ПРЕС ЦЕНТАР

Апелирам до власта да имаме фер, демократски и слободен изборен ден

Одговор на новинарски прашања на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Прашање: Господине Јанушев го остваривте вашето гласачко право и гласате, како се чувствувате како и секој граѓанин кога го прави тој чин? Одговор: Можноста да се гласа на фер и демократски и слободни избори  е сатисфакција за секој граѓанин, штотуку го остварив своето гласачко право. […]

Прочитај повеќе

Untitled

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Власта ја злоупотребува полицијата во изборни цели. Од една страна се вршат незаконски притисоци врз набљудувачи, а од друга страна се замижува и не се реагира пред јавно агитирање или организирано носење на избирачи на гласачките места. Во Чешиново Облешево без никаква […]

Прочитај повеќе

Денеска е денот кога граѓаните треба гласно да зборуваат со пенкалото во рака, позади гласачката кутија

Интегрален текст од изјава за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, После 5 недели кампања, меѓу првиот и вториот круг, по поминати повеќе од 13.000 километри низ Македонија, можам да заклучам дека денеска е денот кога граѓаните треба гласно да зборуваат со пенкалото во рака, позади гласачката кутија. Дали се ЗА ова секојдневие кое […]

Прочитај повеќе

Мицкоски до Заев: Подготви се за политичка пензија

Претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното директно вклучување од Охрид за емисијата “Отворено“ на Алфа телевизија му порача на Зоран Заев и неговите послушници да се спремат за политичка пензија. Тој посочи дека по победата на Силјановска Давкова на вториот круг од претседателските избори следат и предвремени парламентарни избори по што […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Верувам дека охриѓани ќе го изберат Митре за градоначалник, ќе работиме заедно за убав Охрид

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Митре Милошевски ќе биде новиот градоначалник на Охрид од вестите на телевизија Алфа, а тој заедно со Милошевски ќе работи Охрид да го добие оној сјај кој што му прилега како град кој е лулка на културата на Балканот и во Европа. Тој посочи дека посетил многу домови, […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Со оваа власт нема датум за преговори со ЕУ

Во емисијата „Отворено на Алфа“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски појасни дека со оваа криминогена влада никогаш Македонија нема да добие датум за преговори со ЕУ. -Јас немам никакви очекувања од страна на оваа влада предводена од СДСМ и Зоран Заев. Јас навистина не можам денеска да се изначудам како истите овие политичари кои што […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Власта да не си игра со европската иднина, да не ни се повторат нарушувањата на процесот од референдумот

Она што се случуваше во изминатите деновиве е комуникација со пораки на луѓето, високи функционери од раководството и блиски до раководството. Но, јас апелирам од Охрид да не си играат со европската иднина, тоа нема да се толерира од никого, таков тип на насилство, уште помалку злоупотреби или она што се случуваше на референдумот, порача […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Има низа на нарушувања на изборниот процес од власта, се препелкаат, вистината е дека победува Гордана и ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во вестите на телевизија Алфа истакна дека во текот на целата кампања има низа на нарушувања на изборниот процес од страна на власта, нешто што е вообичаено кога СДСМ и Зоран Заев организираат избори. Тој ги нотира пред се злоупотреби на државната инфраструктура, ветувања од страна на […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Јас ќе бидам набљудувач на денот на избори во општина Сарај, граѓаните се суверен на своето право на глас

Во вонредното издание на Отворено на Алфа Телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој рече дека во текот на утрешниот ден ќе одржи состанок со сите набљудувачи на изборите за во недела на избирачките места да нема неправилности. -Ние мора да се избориме, ние сме чувари на демократијата. Утре лично имам состанок во 8 […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Очекувам исполнет цензус и победа на Гордана за Претседател

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Охрид во гостување на ТВ Алфа изрази оптимизам околу достигнувањето на цензусот и победа на Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. Д-р Гордана Сиљановска Давкова. – Секаде во Република Македонија се чувствува онаа енергија, се чувствува желбата Република Македонија да ја ослободиме од овој деспотизам кој што денес […]

Прочитај повеќе

Најгоре