ПРЕС ЦЕНТАР

А РЕФЕРЕНДУМОТ?

Колумна на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот КУРИР Секојдневието во Македонија, во последните неколку месеци посебно, ни се сведува на сериозни разочарувања, во секој сегмент од животот.  Зоран Заев и камарадите, во три потега и неколку „шибицерски“ финти,  ја „решија“ државата. Тиранската платформа, Договорот за добрососедство со Бугарија и Спогодбата за решавање […]

Прочитај повеќе

Додека граѓаните мака мачат со секојдневните проблеми, Шилегов времето за работа го користи за разгледување и купување на викендички вредни неколку десетици илјади евра

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на изјавата  на Ирена Попова Петре Шилегов во овие 10 месеци не изработи апсолутно ништо. Нема ниту еден проект со кој ќе се пофали пред жителите на Град Скопје. Наместо Шилегов и СДСМ неспособноста да ја префрлаат на друг, треба да ги засукаат ракавите […]

Прочитај повеќе

СДСМ пак излажа, Заев потроши околу 40 илјади евра повеќе од она што јавно го соопшти за пропаднатата прослава за НАТО

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Нема ден да нема скандали во нашата држава и во нашето секојдневие. Прославата на СДСМ за наводен влез во НАТО и ЕУ минатиот 14-ти од месец јули пропадна, но она што дури сега што е интересно излегуваат на површина лагите на Владата […]

Прочитај повеќе

Скандалот со тендерите од ќерка за татко во здравството, не смее да помине без реакција од државата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Ќерка на татко доделува милиони евра на тендер, власта дефокусира, а ОЈО си тера „по допрен глас“ за се’ само не за најочигледните примери за можности за криминал и корупција. Ова е случај каде ќерката директор на здравствена установа доделува тендерот од […]

Прочитај повеќе

Министерството за внатрешни работи СДСМ го претвори во институција за потсмев

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на изјавата на Сергеј Попов Министерството за внатрешни работи СДСМ го претвори во институција за потсмев. Институција која наместо да ги штити граѓаните, се претвори во туристичка агенција, која после турите за Грција сега организира тури со службени возила кои патуваат и за Охрид. […]

Прочитај повеќе

МВР ТУРС нека го објави работниот налог на Димовски за Охрид, во спротивно тој да си поднесе оставка

Интегрален текст од изјава за медиуми на Сергеј Попов Почитувани, МВР ТУРС продолжува да вози во летните денови. Продолжуваат скандалите на МВР со злоупотреба на службените возила. МВР ТУРС по турите до Солун, сега организира и бесплатни тури со службени возила до Охрид. По злоупотребата на службено возило за приватни потреби на сега поранешниот директор на […]

Прочитај повеќе

Не е до времето зошто има комарци, ниту пак до размножувањето на кучињата скитници, туку до неспособноста на Шилегов

Интегрален текст од изјава за медиуми на Ирена Попова, советник во Советот на Град Скопје Почитувани, Скопје стана град каде главна тема се комарците, а главен проблем кучињата скитници. Не е ниту до времето зошто има комарци, ниту пак до размножувањето на кучињата скитници. До неспособноста на Шилегов е, и до неговата неработа. 10 месеци Шилегов, […]

Прочитај повеќе

Бидејќи е констатирана одговорност, Велковски и Спасовски кривично да одговараат за злоупотреба на службената должност и да не се кријат зад коалициските пазарења

Соопштение до јавноста Почитувани, Констатирана е одговорност и злоупотреба на доскорешниот директор на БЈБ, Лазе Велковски. Политичката одговорност нема никакво значење без понесување на правна одговорност, односно Велковски и министерот Спасовски како негов надреден мора да одговараат и кривично поради веќе признаената и констатирана злоупотреба на службена должност. Владата на СДСМ да не се затскрива […]

Прочитај повеќе

Иднината што ја нуди СДСМ се криминални иновации, крвави тендери, криминал и злоупотреби, така нема во ЕУ

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Стерилните и исти прекопирани соопштенија на СДСМ не може да ја убедат јавноста дека Македонија ја чека светла иднина. Напротив Иднината што СДСМ на Република Македонија ја понуди под „живот“ е иднина само за владините функционери кои секојдневно се вмешани во корупција и криминал. Парите на […]

Прочитај повеќе

Со реформата во УЈП неспособната влада наметнува уште една глоба за граѓаните

Соопштение до јавноста Владата на СДСМ преку реформата во УЈП наметнува уште една глоба за граѓаните. Овој пат мета на нејзината алчност се токму извозниците на интелектуални услуги кои заработуваат во нашата земја. Владата сака преку успешните да го полни буџетот, за да ја покрие сопствената неуспешност и криминал. СДСМ и Зоран Заев сакаат да […]

Прочитај повеќе

Најгоре