Прес

Владата на СДСМ пред армии од повеќе држави ја посрамоти, понижи и обесчести Република Македонија и припадниците на АРМ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев, Стево Пендаровски и Радмила Шекеринска како Влада на СДСМ се срамат од името Република Македонија. На вчерашниот настан во Македонската Филхармонија, на заедничкиот концерт на оркестрите на армиите на САД, Велика Британија, Словенија, Грција и Македонија, од македонските парадни […]

Прочитај повеќе

Заеви имаат фирми во странство! Заев ја јаже јавноста

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Бизнисите на кланот Заеви не само што цветаат во државава откако  Зоран Заев е на власт, туку цветаат и во странство. Во случајов во соседна Република Бугарија. На вчерашниот дуел бевме сведоци како Зоран Заев најпрвин јавно кажа дека воопшто не […]

Прочитај повеќе

Наместо подобрување на начинот на функционирање на здравството и подобра грижа, граѓаните добиваат распродажба на јавниот здравствен систем

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Премиерот Заев мисли дека здравствениот систем е фирма, па доколку таа не прави профит, ќе ја затвори или ќе ја продаде некому. Деновиве сме сведоци дека наместо подобрување на начинот на функционирање на здравството и подобра грижа за здравјето […]

Прочитај повеќе

Власта не превзема ништо за окупација и узурпација која се случува на брегот на Охридското Езеро

Интегрален текст од изјава за медиуми на Маја Славева Почитувани, Во моментов се случува окупација и узурпација на брегот на Охридското Езеро, а власта премолчува и не презема ништо. Палењето на трската на најразлични локации на брегот на езерото јасно ја покажува неодговорноста и негрижата на природното богатство и Охридското Езеро како македонски бисер, од […]

Прочитај повеќе

Министерството за правда соопшти дека ги прифаќа трите принципи од ВМРО-ДПМНЕ кои што беа поставени како основа врз која што ќе се разговара во креирањето на текстот на законот за јавно обвинителство

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Министерството за правда вчера по неколку денови соопшти дека ги прифаќа трите принципи од ВМРО-ДПМНЕ кои што беа поставени како основа врз која што ќе се разговара во креирањето на текстот на законот за јавно обвинителство. Почитувани, Добро е што министерството […]

Прочитај повеќе

МВР под криминогеното раководство на Оливер Спасовски го допре дното

Интегрален текст од изјава за медиуми на Орце Ѓорѓиевски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, МВР под криминогеното раководство на Оливер Спасовски го допре дното. Изминативе две години гледавме како полициски функционери на СДСМ уценуваа со ПИ мерки и минуваа неказнети, гледавме како полициски службеници убиваа и палеа луѓе, како пукаа во малолетни лица […]

Прочитај повеќе

СЈО, како одделение во рамки на Обвинителството за организиран криминал, со закон кој се почитуваат меѓународни принципи и насоки

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Тони Менкиноски, Претседател на правна комисија на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,  Би сакал да ве воведам во темата, имено како што знаете во тек се преговори околу носење на новиот закон за Јавно обвинителство на Република Македонија, кој се менува после 12 години. И кој треба да се сообрази […]

Прочитај повеќе

Заев и Дескоска не смее да бегаат од фактот дека ЈО треба да е во функција да ги заштитува граѓаните и да го чува правниот поредок во државата, а не да биде послушник на извршната власт

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ до Министерството за правда испрати издржани забелешки за недостатоци на предлог текстот за законот за јавно обвинителство, преточени во трите принципи кои ги содржат документите за кои што сметаме дека мора да бидат дел од овој нов закон. Новиот закон […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ја достави кандидатурата за идниот претседател на Македонија, Проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова

Интегрален текст од изјава за медиуми на Владо Мисајловски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе кандидатурата за новиот претседател на Република Македонија, тоа е професорката Гордана Силјановска Давкова. Денеска е убав ден за сите граѓани на Република Македонија, бидејќи имаме еден одличен кандидат, имаме и кандидат што ќе го прифатат мнозинството граѓани на Република […]

Прочитај повеќе

Според годишните податоци на Светска банка за 2018 година младинската невработеност во државата изнесува високи 47.6%

Интегрален текст од изјава за медиуми на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Младите се најголемата жртва на власта, која повеќе од две години не работи ништо освен распродавање на државните и национални интереси. Додека Заев и Пендаровски монтираат судски процеси младинската невработеност расте. Според годишните податоци на Светска банка за 2018 година младинската […]

Прочитај повеќе

Страна 8 од 22
Најгоре