Прес

Ако било прскано против комарци тогаш зошто ги има комарците како никогаш до сега, а граѓаните се жалат на убоди, отоци, алергии?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Томи Кепевски Почитувани, Град Скопје и градоначалникот Шилегов ја потценуваат интелегенцијата на граѓаните на Град Скопје. Да биле навремени и воопшто вршени прскања против комарци градот Скопје немаше да се претвори во зона на масовно цицање крв. Одговорноста целосно паѓа на грбот на Шилегов. Ако било прскано […]

Прочитај повеќе

Власта очигледно се обиде да го прикрие извештајот на ГРЕКО кој оцени дека во Македонија цвета корупцијата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Владата тоне во корупција. Како никогаш порано таа е широко распространета од врвот па до најниско ниво на владиниот ешалон. Корупција која изразена во бројки, проценти, е потврдена од релевантни меѓународни институции, истите оние на кои најмногу се повикува токму власта. Власта […]

Прочитај повеќе

Одговори на новинарски прашања

Одговори на новинарски прашања на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Прашање, новинар: Пратеник на СДСМ денеска изјави дека со наводното приближување на Македонија кон ЕУ и кон НАТО, економијата одела во нагорна линија и дека веќе бил забележан пораст, не само на странските инвестиции  туку и на платите. Коментар за ова? Одговор: Еве вака конкретно ќе ве […]

Прочитај повеќе

Македонија е претворена во дувло на криминалот и корупцијата, а тоа доби потврда и од ГРЕКО

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Македонија е претворена во дувло на криминалот и корупцијата, а тоа доби потврда и од ГРЕКО, групата на држави во борба против корупцијата при Советот на Европа. Република Македонија никогаш, баш никогаш, во скоро 20-годишната историја откако е член на ГРЕКО нема […]

Прочитај повеќе

Ваква наезда на комарци Скопје не памети досега. Шилегов или решете го проблемот или заминете од функцијата градоначалник

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Ирена Попова Почитувани, Шилегов буквално им ја исцица крвта на граѓаните на Град Скопје. Ваква наезда на комарци Скопје не памети досега, а тоа е повеќе од доволен факт кој говори за сериозноста на оваа тема. Секој сериозен политичар на ваква тема пристапува сериозно но за жал тоа […]

Прочитај повеќе

Додека војниците работат во мизерни услови, Шекеринска доделува 400.000 денари на невладина која ја управува Шапуриќ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Кога ќе се спомене името Радмила Шекеринска, веднаш сите не асоцира на бонбона бизнис. За жал Радмила Шекеринска откако дојде на власт, Министерството за одбрана го претвори во фабрика за бонбона бизниси кои си ги делат со нејзините соработници. Додека војниците […]

Прочитај повеќе

Оливер Спасовски мора да поднесе одговорност и да одговори зошто го криеше скандалот со службениот џип од страна на директорот на БЈБ

 Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Со денови се повеќе и поотворено јавно се покажува хаосот и башибозукот кој што владее во МВР. Аферата МВР – ТУРС за жал не е кулминација. Замислете, директор на Бирото за јавна безбедност злоупотребува службен џип за да го пренесе друштвото […]

Прочитај повеќе

Приведувањето на лидерот на ГРОМ, Стевче Јакимовски е одмазда кон политичките неистомисленици и обид за прикривање на актуелните скандали

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, СДСМ ја претвори Република Македонија во дувло на криминалот и корупцијата. Граѓаните секојдневно се сведоци на најбрутален грабеж и злоупотреби на државните ресурси за задоволување на хедонистичките потреби на власта. Секојдневно се сведоци на наместени тендери, иновативен криминал тежок десетици милиони […]

Прочитај повеќе

Спасовски четири дена крие што бара службениот полициски џип на плажа во кампот Евридики

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, СДСМ безобразно ги злоупотребува државните ресурси за задоволување на хедонистичките страсти на сопствените функционери. Со вакво однесување осиромашуваат граѓаните, а државата е се подалеку од Европската Унија! Во ниедна директива на ЕУ не е пропишано дека службени возила треба да се користат […]

Прочитај повеќе

СДСМ денес ги задолжува граѓаните за неверојатни 32.5 милиони евра

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Денес е денот кога СДСМ преку Министерството за финансии ги задолжува граѓаните за најверојатно нови околу 32.5 милиони евра. 32.5 милиони евра изнесува денешната аукција на Министерството за финансии преку која граѓаните на Република Македонија ќе бидат задолжени за огромна сума на […]

Прочитај повеќе