ПРЕС ЦЕНТАР

Очајни се прес конференциите кои што ги прави Костадин Костадинов и власта

Одговор на прес конференцијата на Костадин Костадинов на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Очајни се овие прес конференциите кои што ги прави Костадин Костадинов и на дел од власта во кои признаваат дека се тргува со правото и правдата во замена за прифаќање на капитулацијата. Единствена амнестија која што е на маса, покрај амнестиите за […]

Прочитај повеќе

Одговор на новинарско прашање на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Како го коментирате денешниот нов случај на СЈО? Одговор: Не постои држава каде што премиерот ер над волја на граѓаните особено не по пропаднат референдум. Ваквите притисоци се показател на очајник, кој во очајот од пропаднатите политики, нема ништо што друго да примени за да избега од словото на правото и на правдата. Има причини […]

Прочитај повеќе

Заев ја втурнува државата во уште поголема криза, тој е изворот на кризата и мора да си оди

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани граѓани, Република Македонија влегува во општествена, економска и политичка криза. Неспособноста да се управува со политичките процеси, да се испорача резултати кои се ветија и кои се потребни на граѓаните Владата и Заев ја втурнаа државата во поголема и поопасна криза. Се работи […]

Прочитај повеќе

Златко Марин е одговорен за урбаното дивеење во Аеродром

Интегрален текст од изјава за медиуми на Пане Антовски Почитувани, Златко Марин е одговорен за урбаното дивеење во Аеродром. Марин е покровител на уништувањето на Аеродром. Повеќе од јасно е дека Марин се плаши од граѓаните и наместо да им се придружи на протестите, ако искрено го мисли тоа што постојано го изјавува, намески свика […]

Прочитај повеќе

Зоран Заев нема легитимитет да го менува Уставот за да го смени уставното име на Република Македонија

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ, кое се однесуваше на видео обраќањето на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ   СДСМ и Зоран Заев мора да го прифатат фактот дека Договорот од Преспа е правно – политички мртов. Покрај сите нерегуларности, заплашувања, поткупувања и полнење на кутии граѓаните кажаа НЕ. 1 милион и 200 […]

Прочитај повеќе

Николовски мора да разбере дека бадијала му е секоја субвенција што ќе ја даде ако родот на земјоделците скапува на нивите и нема кој да го откупи

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Љупчо Николовски Изминатиов период се покажа и докажа дека ветувањата на Николовски не му се јака страна. Тој може да ветува колку сака повисоки субвенции но никако не успева да го реши најголемиот проблем со кој се соочуваат земјоделците а тоа е откупот. Николовски мора да разбере […]

Прочитај повеќе

Правото не познава признавање на ништовен договор

Колешке Мираковска, морам со жалење да кажам дека вашиот говор беше премногу патетичен, имавте грч на лицето и знаете дека во овој момент кога излегувате пред македонската јавност правите предавство на македонскиот народ. Дојдовме овде, да слушаме односно да видиме кои се вашите аргументи, затоа дека овој договор е добар. Но Вие наместо да кажете […]

Прочитај повеќе

Ја урнисавте правната држава, не постои право, не постојат закони

Ја урнисавте правната држава, не постои право, не постојат закони, Уставот сакате да го урнисате во оваа држава, реплицираше Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ на Соња Мираковска од СДСМ при Комисијата за Уставни промени. Александрова ја прочита и изјавата на Ципрас од 5-ти јули каде што тој вели дека никаде во договорот не се признава нацијата. […]

Прочитај повеќе

Со спогодбата се ништи македонизмот, се ништи Македонија

Колку повеќе се трудите да кажете или да одбраните нешто, а не можете, уште повеќе навлегувате и заглавувате во калта, реплицираше пратеникот Трајчо Димков во Комисијата за Уставни промени. Димков запраша: Јас сум Македонец, моите се по потекло од Егејска Македонија и сега дедо ми Крсте и баба Елена кои останаа во Пожарско и живеат […]

Прочитај повеќе

Договорот е мртов и не може да си ги толкувате законите како вам ви одговара

Најстрашно е да носиш противуставни одлуки и одлуки кои се против волјата на граѓаните на Република Македонија. Договорот од Преспа е мртов, не може ние да си ги толкуваме резултатите од референдумот како на нас што ни одговара. Има закон и Устав во оваа змеја кои што ние мора да го почитуваме, вели Благица Ласовска, […]

Прочитај повеќе

Најгоре