ПРЕС ЦЕНТАР

Со Договорот, СДСМ се откажува од културното наследство на Република Македонија

Според договорот, член 7 став 2 вели „терминот Македонија за првата страна ќе значи областа, народот во северниот регион, нивните одлики, елинската цивилизација историјата, културата, наследството во тој регион од антика до денешен ден, тоа е дефиниција за нивното наследство“, реплицираше пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на денешната расправа на Комисијата за уставни измени. Тој […]

Прочитај повеќе

Како стигнавме до овде?

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен весник На почетокот на кампањата за референдумот околу промената на името на Македонија и обезличувањето на Македонците останува да лебди прашањето – како се најдовме овде? Како се најдовме во ситуација да имаме договор со кој губиме сè, а не добиваме речиси ништо? Како се најдовме во ситуација да […]

Прочитај повеќе

Чекајќи го 30-ти

Колумна на  Димитар Димовски, Член на ИК на ВМРО–ДПМНЕ за Курир Македонското секојдневие е испреплетено со катадневни афери, корупција и скандали на раководните луѓе во државата. Да не може човек ни да ги наброи сите. Додека народот се занимава со политички монтираните судски процеси, под покровителство на специјалното ни или приватното обвинителство и ситно профитерските и […]

Прочитај повеќе

Генерација 2000-та (втор дел)

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен весник. Претходната моја колумна за „Независен весник“ посветена на генерацијата што доаѓа и кои оваа година полнат 18 години, родени на почетокот на новиот милениум во 2000 година, предизвика големо внимание. Да бидам искрен далеку поголемо од тоа што очекував. Споделив само дел од визиите за тоа каде новата […]

Прочитај повеќе

Само вистина за патот на македонското земјоделство кон ЕУ

Колумна на Драги Димитриевски за порталот Република Се потпиша т.н. „Преспански договор“ во Нивице. Според извршенитеанкети го прочитале околу 3% од граѓаните на РМ. Го прочитав и јас неколку пати (како на англиски, така и со превод на македонски јазик).Сакајќи рационално, аналитички и прагматички да расудам за него и да ја донесам одлуката за прифаќање или […]

Прочитај повеќе

БЕЛАТА ЧУМА

Колумна на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот КУРИР Разочарувањето од случувањата во последните три години, си го зема својот данок. Белата чума ја треби Македонија. Ги има фатено речиси сите, и младо и старо. Како некоја епидемија се раширила во последните неколку месеци и нема град, нема село каде што нема стапнато. […]

Прочитај повеќе

Стануваш заштитник и промотор на криминалот, одиш против народот и се плашиш од демократски избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се огласи преку неговиот Фејсбук профил околу последните политички случувања порачувајќи му на премиерот Зоран Заев дека станува заштитник и промотор на криминалот, дека оди против народот и се плаши од демократски избори. Во продолжение интегрално Ви го пренесуваме неговиот Фејсбук статус: Отворено до премиерот на Владата Зоран Заев СДСМ […]

Прочитај повеќе

Откажи се од договорот и ајде на избори, ВМРО ќе поддржи обвинителство против криминалите

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Република Македонија влегува во нова политичка криза. Кризата е производ на очигледната неспособност на владата да менаџира со клучите процеси во државата, како и да испорача резултати и да ги оствари очекувањата создадени пред граѓаните. Во изминатиот период имаме разголена власт со сета […]

Прочитај повеќе

Младите, а особено студентите се најголема жртва на манипулациите и нереалните ветувања на владата на СДСМ

Интегрален текст од изјава за медиуми на Лука Кржалоски, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, На страна 125 од програмата на СДСМ на предвремените парламентарни избори во 2016 година, наречена План за живот, во делот на проекти кои планираат да ги реализираат во првите шест месеци стои, цитирам: – Во Скопје, на две локации, кај […]

Прочитај повеќе

Зоран Заев и неговата криминална банда во владата немаат мандат да менуваат Устав

 Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ   Соочени со волјата на народот, соочени со катастрофалниот одѕив на гласачите, соочени со фактор дека манипулацијата со референдумот не им помина пред гласачите, покрај изборниот поткуп криминалната банда на власт се внесе во […]

Прочитај повеќе

Најгоре