ПРЕС ЦЕНТАР

Ѓорчев: Никогаш последниве 50 години наназад немало потешка состојба во културата во Македонија

На Седницата во Собранието на Република Македонија пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев се обрати до пратениците од другите партии и до Заев велејќи дека СДСМ е две години на власт во оваа држава и брише патос со македонскиот народ. Затоа што многу зборувате за културата, уметноста нели и во врска со тие теми, јас ќе […]

Прочитај повеќе

Младите од Ново Село побараа правна држава

Околу 100 млади лица учествуваа на трибина во општина Ново село. Во организација на УМС на ВМРО-ДПМНЕ се одржа трибина со наслов  „За слободата, владеење на правото и правната држава“. Свои ставови изложија Дајанчо Ефтимов член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Јаулески Секретар на УМС, Владимир Ристов и Петар Марков. Организаторите порачаа дека изборот […]

Прочитај повеќе

Јовановски: Нема да гласам за уставни измени

Доволно е една мала искра да биде некој жигосан како предавник и недостоен да застапува интересите на граѓаните тука, да кажам дека нема да гласам за уставни измени зашто со спогодбата од Нивици не се согласувам, изјави денеска од собраниската говорница Крсто Јовановски, пратеник од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во однос на помирувањето, кое премиерот […]

Прочитај повеќе

Димовски: Ниту еден пратеник не е избран за да го менува името

Илија Димовски на денешната седница појасни дека тврдењата дека пратениците треба да одлучуваат во име на граѓаните за ова прашање се отуѓување од реалноста бидејќи ниту еден пратеник во Собранието не е избран од граѓаните со таа цел. -Тврдењето дека за ова прашање треба ние пратениците да одлучуваме во име на граѓаните е отуѓување од […]

Прочитај повеќе

Една година градоначалник Аце Коцевски – една година изгубена за Велес

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Нада Трајкова Почитувани сограѓани, Една година од работењето  на локалната власт на чело со Аце Коцевски, граѓаните заслужуваат отчет за сработеното Велес како никогаш досега е завиен во темнина, покрај медиумскиот мрак, градот како никогаш до сега  е преполн со   нечистотија, ѓубре, дупки на улиците, раскопани тротоари […]

Прочитај повеќе

Николоски во Брисел еден од клучните говорници на Конференција на Европската Народна Партија – ЕУ и Западен Балкан

Соопштение до јавноста Европската Народна Партија организира конференција на високо ниво насловена “ЕУ – Западен Балкан како заедно да ја изградиме нашата заедничка иднина? ” Конференцијата ќе се одржи на 16-ти Октомври во Европскиот парламент во Брисел. Целта на конференцијата е да се истакне преку две панел дискусија поддршката на евро интеграциските процеси во регионот. […]

Прочитај повеќе

Додека Заев носи штетни договори, сиромаштијата во Македонија се зголемува, граѓаните едвај врзуваат крај со крај

Соопштение до јавноста Додека Зоран Заев насилно турка штетни договори на сметка на националните интереси животот во Македонија од ден на ден станува се понеподнослив. Сиромаштијата се зголемува, стандардот се намалува а граѓаните едвај врзуваат крај со крај. Затоа денес по повод денот на борбата против гладот УМС на ВМРО-ДПМНЕ во повеќе општински комитети низ Македонија […]

Прочитај повеќе

Димков: Цврсто стоиме на ставот- нема промена на Уставот со цел промена на уставното име

Многу цврсто стоиме на ставот дека нема промена на Уставот со цел промена на уставното име, рече Трајко Димков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ при своето гостување на телевизија Телма. -Дека не треба да се поддржи договорот кажува и резултатот од референдумот. Или нашиот став е потврден и на референдумот на кој практично граѓаните рекоа НЕ. Оттука […]

Прочитај повеќе

Алексовска: Младинската гаранција на СДСМ и Заев е најголемата лага, нема ништо од нивните ветувања

Слободанка Алексовска, претседателката на Републичката комисија за труд и социјална политика на ВМРО-ДПМНЕ на денешната дебата организирана од Унијата на Млади сили на тема Младинска невработеност истакна дека сегашната власт на СДСМ нема конкретни мерки за намалување на невработеноста кај младите која е една од причините за нивното иселување од Република Македонија. Алексовска направи споредба […]

Прочитај повеќе

Кржалоски: Младите се иднината во Македонија, како политичка партија имаме обврска да им понудиме поголеми шанси

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Лука Кржалоски на денешната дебата насловена „Младинска невработеност – причина за иселување на младите“ рече дека вработувањето на младите луѓе како и нивно стимулирање за започнување на сопствен бизнис е многу важен фактор за останување на младите луѓе во Република Македонија. Како што рече Кржалоски, СДСМ и […]

Прочитај повеќе

Најгоре