Најгоре