ПРЕС ЦЕНТАР

Николоски во Брисел: Прашањето што се поставува е каква е користа за ЕУ од Владата која нема поддршка од народот и потпишува договор кој е лош и не може да биде прифатен од народот

Интегрален текст од говор на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани дами и господа, ваши екселенции, драги пријатели, Ми претставува огромна чест да се обратам на оваа конференција и би сакал да ви се заблагодарам за можноста. Соработката помеѓу Западен Балкан и ЕУ е клучна за стабилноста на регионот. Само јасен пат кон членството во ЕУ […]

Прочитај повеќе

Во градинките во Прилеп владее хаос, се врши мобинг, притисоци и сето тоа оди на штета на правилниот развој на децата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Андријана Ристеска, советник на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Прилеп Почитувани, СДСМ во досегашното владеење како на централно така и на локално ниво покажа дека освен хаос нема што да им понуди друго на граѓаните. Колку за потсетување во наше време инвестиравме во градинки и нов капацитет, па […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев до СДСМ: Вие добивте легитимитет за програмата, а не за промена на името на државата

Пратеникот Ѓорчев при излагањето на Седницата во Собранието на Република Македонија  се обрати до СДСМ, за што вие сте добиле легитимитет , вие добивте легимитет за програмата „За живот во Македонија“, вие за се сакате да зборувате, само не сакате да зборувате за што сте потпишале, ветиле обврзале. Луѓето ве гласаа за 30.000 денари плата, […]

Прочитај повеќе

Данев до Џафери: Бидете на ниво на задачата што ја извршувате и овозможете Христијан Мицкоски да се обрати пред Собранието

Пратеникот  на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев од собраниската говорница посочи дека од страна на ВМРО-ДПМНЕ и претседателот Христијан Мицкоски е поднесено барање до  Џафери да се овозможи обраќање во Собранието  на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ  со оглед на фактот што во овие моменти во законодавниот дом се расправа за потребата од Уставни измени кои имаат суштинско влијание […]

Прочитај повеќе

Една година СДСМ во Ѓорче Петров, една година стагнација – Наумоски и СДСМ покажаа дека не знаат да управуваат со општината

Интегрален текст од изјава за медиуми на Марија Андоновска, советник во Советот на Ѓорче Петров од ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Една година СДСМ во Ѓорче Петров, една година стагнација. Александар Наумоски и СДСМ една за една  година не направија ниту еден проект, дека така планираат да продолжат и во иднина гледаме и од предлог ребалансот на Буџетот на општината […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Денеска Тевдовски и СДСМ ја задолжуваат Република Македонија за 54 милиони евра, а во наредните недели планирано е раздолжување од 37 милиони евра

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Mакедонската економија колабира, од ден во ден запаѓа во се поголеми неволји. Граѓаните осиромашуваат, а власта се расфрла купувајќи лубриканти и делејќи милионски тендери на блиските соработници. Владата на СДСМ денес ги задолжува граѓаните за нови 54 милиони евра, пари кои […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: Една година како Република Македонија е жртва на криминални зделки, злоупотреби за лично богатење и целосно запуштање на потребите на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Една година како Република Македонија е жртва на криминални зделки, злоупотреби за лично богатење и целосно запуштање на потребите на граѓаните. Смет насекаде, тендери за свои блиски, неработење на администрацијата, криминал по улиците, корупција во администрацијата, уплашени граѓани на улиците, партиски […]

Прочитај повеќе

Манаскова до СДСМ: Сега ли ви текна дека промената на името е надпартиско прашање?

Пратеничката Магдалена Манаскова од ВМРО-ДПМНЕ даде до знаење до владеачкото мнозинство дека е касно да се бара заедничка одговорност бидејќи процесот пред договорот требаше да биде процес во кој ќе бидат влкучени сите чинители од Македонија. -Ве слушам како велите дека ова треба да биде надпартиско прашање па тогаш се поставува прашањето зошто пред референдумот, […]

Прочитај повеќе

Стевананџија: За СДСМ граѓаните што бојкотираа се „неписмени граѓани“

Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ во реплика до својата колешка од СДСМ, Корубин, испровоциран од говорот на пратеничката за праша за кои граѓани вели дека се неписмени, оние кои бојкотираа или оние кои што гласаа против. -Кои се тие неписмени граѓани кои што ги спомнувате во вашиот говор? Дали неписмени граѓани според вас се оние кои […]

Прочитај повеќе

Јовановски до Заев: Немој пратениците да ги туркате онаму кај што не треба

Пратеникот Крсто Јовановски при една прилика на говорот на Заев реплицираше при заседавањеto на Седницата во Собрание на Република Македонија. Господине Заев, не мислев да станувам да одговарам, но станав да ви кажам уште еднаш најучтиво најчовечки од дното на душата немој пратениците да ги туркате онаму кај што не треба. Седнете со господинот Мицкоски […]

Прочитај повеќе

Најгоре