Прес

Шилегов е најнеспособниот градоначалник во модерната историја на Скопје

Интегрален текст од изјава за медиуми на Ирена Попова, советник во Советот на Град Скопје Почитувани, Шилегов е најнеспособниот градоначалник во модерната историја на Скопје. Поради неговата неспособност Скопје се повеќе наликува на запуштен град. Со денови граѓаните се жртва на кучињата скитници, кои напаѓаат, касаат и ги трауматизираат граѓаните. Власта на која устата им […]

Прочитај повеќе

Скандалите со непотизмот на актуелната власт во Битола во овие неколку месеци владеење никако да застанат

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Иванчо Тошевски Скандалите со непотизмот на актуелната власт во Битола во овие неколку месеци владеење никако да застанат, ова преку прес конференција го потенцираат денеска до ВМРО-ДПМНЕ ОК Битола. -Вработувањето на најблиските роднини е вистинската причина поради која СДСМ се бореше да дојде на власт. Со донесената […]

Прочитај повеќе

Егзистенција на производителите на слива е доведена во прашање, а власта предлага мерки кои нема да го решат проблемот

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Додека СДСМ потпишува капитулантски договори, го менува името на државата, нејзиниот идентитет и јазик, земјоделците во државата се соочуваат со загрозена егзистенција. Оваа година имаме рекордно производство на слива во Република Македонија, но поради неодговорноста на власта ова е […]

Прочитај повеќе

СДСМ ја укинува т.н „банкарска тајна” која е основен принцип на приватност на секој еден граѓанин

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на  Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, СДСМ со најновиот закон за УЈП удира приватноста на граѓаните. СДСМ ќе може да има увид во секоја банкарска сметка на секој еден граѓанин. СДСМ ја укинува т.н „банкарската тајна” која е основен принцип на приватност на секој еден граѓанин. Секогаш кога и да […]

Прочитај повеќе

Семејната фирма на директорката на хематологија Ирина Пановска Ставридис добила милионски тендери од министерството за здравство, владата на СДСМ се уште молчи

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Семејната фирма на директорката на хематологија добила милионски тендери од министерството за здравство, владата за тоа молчи. Ова е скандал од невидени размери. Во три тендери Клиниката за хематологија доделила над 3 милиони евра на веледрогеријата „д-р Пановски“. Директор на клиниката, […]

Прочитај повеќе

Нема крај на скандалите и аферите поврзани со сомнежи за криминал, корупција и исцицување на државниот буџет од власта на СДСМ и Заев

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Нема крај на скандалите и аферите поврзани со сомнежи за криминал, корупција и исцицување на државниот буџет од власта на сметка на осиромашување на граѓаните! Незаменливоста на тимот на Зоран Заев, предводникот на правосудните реформи, аболициран и помилуван за два криминално […]

Прочитај повеќе

Граѓаните трпат за леб, а министрите на СДСМ си ги делат парите на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Деновиве гледаме молк од Шеќеринска, нервоза од Шапуриќ и молк од Мултикултур невладината од Тетово. Но, затоа пак медиумите објавија дека покрај 400.000 денари кои ги доделила Радмила Шеќеринска на невладината на Зоран Шапуриќ нејзиниот колега и Мила Царовска на невладината […]

Прочитај повеќе

СДСМ ја претвори државата во пример за корупција во светски рамки

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Вашингтон пост, СиеНБиСи, Нешенал пост, Мајами Хералд и  голем број на други реномирани медиуми пишуваат за корупцијата и криминалот во кои тоне Република Македонија, поради криминогеноста на македонската власта. „Европскиот чувар од корупција ја нарекува Македонија ‘Разочарувачка’ “, гласат насловите на […]

Прочитај повеќе

Шилегов е градоначалник кој не може да се справи со обични комарци, а не пак да сработи некој капитален проект за скопјани

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Драги Јовевски Почитувани, Петре Шилегов е градоначалник кој не може да се справи со обични комарци, а не пак да сработи некој капитален проект за скопјани. Срамно е што во Скопје главна тема наместо да биде отворање на булевар, парк или некое училиште, прскањето на комарци кое […]

Прочитај повеќе

Шапуриќ наместо да се заканува со тужби, прво треба да одговара за скандалот со Шекеринска

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Молкот кај Шекеринска и нервозата и нетрпението кај Шапуриќ покажуваат дека се фатени живи како си префрлаат народни пари меѓусебе. Господине Шапуриќ, ние ја разбираме вашата нервоза. Скандалот кој што излезе Ви ги помати пресметките за вашиот буџет и нас навистина […]

Прочитај повеќе