ПРЕС ЦЕНТАР

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието

Соопштение до јавноста Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија. Пратеничката група заклучува дека е кажано се и дека нема потреба од натамошна дебата во однос на предложените уставни измени и Договорот од […]

Прочитај повеќе

Една година Шилегов – една година неработа, лаги, афери и ниту една инвестиција

Интегрален текст од изјава за медиуми на Ирена Попова, советник во Советот на Град Скопје Почитувани, Една година Шилегов – една година неработа, лаги, афери и ниту една инвестиција. Скопјани цела година по изборите гледаат како градот стагнира, а Шилегов и неговите пулени уживаат. Скопје е повалкано, нови булевари нема, но затоа градежната мафија дивее и […]

Прочитај повеќе

Поради неспособноста и непрофесионалноста на градоначалничката на Битола Наташа Петровска образованието е во тотален хаос

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Марина Стевковска Јовчева Почитувани, Благодарение на неспособноста и неработењето на локалната власт, предводена од Наташа Петровска, образованието во Општина Битола е во тотален хаос. Имено, проблемот со бесплатниот превоз на учениците се уште не е решен, па родителите на дел од учениците се приморани самите да ги сносат […]

Прочитај повеќе

СДСМ да не си поигрува со мерката за евтини авио летови, со развлекувањето државата може да остане без ниско буџетните летови

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на  Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Која ли ќе биде сега причината за пропаѓањето на тендерот со авио превозниците? Развлекувањето на процедурата за јавниот повик за финансиска поддршка на авио компании од скопскиот и охридскиот аеродром е потенцијална опасност државата да остане без ниско буџетните летови. Власта […]

Прочитај повеќе

Власта ја преполнува администрацијата, иако велеа дека е преполна и преобемна

 Интегрален текст од прес конференција за медиуми на  Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Власта ја преполнува администрацијата, а велеа дека е преполна, преобемна и преинертна!? И тоа сега кога власта се погласно повикува на избори!? Додека СДСM спротивно на волјата на граѓаните на сила турка евтаназија на Уставното име на Република Македонија и на […]

Прочитај повеќе

Заев да го прифати ставот на граѓаните, дека договорот од Преспа е правно – политички мртов

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи со секој минат ден сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за одбрана на државните и национални интереси. Затоа очекуваме уште најмалку 10 пати во текот на денов да пуштат соопштение во кое што ќе […]

Прочитај повеќе

Мицкоски за ДВ: Наскоро ќе го слушнете мојот забранет говор!

Интервју на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, за порталот ДВ Ако можеа Могерини и Столтенберг да се обратат во парламентот, не разбирам зошто не може да се обрати и лидерот на најголемата опозициска партија, прашува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Договорот од Преспа го смета за мртов. Деновиве сите очекувања се свртени кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ, со надеж дека […]

Прочитај повеќе

Eкономското цунами Заев и Тевдовски продолжуваат безмилосно да ги задолжуваат граѓаните на Република Македонија

Соопштение до јавноста Eкономското цунами Заев и Тевдовски продолжуваат безмилосно да ги задолжуваат граѓаните на Република Македонија. Вчера Владата на СДСМ ги задолжи граѓаните за нови 54 милиони евра, пари кои ќе треба да ги враќаме ние и идните генерации. Уште потрагично е што во наредните недели се планира раздолжување од 37 милиони евра, така […]

Прочитај повеќе

За една година од локалните избори, граѓаните целосно се разочараа од СДСМ

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ За една година од локалните избори, граѓаните целосно се разочараа од СДСМ. Секојдневно гледаат криминал, насилство, закани и уцени, во што учествуваат и градоначалниците на СДСМ. Боро „Малборо“ од Ново Село, Марјанчо „Прислушувачот“ Стојановски […]

Прочитај повеќе

Борче Георгиевски треба да разбере дека Општина Гази Баба не е негова приватна сопственост

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Тони Бојковски, претседател на Советот на Општина Гази Баба Почитувани, Градоначалникот Борче Георгиевски по којзнае кој пат ја погази волјата на граѓаните на општина Гази Баба. Имено, на изборите за совети на Месни и Урбани заедници кој се одржаа на 23.09.2018 година, граѓаните на најдемократски начин си […]

Прочитај повеќе

Најгоре