Прес

Поради неспособноста и непрофесионалноста на градоначалничката на Битола Наташа Петровска образованието е во тотален хаос

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Марина Стевковска Јовчева Почитувани, Благодарение на неспособноста и неработењето на локалната власт, предводена од Наташа Петровска, образованието во Општина Битола е во тотален хаос. Имено, проблемот со бесплатниот превоз на учениците се уште не е решен, па родителите на дел од учениците се приморани самите да ги сносат […]

Прочитај повеќе

СДСМ да не си поигрува со мерката за евтини авио летови, со развлекувањето државата може да остане без ниско буџетните летови

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на  Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Која ли ќе биде сега причината за пропаѓањето на тендерот со авио превозниците? Развлекувањето на процедурата за јавниот повик за финансиска поддршка на авио компании од скопскиот и охридскиот аеродром е потенцијална опасност државата да остане без ниско буџетните летови. Власта […]

Прочитај повеќе

Власта ја преполнува администрацијата, иако велеа дека е преполна и преобемна

 Интегрален текст од прес конференција за медиуми на  Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Власта ја преполнува администрацијата, а велеа дека е преполна, преобемна и преинертна!? И тоа сега кога власта се погласно повикува на избори!? Додека СДСM спротивно на волјата на граѓаните на сила турка евтаназија на Уставното име на Република Македонија и на […]

Прочитај повеќе

Борче Георгиевски треба да разбере дека Општина Гази Баба не е негова приватна сопственост

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Тони Бојковски, претседател на Советот на Општина Гази Баба Почитувани, Градоначалникот Борче Георгиевски по којзнае кој пат ја погази волјата на граѓаните на општина Гази Баба. Имено, на изборите за совети на Месни и Урбани заедници кој се одржаа на 23.09.2018 година, граѓаните на најдемократски начин си […]

Прочитај повеќе

Во градинките во Прилеп владее хаос, се врши мобинг, притисоци и сето тоа оди на штета на правилниот развој на децата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Андријана Ристеска, советник на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Прилеп Почитувани, СДСМ во досегашното владеење како на централно така и на локално ниво покажа дека освен хаос нема што да им понуди друго на граѓаните. Колку за потсетување во наше време инвестиравме во градинки и нов капацитет, па […]

Прочитај повеќе

Една година СДСМ во Ѓорче Петров, една година стагнација – Наумоски и СДСМ покажаа дека не знаат да управуваат со општината

Интегрален текст од изјава за медиуми на Марија Андоновска, советник во Советот на Ѓорче Петров од ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Една година СДСМ во Ѓорче Петров, една година стагнација. Александар Наумоски и СДСМ една за една  година не направија ниту еден проект, дека така планираат да продолжат и во иднина гледаме и од предлог ребалансот на Буџетот на општината […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Денеска Тевдовски и СДСМ ја задолжуваат Република Македонија за 54 милиони евра, а во наредните недели планирано е раздолжување од 37 милиони евра

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Mакедонската економија колабира, од ден во ден запаѓа во се поголеми неволји. Граѓаните осиромашуваат, а власта се расфрла купувајќи лубриканти и делејќи милионски тендери на блиските соработници. Владата на СДСМ денес ги задолжува граѓаните за нови 54 милиони евра, пари кои […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: Една година како Република Македонија е жртва на криминални зделки, злоупотреби за лично богатење и целосно запуштање на потребите на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Една година како Република Македонија е жртва на криминални зделки, злоупотреби за лично богатење и целосно запуштање на потребите на граѓаните. Смет насекаде, тендери за свои блиски, неработење на администрацијата, криминал по улиците, корупција во администрацијата, уплашени граѓани на улиците, партиски […]

Прочитај повеќе

Една година градоначалник Аце Коцевски – една година изгубена за Велес

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Нада Трајкова Почитувани сограѓани, Една година од работењето  на локалната власт на чело со Аце Коцевски, граѓаните заслужуваат отчет за сработеното Велес како никогаш досега е завиен во темнина, покрај медиумскиот мрак, градот како никогаш до сега  е преполн со   нечистотија, ѓубре, дупки на улиците, раскопани тротоари […]

Прочитај повеќе

Се потврдија ставовите на ВМРО-ДПМНЕ дека случајот 27-ми април е политички фабрикуван без докази и е наменет за политички притисоци

Почитувани, Од самите почетоци ВМРО-ДПМНЕ тврдеше дека случајот 27-ми април е политички фабрикуван случај без докази, без аргументи и дека е наменет за политички притисоци. 50-тина луѓе со месеци се предмет на политички прогон  со цел Заев да може да тргува со нивната слобода, а за возврат да бара поддршка за договорот со Грција за […]

Прочитај повеќе

Најгоре