ПРЕС ЦЕНТАР

Ѓорчев до СДСМ : Излажавте дека ќе ги задржите младите, народот се иселува како никогаш порано

На 30-ти септември, убеден сум дека многу од луѓето кои излегоа на референдумот да гласаат, излегоа со тешко срце затоа што многу работи во дооговорот не им се допаѓаат. Исто така, знам, убеден сум и сигурен сум дека многу луѓе кои не излегоа да гласаат на референдумот се за ЕУ и НАТО и посакуваат иднина […]

Прочитај повеќе

Лашкоска до СДСМ: Процесот го водевте сами, не може сега да ја делиме одговорноста

Пратеничката Ане Лашкоска денес на Седницата на Собранието на Република Македонија ја обвини власта дека процесот за потпишување на договорот го воделе сами без никакви консултации и вклученост на опозицијата и токму заради тоа не може сега сите да ја делат одговорноста. -Сите грчки медиуми прогласија победа во спорот после потпишување на договорот. Македонската страна […]

Прочитај повеќе

Се потврдија ставовите на ВМРО-ДПМНЕ дека случајот 27-ми април е политички фабрикуван без докази и е наменет за политички притисоци

Почитувани, Од самите почетоци ВМРО-ДПМНЕ тврдеше дека случајот 27-ми април е политички фабрикуван случај без докази, без аргументи и дека е наменет за политички притисоци. 50-тина луѓе со месеци се предмет на политички прогон  со цел Заев да може да тргува со нивната слобода, а за возврат да бара поддршка за договорот со Грција за […]

Прочитај повеќе

Мицевски до Тунтев: Јас не сакам да гласам за лошиот договор, јас ќе продолжам да ги почитувам граѓаните и ќе гласам согласно нивната одлука

При заседавањето на седницата на Собрание на Република Македонија, на што на дневен ред беше промена на Уставот пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски реплицираше на пратеникот Тунтев. -Колега Тунтев, денеска разговараме за жал за предлог за пристапување на измена на Уставот на Република Македонија врз основа на спогодба, а не договор во чие изготвување не […]

Прочитај повеќе

Власта е во паника, притисоците и заканите се залуден обид да се всее страв

Соопштение до јавноста СДСМ доби црвен картон од над еден милион и двесте илјади граѓани кои не излегоа на референдум или гласаа против договорот за промена на името. Власта е во паника. Нејзината капитулантска политика не поминува кај граѓаните и затоа се заканува и прибегнува кон вршење на притисоци. Залудни се притисоците и заканите преку […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев во ИРИ во Вашингтон: ВМРО-ДПМНЕ силно ќе соработува со САД, ИРИ и Републиканската партија

Соопштение до јавноста Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во Вашингтон оствари средба со Јан Ерик Суротчак, новиот директор на ИРИ за трансатлантска стратегија и досегашен директор на ИРИ за Европа. Ѓорчев го информираше соговорникот за актуелната политичка состојба во Македонија по завршувањето на неуспешниот референдум од 30-ти септември. Граѓаните ги поддржуваат членството на Македонија […]

Прочитај повеќе

Владата да одговори дали полноќното шверцерско носење на ребаланс на буџетот значи прикривање на матните бизниси и економијата пред банкрот

Соопштение до јавноста Владата која лажно се преставува за транспарентна, на шверцерски начин далеку од очите на јавноста на нетранспарентен начин скрои ребаланс на буџет кој преставува покривање на матните бизниси и нерентабилната презадолжена економија. Повеќе ни огромното задолжување не може да ги покрие криминалите на владата. Владата треба да одговори зошто на шверцерски начин […]

Прочитај повеќе

Игра со Уставот

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен весник Веќе на сите граѓани им е јасно дека договорот што Владата го потпиша со Република Грција е мртов и политички и правно. Судбината на договорот ја одредија граѓаните и ја потврдија неговата ништожност на референдум. Во една парламентарна демократија изразената волја на граѓаните на референдум треба […]

Прочитај повеќе

Дали со лошото работење со економијата се доведени редовните исплати на пензии и социјални трансфери?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Тевдовски и СДСМ денеска јавно ја признаа неспособноста на оваа влада да креира Буџет, а со тоа и признаа дека се неспособни да ја работат својата работа.  Катастрофалното триото Заев – Анѓушев – Тевдовски се фалеа дека проектирале високо ниво на […]

Прочитај повеќе

Македонија победи на референдумот, граѓаните ја поразија оваа насилничка, криминогена и капитулантска влада, време е СДСМ да замине

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Неверојатно со каква леснотија човекот продолжува да лаже и тоа во Собранието на Република Македонија, да ги лаже пратениците, избраниците на народот, истиот народ коj не успеа да го излаже на референдум. И тоа го прави во исто време  кога поднесува […]

Прочитај повеќе

Најгоре