Прес

Шилегов се врзува со сомнителни бизнисмени од Хрватска нудејќи им ја скопската депонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Петре Шилегов го доведува во опасност здравјето на сите Скопјани, жители на Скопје и околината. Петре Шилегов се врзува со сомнителни бизнисмени од Хрватска за кои има кривични истраги, нудејќи им ја скопската депонија. Со оглед на сомнителнотп минато и бизниси […]

Прочитај повеќе

Спасовски држи на функција началник на кого му се закануваат десет години затвор

Интегрален текст од изјава за медиуми на Орце Ѓорѓиевски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Спасовски и СДСМ во МВР на позиции држат лица против кои се води крвична постапка за тешки кривични дела против човечноста. Спасовски веќе два месеци на позицијата началник на СВР Штип го држи Љупчо Трајковски, против кого според нашите […]

Прочитај повеќе

Со ребалансот на буџетот СДСМ крати седум милиони евра наменети за младите

Интегрален текст од изјава за медиуми на Лука Кржалоски, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ СДСМ во изминативе 2 години  во кои е на власт докажа дека воопшто не се грижи за младите во Македонија. Ниту едно од ветувањата не е остварено. Напротив, постојано сме сведоци на нови кратења во инвестициите за креирање можности за младите. Негрижата […]

Прочитај повеќе

Нов договор помеѓу РЕК Битола и СВ Инвест за ископ на јаловина во Суводол

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Сомнителното работење на СДСМ и на оваа влада нема крај. Нов ден, нов скандал во РЕК Битола.Денес објавуваме нов договор во 4 очи помеѓу РЕК Битола и СВ Инвест, договор за ископ на јаловина во Суводол. Тендер вреден 49 милиони денари, […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ги избра кандидатите за градоначалници на претстојните избори за општините Охрид и Ново Село

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Владимир Ѓорчев, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Вчера Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра навистина одлични кандидати за градоначалници на претстојните избори за Охрид и Ново Село. Во делот на Охрид кандидат на ВМРО-ДПМНЕ е д-р Митре Милошевски, неврохирург, татко на две деца, вработен во […]

Прочитај повеќе

Заради капитуланстката политика на Заев, Македонски пошти го изгубија својот идентиет и станаа Национални пошти

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Заевизмот и капитулантската политика на Зоран Заев институцијата Македонски пошти  ја преименува во Национални пошти. Јавното претпријатија зад мене е јавен оператор во внатрешниот и меѓународниот  поштенски сообраќај на Македонија, кое заради политиките на Зоран Заев  го изгуби својот идентитет. Да […]

Прочитај повеќе

СДСМ го клекна земјоделството на колена, според податоците на ДЗС во 2017 и 2018 година имаме пад во земјоделскиот сектор во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, СДСМ го клекна земјоделството на колена. Две години по ред земјоделството е во константен пад. Според официјалните податоци на ДЗС, секторот земјоделство, шумарство и водостопанство во 2018 година во однос на 2017 година бележи пад од 5%, откако и […]

Прочитај повеќе

Дали Васко Ковачевски влијаел тендер во 4 очи од РЕК Битола да добие СВ Инвест, фирма која беше поврзувана со Вице Заев?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Повторно, огромен скандал од редовите на СДСМ и Владата на СДСМ. И повторно, сомнеж за испумпување пари на граѓаните и сомнеж за огромен криминал во РЕК Битола. Замислете, фирмата СВ Инвест која беше поврзувана во тесни релации со братот на Зоран Заев, […]

Прочитај повеќе

Стејт департмент за човековите права утврди постоење на притисок врз медиумите и селективна правда во Република Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Посочувањата од ВМРО-ДПМНЕ за селективна правда за непостоење на право и правда во Република Македонија, како и за притисокот врз медиумите сега се дел и од извештајот на американскиот Стејт департмент за човековите права. Колку и да се обидува заевистичката матрица […]

Прочитај повеќе

Ќе победиме убедливо и да почне поразот на заевизмот

Интегрален текст од изјава на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Најпрвин да Ве поздравам вас медиумите што имаме оваа можност денеска овдека на македонската јавност да и соопштиме една од одлуките кои што ги донесовме како Коалиција „За подобра Македонија“ дека комплетно Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од најголемата опозициона и најголемата политичка партија […]

Прочитај повеќе

Страна 10 од 22
Најгоре