Прес

Прилепчани директно ја чувствуваат неспособноста, неработењето и негрижата на Јовановски и власта на СДСМ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Петар Ристeски, Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп Почитувани, Две години СДСМ во Прилеп се две години измами, криминал, неработа, неспособност, непотизам од градоначалникот Илија Јовановски. Наместо живот во Прилеп, градоначалникот Јовановски и СДСМ донесоа лаги и манипулации за Прилепчани. Ветуваа се’ и сешто, ветуваа европски Прилеп, […]

Прочитај повеќе

„Разговори за обнова на Македонија“ проширени со уште две акции во корист награѓаните    

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Јанушев – Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, „Разговори за обнова на Македонија“ покажаа дека граѓаните живеат тешко време исполнето со несигурност, револт и многу нерешени проблеми. Македонија е на погрешна патека, а власта само го троши времето. Секој изминат ден значи нови проблеми, нови осиромашувања, нов […]

Прочитај повеќе

Заев и Ангеловска утре ќе ја задолжат Македонија и граѓаните за нови53.6 милиони евра    

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Поразите за македонскиот народ и за државата немаат крај. Зоран Заев и Нина Ангеловска утре ќе ја задолжат Република Македонија и граѓаните за нови 53.6 милиони евра. Ова е трето задолжување на Нина Ангеловска откако е министер во последните 45 дена, […]

Прочитај повеќе

Петрушевски: СДСМ, Заев и Димитриевски немаат ништо направено за Куманово и кумановци

Интегрален текст од изјава за медиуми на Бране Петрушевски Почитувани кумановци, Она што во саботата требаше да биде граѓанска трибина на СДСМ и Заев во Куманово, всушност беше нивна средба со приближно 500 активисти на СДСМ и нивната коалиција. На овој настан, кој беше најавуван како можност граѓаните на Куманово да ги артикулираат и актуелизираат […]

Прочитај повеќе

Нелоски: Две години измами, криминал, неработа и неспособност на градоначалниците на СДСМ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Владимир Нелоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Две години СДСМ на локално ниво. Две години измами, криминал, неработа и неспособност на градоначалниците на СДСМ. Две години како СДСМ и Зоран Заев речиси ја имаат апсолутната власт во локалната самоуправа но резултатот е голема НУЛА. Измамите се […]

Прочитај повеќе

Ѓорѓиевски: ЈО мора да истражи дали Ременски користела информации и услуги од тајната полиција, со помош на кои го вршела криминалот?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Истрагата за рекет е само фарса. Русковска обвинителството прави се само за да ги прикрие трагите кои водат до главата на октоподот. Шест месеци и беа оставени на Фросина Ременски да влијае на истрагата и да ги чисти доказите, […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Фросина Ременски веднаш да се повлече од функцијата пратеник за да може постапката да се одвива без никакво влијание

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, СДСМ не е политичка, туку рекетарска организација. Раководството на партијата, почнувајќи од претседателот Зоран Заев е длабоко инволвирано во криминал. Сега гледаме дека длабоко во криминал се заглавени и неговите поранешни потпретседатели и останатите функционери за кои претходно говоревме дека за […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: Зоран Заев се уште не ги дава Ден Дончев и Венко Филипче, не бара нивни оставки

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Членки на Европската Унија посочуваат дека Македонија мора да испорача борба со висока корупција, а Октоподот на власт во Македонија бара можност да бидат забошотени скандалите Рекет1 и Рекет2. Рекет2 е класичен случај на висока корупција, во кој што, според кривичната […]

Прочитај повеќе

Љутков: Бараме веднаш потпишување на Колективниот договор за културните работници, доста со манипулациите од страна на власта на СДСМ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Зоран Љутков, претседател на Републичка комисија за култура на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани На 08.10.2019 година македонската јавност беше сведок на еден од најмасовните протести на работниците во културата до сега. Под мотото „КОЛЕКТИВЕН СЕГА“, јасно и гласно, културните работници го изразија своето незадоволство поради неисполнетите,лажните ветувања на оваа […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Русковска обвинителството чекаше 6 месеци во насока на уништување на трагите кои водат кон Зоран Заев

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Целиот врв на СДСМ е вмешан во случајот “Рекет”. Истрагата наместо да се фокусира на обезбедување на докази за инволвираноста на главата на октоподот, Русковска обвинителството шест месеци работи во насока на уништување на трагите кои водат кон Зоран Заев. Уште […]

Прочитај повеќе

Најгоре