ПРЕС ЦЕНТАР

Додека власта се фали колку е розева сликата во економијата, половина милион граѓани во Република Македонија живеат под прагот на сиромаштија

Соопштение до јавноста – реакција на интервјуто на Кочо Анѓушев Странските директни инвестиции (СДИ) во 2018 година се за 4 пати помали од истите во 2008 година. Анѓушев манипулира со граѓаните. Од бројката од 624 милиони евра со која се фали власта, над 400 милиони евра се реинвестирана добивка, додека само 200 милиони евра се […]

Прочитај повеќе

СДСМ се пресметува со сите неистомисленици и се обидува да го угуши секој глас кој што не му одговара

Владимир Нелоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ имаше обраќање во живо на емисијата „Македонски Корени“ од Сиднеј при што наведе дека со задоволство прифатил покана за да се обрати и до Македонците кои се наоѓаат во Австралија и околу светот. Нелоски, беше запрашан од водителот дали е точно дека се приведуваат членови на УМС на […]

Прочитај повеќе

Македонската жена е големата мајка и хероина која се бори за правдините

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, објави видео со моќна порака до сите жени во Македонија. -Македонската жена е неминовен учесник во сите големи настани во нашата историја, таа е големата мајка и хероина која се бори за правдините. И зад сите Сердари и водачи на нашиот народ кои сме ги имале низ нашата историја, стоела […]

Прочитај повеќе

За мене оваа земја секогаш ќе биде Македонија, без разлика на било кој потпишан договор од страна на одредена влада

Утринава Владимир Нелоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ имаше обраќање во живо на емисијата „Македонски Корени“ од Сиднеј при што говореше за актуелните политики на ВМРО-ДПМНЕ. Нелоски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ во овој момент ги следи најпрвин европските и светските трендови за тоа што значи една десничарска партија. Но исто така и го следи пулсот на […]

Прочитај повеќе

Преименувањето на Македонската радио телевизија е доказ дека Заев и СДСМ не го сочуваа институционалниот идентитет

 Интегрален текст од изјава за медиуми на Дарко Костовски Почитувани, Грција ја има ЕРТ (Елиники Радиофониа Тилеораси), Србија ја има РТС (Радио Телевизија Србија), Бугарија ја има БНТ (Бугарска Национална Телевизија), Албанија ја има РТШ (Радио Телевизиони Шкиптар), Косово ја има  РТК (Радио Телевизиони Косова), Велика Британија ја има Би – Би – Си (Бритиш Броадкестинг […]

Прочитај повеќе

Спасовски да одговори дали е способен да ги заштити претседателските кандидати и да обезбеди фер и демократски избори

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Претседателскиот кандидат на власта во втор обид, Стево Пендаровски се чувствувал небезбеден, обвинува за негово следење како вели веројатно и на неговото семејство. Пендаровски, поранешен полициски функционер, обвинува дека странски служби шетаат и го фотографираат него и неговото семејство. Истото обвинување […]

Прочитај повеќе

Наместо подобар живот донесоа повисоки даноци, нови проблеми и беспарица

  Соопштение до јавноста Со СДСМ Македонија назадува. Првиот месец оваа година со само 1% реализирани капитални инвестиции покажува дека и оваа година нема да нови проекти и раст. Катастрофално лошото менаџирање со државата се гледа на секое поле. Со оваа власт за првпат во историјата јавниот долг надмина 5 милијарди евра и е над […]

Прочитај повеќе

Сепак и во овие црнила има светли моменти- гордо кренато македонското знаме, со срце за Македонија!

Сепак и во овие црнила и тешко секојдневие има светли моменти, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил. -Честитки до младите Филип и Дејан за златниот и сребрениот медал на сениорското Европско клубско првенство во Теквондо како и за нивниот тренер Дарко Костовски. Гордо кренато македонското знаме, со срце за Македонија!  

Прочитај повеќе

Спасовски да одговори дали Пендаровски е следен од странските служби

Стево Пендаровски губи, тој знае дека не ја ужива довербата на граѓаните, па се труди да зборува за се само не за вистинските проблеми на граѓаните. Власта молчи два дена откако Стево Пендаровски излезе и кажа дека е следен од странси служби. Никој од МВР не кажува дали Пендаровски е следен и од кого и […]

Прочитај повеќе

Владата е обезличена, со изгубен кредибилитет- видлива е нејзината неспособност и запрепастувачко незнаење

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва беше во посета на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Охрид, каде оствари средба со голем број на членови и симпатизери на партијата. Мицкоски посочи дека Охрид е на маргините на вниманието на власта, дека нема перспектива и нема нови инвестиции. Власта предводена од СДСМ се служи со манипулации […]

Прочитај повеќе

Најгоре