Прес

Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ поднесе тужба пред Управниот суд за поништување на избирачкото место 1789 во Ново Село

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ   Почитувани, Правосудниот систем е пред испит дали ќе се казни изборниот инженеринг или Македонија ќе продолжи да тоне по сите параметри што значат демократијата? Пред Управниот Суд во Скопје е тужбата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ. Тужба која се однесува на одбиениот приговор […]

Прочитај повеќе

Донев: Охриѓани го губат градот Охрид со новиот градоначалник од СДСМ Константин

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Сашо Донев Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Охрид Почитувани, Охриѓани го губат градот Охрид со новиот градоначалник. Охрид со Константин и СДСМ за жал нема да се развива како што доликува и треба, затоа што немаат идеја, немаат визија и желба. Константин и СДСМ започнаа со сервисирање […]

Прочитај повеќе

Арсовски: ДКСК да гo испита случајот со хидроцентралата МХЕ Падалишка ДОО Скопје каде Анѓушев се јавува како сопственик

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Вчера бевме сведоци како вицепремиерот Кочо Анѓушев тврдеше дека сите одлуки што се носеле во врска со хидроцентралите ТОПОЛКИ биле кога тој не бил член на Владата. Веднаш да расчистиме, лаже. Одлуката на неговиот колега министер Садула Дураку за продолжување на […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: ЈО и Јовески веднаш да постапат по 12 кривични пријави на ВМРО-ДПМНЕ за изборниот инжинеринг од страна на власта на СДСМ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Власта на овие избори е делегитимирана и тоа секому му е јасно, дури и на самата власта. Одговорност за изборниот инженеринг кој што се случуваше мора да има доколку Македонија сака да се одлепи од демократското дно. ВМРО-ДПМНЕ во своите Кривични […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе 12 кривични пријави за оранизирано гласање, поткуп на гласачи и агитирање

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев и власта се целосно делегитимирани. Македонија од петти мај живее поинаква реалност од прожектираните платени политички журнали на власта. ВМРО-ДПМНЕ е релевантен политички фактор кој што ја има поддршката во повеќе од половината општини во државата, но поддршка и […]

Прочитај повеќе

Ја охрабруваме ДКСК да ги ипита сомнежите за влијание на Анѓушев за продолжување на рокот на иградба на 3 хидроцентрали

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Ја поздравуваме одлуката на антикорупционерите за отворањето на повеќе случаи со сомнеж и основ за корупција во владата на СДСМ и укажуваме дека ќе ги следиме нивните истраги и каде треба дополнително ќе сугерираме за целосно расчистување на истите случаеви. Денеска […]

Прочитај повеќе

Претседателските избори ја покажаа сета злоупотреба на државните институции и неспособноста на СДСМ да одржи фер и демократски избори

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Македонија му порача на Зоран Заев дека им е преку глава од криминалот корупцијата и расипништвото како систем на владеење. По изборите во Македонија има нова реалност која покажува дека во преку 40 општини и покрај сите притисоци, граѓаните се за […]

Прочитај повеќе

Студентите живеат се полошо, Заев и Каевски не направија ништо за подобрување на условите на студентските домови

Интегрален текст од изјава за медиуми  на Јован Јаулески, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Се наоѓаме пред СД Стив Наумов, место на кое според СДСМ уште пред година ипол требаше да почне со градба студентски град. Наместо тоа, ситуацијата во домот е полоша од кога било. Овие слики се сликани во текот на вчерашниот […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Граѓаните покажаа дека бараат промени и удрија тежок шамар на политиките на Заев и власта

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Новата реалност покажува дека власта нема простор за радост. Нивниот пад започна. ВМРО-ДПМНЕ е политичката партија со најголема доверба  кај народот. Граѓаните покажаа дека бараат промени. Удрија тежок шамар на политиките на Заев и власта. Македонија гласаше против криминалот, корупцијата […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Картата е црвена, тоа се боите на победата, на народот, на ВМРО, на Македонија!

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, После онаа пародија што ја видовме порано од страна на Заев Зоран и Пендаровски Стево изведена би сакал да се обратам на македонската јавност како претседател на најголемата политичка партија во Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ. Заев Зоран и Пендаровски Стево знаат што […]

Прочитај повеќе

Страна 2 од 22
Најгоре