Прес

Преименувањето на Македонската радио телевизија е доказ дека Заев и СДСМ не го сочуваа институционалниот идентитет

 Интегрален текст од изјава за медиуми на Дарко Костовски Почитувани, Грција ја има ЕРТ (Елиники Радиофониа Тилеораси), Србија ја има РТС (Радио Телевизија Србија), Бугарија ја има БНТ (Бугарска Национална Телевизија), Албанија ја има РТШ (Радио Телевизиони Шкиптар), Косово ја има  РТК (Радио Телевизиони Косова), Велика Британија ја има Би – Би – Си (Бритиш Броадкестинг […]

Прочитај повеќе

Спасовски да одговори дали е способен да ги заштити претседателските кандидати и да обезбеди фер и демократски избори

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Претседателскиот кандидат на власта во втор обид, Стево Пендаровски се чувствувал небезбеден, обвинува за негово следење како вели веројатно и на неговото семејство. Пендаровски, поранешен полициски функционер, обвинува дека странски служби шетаат и го фотографираат него и неговото семејство. Истото обвинување […]

Прочитај повеќе

Венко Филипче наместо терапија за ретките болести набавува 150.000 кондоми и 80.000 лубриканти

Интегрален текст од изјава за медиуми на Маја Славева Почитувани, Министерот за здравство Венко Филипче наместо терапија за ретките болести набавува 150.000 кондоми и 80.000 лубриканти! Пред само неколку месеци, во октомври, владата набави 20.000 шишиња лубриканти. Сега преку министерството за здравство се набавуваат ни помалку ни повеќе 80.000 шишиња подмачкувачи. Цената која што сега […]

Прочитај повеќе

Антикорупционерите веднаш да го решат најголемиот случај на непотизам во историјата на Македонија и да ги санкционираат функционерите на СДСМ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Епидемијата на непотизам во државава се рашири во толкави размери да ги зарази сите функционери и нивните роднини од СДСМ. Упориштата на зараза се државните институции каде што има огромни плати над просекот на платата во државата. Вчера ние како ВМРО-ДПМНЕ […]

Прочитај повеќе

Пресудите за 27-ми април се политички и израз на нервоза и тонењето на Заев

Почитувани, Денешната пресуда за случајот 27-ми април е резултат на политички монтиран процес, и е производ на  евидентна неправда. Политички пресуди од вкупно 211 години затвор, се вика погребување на правото. Се потврди нашето тврдење дека казните ќе бидат драконски, не затоа што се праведни, туку спротивното, затоа што во овој случај се суди според […]

Прочитај повеќе

Заев, СДСМ и нивните платеници ставија точка на можноста за демократски напредок на Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Македонскиот пиреј ги издржал и грчките андарти и колонизаторите, и германските и бугарските фашисти и ОСОБЕНО нивните домашни соработници. Почитувани. Република Македонија ги преживува најтешките моменти од својата самостојност кои ќе бидат врежани во идните моменти од борбата за државност. Македонска судбина […]

Прочитај повеќе

После синоќешното силување на демократијата и волјата на народот Заев нема легитимитет да говори за демократија и правна држава

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Зоран Заев и армадилата на власта е целосно делегитимирани после синоќешното силување на демократијата и волјата на народот. Зоран Заев веќе нема легитимитет да говори за правда и правна држава. Зоран Заев веќе нема легитимитет да говори за демократија […]

Прочитај повеќе

Владата на СДСМ крати 48 милиони денари помалку од предвидените за превод на стручна литература од најдобрите светски униврзитети

Интегрален текст од изјава за медиуми на Стефан Андоновски Почитувани, Со новиот ребаланс на буџетот, СДСМ ја уништува перспективата на младите. Штетните политики на власта го поттикнуваат егзодусот на македонските граѓани. Сега предвидени се нови кратења најмногу за оние граѓани кои допрва треба да го дадат својот придонес за државата и да ги решаваат проблемите […]

Прочитај повеќе

Неработење, лаги и манипулации, ѓубре и негрижа за општината стана синоним за Аеродром

Интегрален текст од изјава за медиуми на  Дејан Митески,Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Аеродром Почитувани, Точно една година откако локалната власт во Аеродром е под раководство на СДСМ  и Златко Марин. Разочарувањето на жителите од Аеродром е огромно. Памфлетот делен пред локалните избори единствено остана да сведочи за се што беше ветено, а по само […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Оваа година според Светскиот економски форум според конкурентноста Република Македонија се наоѓа на 84 место, односно на дното на Европа

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Лошото работење и лошите политики на владата на СДСМ се резултат на оставање над 500.000 сиромашни луѓе во Република Македонија како и рангирање на 84-то место според конкурентност на листата на Светскиот економски форум. Република Македонија оваа година според Светскиот економски […]

Прочитај повеќе

Страна 13 од 22
Најгоре