Прес

ВМРО-ДПМНЕ ги избра кандидатите за градоначалници на претстојните избори за општините Охрид и Ново Село

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Владимир Ѓорчев, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Вчера Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра навистина одлични кандидати за градоначалници на претстојните избори за Охрид и Ново Село. Во делот на Охрид кандидат на ВМРО-ДПМНЕ е д-р Митре Милошевски, неврохирург, татко на две деца, вработен во […]

Прочитај повеќе

Заради капитуланстката политика на Заев, Македонски пошти го изгубија својот идентиет и станаа Национални пошти

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Заевизмот и капитулантската политика на Зоран Заев институцијата Македонски пошти  ја преименува во Национални пошти. Јавното претпријатија зад мене е јавен оператор во внатрешниот и меѓународниот  поштенски сообраќај на Македонија, кое заради политиките на Зоран Заев  го изгуби својот идентитет. Да […]

Прочитај повеќе

СДСМ го клекна земјоделството на колена, според податоците на ДЗС во 2017 и 2018 година имаме пад во земјоделскиот сектор во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, СДСМ го клекна земјоделството на колена. Две години по ред земјоделството е во константен пад. Според официјалните податоци на ДЗС, секторот земјоделство, шумарство и водостопанство во 2018 година во однос на 2017 година бележи пад од 5%, откако и […]

Прочитај повеќе

Дали Васко Ковачевски влијаел тендер во 4 очи од РЕК Битола да добие СВ Инвест, фирма која беше поврзувана со Вице Заев?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Повторно, огромен скандал од редовите на СДСМ и Владата на СДСМ. И повторно, сомнеж за испумпување пари на граѓаните и сомнеж за огромен криминал во РЕК Битола. Замислете, фирмата СВ Инвест која беше поврзувана во тесни релации со братот на Зоран Заев, […]

Прочитај повеќе

Стејт департмент за човековите права утврди постоење на притисок врз медиумите и селективна правда во Република Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Посочувањата од ВМРО-ДПМНЕ за селективна правда за непостоење на право и правда во Република Македонија, како и за притисокот врз медиумите сега се дел и од извештајот на американскиот Стејт департмент за човековите права. Колку и да се обидува заевистичката матрица […]

Прочитај повеќе

Ќе победиме убедливо и да почне поразот на заевизмот

Интегрален текст од изјава на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Најпрвин да Ве поздравам вас медиумите што имаме оваа можност денеска овдека на македонската јавност да и соопштиме една од одлуките кои што ги донесовме како Коалиција „За подобра Македонија“ дека комплетно Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од најголемата опозициона и најголемата политичка партија […]

Прочитај повеќе

Одговори на новинарски прашања на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Одговори на новинарски прашања на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Прашање новинар: Дали ги изнесовте вашите барања, односно забелешки во врска со законот за СЈО, што е со предвремените парламентарни избори ? Одоговор: Ако веќе навлегуваме во супстанцата на денешниве преговори, ќе кажам дека најпрвин во првиот дел ги изнесовме нашите забелешки во делот на тоа […]

Прочитај повеќе

Државата оди во погрешна насока, Република Македонија мора да има иднина и можности за сите граѓани

Интегрален текст од изјава за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Во принцип во минатото побаравме дуел со претседателот на владата, гопсодинот Зоран Заев, побаравме предвремени парламентарни избори и во двата наврати бевме одбиени. Цениме дека државата не оди во вистинска насока, дека оди во погрешна насока и токму од тие причини инициравме […]

Прочитај повеќе

ЈП „Македонски шуми“ за Заев не се веќе македонски

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, „Македонските шуми“ со Преспанскиот капитулантски чин не смее да бидат македонски. Власта ги преименува во „Национални шуми“. Според капитулацијата тие повеќе не се македонски. Заевизмот ве убедува дека идентитетот е зајакнат, но како и се друго, и шумите повеќе за оваа […]

Прочитај повеќе

Нов договор помеѓу СВ Инвест и РЕК Битола во вредност од 49.560.000 денари

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Денеска ќе ви приложиме нов договор помеѓу СВ Инвест, фамозната фирма која што работи се и сешто во РЕК Битола и РЕК Битола каде што директор е Васко Ковачевски од редовите на СДСМ, склучен пред само 2 недели односно заведен со […]

Прочитај повеќе