Соопштенија

Една година Филип Темелковски – една година нефункционалност во Општина Кисела Вода

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Весна Бошковска Почитувани, Една година Филип Темелковски – една година нефункционалност во  Општина Кисела Вода. За една година од неговиот мандат граѓаните на Општина Кисела Вода го немаат видено градоначалникот. Единствени кои го виделе градоначалникот се претседателите на Месните заедници кои наместо да ја извршуваат својата обврска служат […]

Прочитај повеќе

Со секој изминат ден откако Заев е на власт, стандардот на граѓаните тоне, а се живее се потешко

Соопштение до јавност,а реакција на изјавата на Соња Мираковска СДСМ мора поажурно да се вклучува во проектите предложени од ВМРО-ДПМНЕ и да даде поддршка за нивна реализација во полза на граѓаните. Со секој изминат ден откако Заев е на власт, стандардот на граѓаните тоне, а се живее се потешко. Земјава тоне во сиромаштија, а економијата […]

Прочитај повеќе

СДСМ во време на транзицијата остави без работа над 200.000 граѓани, а сегашниот Закон за стечајци таргетира едвај 6.000 граѓани

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Јагода Шахпаска Срамно е однесувањето на СДСМ, срамна е сумата од 7.800 денари помош за стечајците. Власта нема право да говори за стечајците, нема право да говори за сите оние луѓе кои ги остави без работа во времето на криминалната транзиција. СДСМ во време на транзицијата остави […]

Прочитај повеќе

Поради СДСМ 500 илјади граѓани во Република Македонија живеат во сиромаштија

Соопштение до јавноста 500 илјади граѓани во Република Македонија живеат во сиромаштија. СДСМ е директен виновник за оваа состојба, бидејќи повеќе од година ипол не прави ништо во насока на подобрување на животот на граѓаните, туку се што прави само ја влошува ситуацијата во државата. Потврда за неспособноста на владата стигна и од Светскиот економски […]

Прочитај повеќе

Заев треба да знае дека во оваа фаза договорот е чисто правно прашање, а правото вели дека договорот е правно – политички мртов

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев Заев продолжува да ја погазува волјата на граѓаните. Иако над 1 милион и 200 илјади граѓани рекоа НЕ за промена на името, Заев не се откажува и со тоа директно ја крши волјата на граѓаните. Во оваа фаза договорот е чисто правно прашање, а како […]

Прочитај повеќе

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи Уставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа во Собранието

Соопштение до јавноста Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно – политчки мртов. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи Уставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа во Собранието. Граѓаните јасно и недвосмислено кажаа дека референдумот е неуспешен, а договорот мртов. Јаловата дебата која што се води во […]

Прочитај повеќе

Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за одбрана на државните и национални интереси

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ кое што се однесуваше на писмото од Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ до Вес Мичел, помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија. Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи со секој минат ден сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за […]

Прочитај повеќе

Заев и Царовска манипулираат со корисниците на социјална помош говорејќи за покачување, иако се работи за збир на права кои веќе ги користат

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев Македонија тоне во сиромаштија. Народот е гладен и едвај преживува. Сите земји во регионот не поминаа. Економијата е пред колапс, а единствено што прави власта е масовен грабеж на парите на граѓаните и расфрлање милиони на лубриканти, на луксузни лимузини и делење на сомнителни тендери […]

Прочитај повеќе

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието

Соопштение до јавноста Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија. Пратеничката група заклучува дека е кажано се и дека нема потреба од натамошна дебата во однос на предложените уставни измени и Договорот од […]

Прочитај повеќе

Заев да го прифати ставот на граѓаните, дека договорот од Преспа е правно – политички мртов

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи со секој минат ден сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за одбрана на државните и национални интереси. Затоа очекуваме уште најмалку 10 пати во текот на денов да пуштат соопштение во кое што ќе […]

Прочитај повеќе

Најгоре