Прес

Пресудите за 27-ми април се политички и израз на нервоза и тонењето на Заев

Почитувани, Денешната пресуда за случајот 27-ми април е резултат на политички монтиран процес, и е производ на  евидентна неправда. Политички пресуди од вкупно 211 години затвор, се вика погребување на правото. Се потврди нашето тврдење дека казните ќе бидат драконски, не затоа што се праведни, туку спротивното, затоа што во овој случај се суди според […]

Прочитај повеќе

Заев, СДСМ и нивните платеници ставија точка на можноста за демократски напредок на Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Македонскиот пиреј ги издржал и грчките андарти и колонизаторите, и германските и бугарските фашисти и ОСОБЕНО нивните домашни соработници. Почитувани. Република Македонија ги преживува најтешките моменти од својата самостојност кои ќе бидат врежани во идните моменти од борбата за државност. Македонска судбина […]

Прочитај повеќе

После синоќешното силување на демократијата и волјата на народот Заев нема легитимитет да говори за демократија и правна држава

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев и армадилата на власта е целосно делегитимирани после синоќешното силување на демократијата и волјата на народот. Зоран Заев веќе нема легитимитет да говори за правда и правна држава. Зоран Заев веќе нема легитимитет да говори за демократија […]

Прочитај повеќе

Владата на СДСМ крати 48 милиони денари помалку од предвидените за превод на стручна литература од најдобрите светски униврзитети

Интегрален текст од изјава за медиуми на Стефан Андоновски Почитувани, Со новиот ребаланс на буџетот, СДСМ ја уништува перспективата на младите. Штетните политики на власта го поттикнуваат егзодусот на македонските граѓани. Сега предвидени се нови кратења најмногу за оние граѓани кои допрва треба да го дадат својот придонес за државата и да ги решаваат проблемите […]

Прочитај повеќе

Неработење, лаги и манипулации, ѓубре и негрижа за општината стана синоним за Аеродром

Интегрален текст од изјава за медиуми на  Дејан Митески,Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Аеродром Почитувани, Точно една година откако локалната власт во Аеродром е под раководство на СДСМ  и Златко Марин. Разочарувањето на жителите од Аеродром е огромно. Памфлетот делен пред локалните избори единствено остана да сведочи за се што беше ветено, а по само […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Оваа година според Светскиот економски форум според конкурентноста Република Македонија се наоѓа на 84 место, односно на дното на Европа

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Лошото работење и лошите политики на владата на СДСМ се резултат на оставање над 500.000 сиромашни луѓе во Република Македонија како и рангирање на 84-то место според конкурентност на листата на Светскиот економски форум. Република Македонија оваа година според Светскиот економски […]

Прочитај повеќе

Владата крати 170 милиони денари од Буџетот наменети за изградба и рекоснтрукција на студентски домови

Интегрален текст од изјава за медиуми на Филип Ѓорѓиев Почитувани, Владата има 670 илјади евра за набавка на цвеќиња, 40 илјади евра за набавка на кафе и 1 милион и 600 илјади евра за набавка на лубриканти, но нема за студентски домови. Владата крати 170 милиони денари од Буџетот наменети за изградба и рекоснтрукција на […]

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Берово се фали со проектите изработени и скоро во целост реализирани од претходниот градоначалник

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Никола Атанасов Почитувани, Помина точно една година откако на власт во Берово се градоначалникот Ѕвонко Пекевски и неговата партија СДСМ. Денес на официјалната Веб страна на општината имавме можност да го прочитаме и ЌЕ-отчетот на ЌЕ-градоначалникот. По прочитаното и споредбата во реалноста, навистина е тешко да се […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ОК Неготино: Градоначалникот Тони Делков нема реализирано ниту еден проект веќе една година

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во советот на општина Неготино на прес конференција денеска се осврна и го критикуваше едно годишното владеење на СДСМ. Помина една година од мандатот на градоначалникот Тони Делков и советот од СДСМ во Неготино. Помина една година од ветувањата за живот во нашиот град, сведоци сме на низата ветувања од страна […]

Прочитај повеќе

Една година Шилегов – една година неработа, лаги, афери и ниту една инвестиција

Интегрален текст од изјава за медиуми на Ирена Попова, советник во Советот на Град Скопје Почитувани, Една година Шилегов – една година неработа, лаги, афери и ниту една инвестиција. Скопјани цела година по изборите гледаат како градот стагнира, а Шилегов и неговите пулени уживаат. Скопје е повалкано, нови булевари нема, но затоа градежната мафија дивее и […]

Прочитај повеќе

Најгоре