Прес

Граѓаните трпат за леб, а министрите на СДСМ си ги делат парите на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Деновиве гледаме молк од Шеќеринска, нервоза од Шапуриќ и молк од Мултикултур невладината од Тетово. Но, затоа пак медиумите објавија дека покрај 400.000 денари кои ги доделила Радмила Шеќеринска на невладината на Зоран Шапуриќ нејзиниот колега и Мила Царовска на невладината […]

Прочитај повеќе

СДСМ ја претвори државата во пример за корупција во светски рамки

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Вашингтон пост, СиеНБиСи, Нешенал пост, Мајами Хералд и  голем број на други реномирани медиуми пишуваат за корупцијата и криминалот во кои тоне Република Македонија, поради криминогеноста на македонската власта. „Европскиот чувар од корупција ја нарекува Македонија ‘Разочарувачка’ “, гласат насловите на […]

Прочитај повеќе

Шилегов е градоначалник кој не може да се справи со обични комарци, а не пак да сработи некој капитален проект за скопјани

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Драги Јовевски Почитувани, Петре Шилегов е градоначалник кој не може да се справи со обични комарци, а не пак да сработи некој капитален проект за скопјани. Срамно е што во Скопје главна тема наместо да биде отворање на булевар, парк или некое училиште, прскањето на комарци кое […]

Прочитај повеќе

Шапуриќ наместо да се заканува со тужби, прво треба да одговара за скандалот со Шекеринска

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Молкот кај Шекеринска и нервозата и нетрпението кај Шапуриќ покажуваат дека се фатени живи како си префрлаат народни пари меѓусебе. Господине Шапуриќ, ние ја разбираме вашата нервоза. Скандалот кој што излезе Ви ги помати пресметките за вашиот буџет и нас навистина […]

Прочитај повеќе

Ако било прскано против комарци тогаш зошто ги има комарците како никогаш до сега, а граѓаните се жалат на убоди, отоци, алергии?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Томи Кепевски Почитувани, Град Скопје и градоначалникот Шилегов ја потценуваат интелегенцијата на граѓаните на Град Скопје. Да биле навремени и воопшто вршени прскања против комарци градот Скопје немаше да се претвори во зона на масовно цицање крв. Одговорноста целосно паѓа на грбот на Шилегов. Ако било прскано […]

Прочитај повеќе

Власта очигледно се обиде да го прикрие извештајот на ГРЕКО кој оцени дека во Македонија цвета корупцијата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Владата тоне во корупција. Како никогаш порано таа е широко распространета од врвот па до најниско ниво на владиниот ешалон. Корупција која изразена во бројки, проценти, е потврдена од релевантни меѓународни институции, истите оние на кои најмногу се повикува токму власта. Власта […]

Прочитај повеќе

Одговори на новинарски прашања

Одговори на новинарски прашања на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Прашање, новинар: Пратеник на СДСМ денеска изјави дека со наводното приближување на Македонија кон ЕУ и кон НАТО, економијата одела во нагорна линија и дека веќе бил забележан пораст, не само на странските инвестиции  туку и на платите. Коментар за ова? Одговор: Еве вака конкретно ќе ве […]

Прочитај повеќе

Македонија е претворена во дувло на криминалот и корупцијата, а тоа доби потврда и од ГРЕКО

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Македонија е претворена во дувло на криминалот и корупцијата, а тоа доби потврда и од ГРЕКО, групата на држави во борба против корупцијата при Советот на Европа. Република Македонија никогаш, баш никогаш, во скоро 20-годишната историја откако е член на ГРЕКО нема […]

Прочитај повеќе

Ваква наезда на комарци Скопје не памети досега. Шилегов или решете го проблемот или заминете од функцијата градоначалник

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Ирена Попова Почитувани, Шилегов буквално им ја исцица крвта на граѓаните на Град Скопје. Ваква наезда на комарци Скопје не памети досега, а тоа е повеќе од доволен факт кој говори за сериозноста на оваа тема. Секој сериозен политичар на ваква тема пристапува сериозно но за жал тоа […]

Прочитај повеќе

Додека војниците работат во мизерни услови, Шекеринска доделува 400.000 денари на невладина која ја управува Шапуриќ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Кога ќе се спомене името Радмила Шекеринска, веднаш сите не асоцира на бонбона бизнис. За жал Радмила Шекеринска откако дојде на власт, Министерството за одбрана го претвори во фабрика за бонбона бизниси кои си ги делат со нејзините соработници. Додека војниците […]

Прочитај повеќе

Страна 18 од 22
Најгоре