ПРЕС ЦЕНТАР

Владата крати 170 милиони денари од Буџетот наменети за изградба и рекоснтрукција на студентски домови

Интегрален текст од изјава за медиуми на Филип Ѓорѓиев Почитувани, Владата има 670 илјади евра за набавка на цвеќиња, 40 илјади евра за набавка на кафе и 1 милион и 600 илјади евра за набавка на лубриканти, но нема за студентски домови. Владата крати 170 милиони денари од Буџетот наменети за изградба и рекоснтрукција на […]

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Берово се фали со проектите изработени и скоро во целост реализирани од претходниот градоначалник

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Никола Атанасов Почитувани, Помина точно една година откако на власт во Берово се градоначалникот Ѕвонко Пекевски и неговата партија СДСМ. Денес на официјалната Веб страна на општината имавме можност да го прочитаме и ЌЕ-отчетот на ЌЕ-градоначалникот. По прочитаното и споредбата во реалноста, навистина е тешко да се […]

Прочитај повеќе

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи Уставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа во Собранието

Соопштение до јавноста Договорот од Преспа за промена на името на државата е правно – политчки мртов. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи Уставните измени и затоа се откажа од понатамошна расправа во Собранието. Граѓаните јасно и недвосмислено кажаа дека референдумот е неуспешен, а договорот мртов. Јаловата дебата која што се води во […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Референдумот е неуспешен и нема да гласаме во Собранието

Апсолутно сметам дека е добро да влеземе и сакам да влеземе во НАТО ама да го ставаме тоа во корелација дека некој ќе не нападне или дека ќе има војна и да ги плашиме граѓаните во отворено студио сметам дека не е во ред, вели Игор Јанушев, Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ во денешното негово гостување […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Граѓаните се тие кои кажаа дека референдумот е неуспешен, а договорот мртов

Ние не кажуваме од памет дека договорот е мртов, односно дека договорот треба веќе да го заборавиме, туку тоа го кажаа граѓаните кои се единствените кои што го даваат легитимитетот во однос на вакви најзначајни моменти во историјата на државата , изјави во емисијата Топ Тема на Телма телевизија, Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев. […]

Прочитај повеќе

Василевска до Мираковска: Работите по диктат, а не во интерес на граѓаните

Вие како политичка опција не ги застапувате интересите на македонските граѓани или волјата на македонските граѓани, туку работите по диктат или по одредени други насоки кои не се од интерес на зачувување на државотворниот карактер на Република Македонија и порача Иванка Василевска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на пратеничката Соња Мираковски од СДСМ, во денешната […]

Прочитај повеќе

Василевска: Заев ќе одговара за пазарењето со човечки животи!

Зоран Заев ќе оди во затвор за овие работи кои што ги прави и тоа со легитимно македонско судство. Зоран Заев е реформатор на македонското правосудство, Зоран Заев држи во заложништво уметници како Борис Дамовски, како Игор Дурловски, како Владо Јовановски, како Богдан Илиевски, како пратеници со активен пратенички мандат, напазарџиски ги лиферува нивните животи […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ОК Неготино: Градоначалникот Тони Делков нема реализирано ниту еден проект веќе една година

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во советот на општина Неготино на прес конференција денеска се осврна и го критикуваше едно годишното владеење на СДСМ. Помина една година од мандатот на градоначалникот Тони Делков и советот од СДСМ во Неготино. Помина една година од ветувањата за живот во нашиот град, сведоци сме на низата ветувања од страна […]

Прочитај повеќе

Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за одбрана на државните и национални интереси

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ кое што се однесуваше на писмото од Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ до Вес Мичел, помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија. Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи со секој минат ден сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за […]

Прочитај повеќе

Заев и Царовска манипулираат со корисниците на социјална помош говорејќи за покачување, иако се работи за збир на права кои веќе ги користат

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев Македонија тоне во сиромаштија. Народот е гладен и едвај преживува. Сите земји во регионот не поминаа. Економијата е пред колапс, а единствено што прави власта е масовен грабеж на парите на граѓаните и расфрлање милиони на лубриканти, на луксузни лимузини и делење на сомнителни тендери […]

Прочитај повеќе

Најгоре