Прес

Арсовски: Денеска Тевдовски и СДСМ ја задолжуваат Република Македонија за 54 милиони евра, а во наредните недели планирано е раздолжување од 37 милиони евра

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Mакедонската економија колабира, од ден во ден запаѓа во се поголеми неволји. Граѓаните осиромашуваат, а власта се расфрла купувајќи лубриканти и делејќи милионски тендери на блиските соработници. Владата на СДСМ денес ги задолжува граѓаните за нови 54 милиони евра, пари кои […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: Една година како Република Македонија е жртва на криминални зделки, злоупотреби за лично богатење и целосно запуштање на потребите на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Една година како Република Македонија е жртва на криминални зделки, злоупотреби за лично богатење и целосно запуштање на потребите на граѓаните. Смет насекаде, тендери за свои блиски, неработење на администрацијата, криминал по улиците, корупција во администрацијата, уплашени граѓани на улиците, партиски […]

Прочитај повеќе

Една година градоначалник Аце Коцевски – една година изгубена за Велес

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Нада Трајкова Почитувани сограѓани, Една година од работењето  на локалната власт на чело со Аце Коцевски, граѓаните заслужуваат отчет за сработеното Велес како никогаш досега е завиен во темнина, покрај медиумскиот мрак, градот како никогаш до сега  е преполн со   нечистотија, ѓубре, дупки на улиците, раскопани тротоари […]

Прочитај повеќе

Се потврдија ставовите на ВМРО-ДПМНЕ дека случајот 27-ми април е политички фабрикуван без докази и е наменет за политички притисоци

Почитувани, Од самите почетоци ВМРО-ДПМНЕ тврдеше дека случајот 27-ми април е политички фабрикуван случај без докази, без аргументи и дека е наменет за политички притисоци. 50-тина луѓе со месеци се предмет на политички прогон  со цел Заев да може да тргува со нивната слобода, а за возврат да бара поддршка за договорот со Грција за […]

Прочитај повеќе

Дали со лошото работење со економијата се доведени редовните исплати на пензии и социјални трансфери?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Тевдовски и СДСМ денеска јавно ја признаа неспособноста на оваа влада да креира Буџет, а со тоа и признаа дека се неспособни да ја работат својата работа.  Катастрофалното триото Заев – Анѓушев – Тевдовски се фалеа дека проектирале високо ниво на […]

Прочитај повеќе

Македонија победи на референдумот, граѓаните ја поразија оваа насилничка, криминогена и капитулантска влада, време е СДСМ да замине

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Неверојатно со каква леснотија човекот продолжува да лаже и тоа во Собранието на Република Македонија, да ги лаже пратениците, избраниците на народот, истиот народ коj не успеа да го излаже на референдум. И тоа го прави во исто време  кога поднесува […]

Прочитај повеќе

Безбедносна состојба е нарушена, полицијата реагира неколку дена по кривичните настани

Интегрален текст од изјава за медиуми на Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Безбедносната состојба е драматично нарушена, не поминува ден без посериозен инцидент во кој жртви често се и недолжни граѓани. Власта која не може да воспостави контрола и да ја гарантира безбедноста на  граѓаните се обидува преку медиумски мрак да ги […]

Прочитај повеќе

Има најмалку 30 причини зошто однесувањето на оваа криминална власт се оценува како насилство над демократијата, насилство над уставниот поредок, насилство врз волјата на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Има најмалку 30 причини зошто однесувањето на оваа криминална власт се оценува како насилство над демократијата, насилство над уставниот поредок, насилство врз волјата на граѓаните. Покрај тоа што се крши волјата на граѓаните, предлогот за пристапување кон измена на Уставот од […]

Прочитај повеќе

Очајни се прес конференциите кои што ги прави Костадин Костадинов и власта

Одговор на прес конференцијата на Костадин Костадинов на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Очајни се овие прес конференциите кои што ги прави Костадин Костадинов и на дел од власта во кои признаваат дека се тргува со правото и правдата во замена за прифаќање на капитулацијата. Единствена амнестија која што е на маса, покрај амнестиите за […]

Прочитај повеќе

Одговор на новинарско прашање на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Како го коментирате денешниот нов случај на СЈО? Одговор: Не постои држава каде што премиерот ер над волја на граѓаните особено не по пропаднат референдум. Ваквите притисоци се показател на очајник, кој во очајот од пропаднатите политики, нема ништо што друго да примени за да избега од словото на правото и на правдата. Има причини […]

Прочитај повеќе

Страна 15 од 22
Најгоре