ПРЕС ЦЕНТАР

За неспособноста на оваа власт говори податокот што Македонија 2018 ја заврши со најслаб раст на БДП во Европа

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ За штетните економски политики на оваа власт доволно говори фактот дека Македонија минатата година ја заврши со најслаб раст на БДП во Европа и во регионот. Граѓаните чиј стандард опаѓа најдобро го чувствуваат по својот грб и по својот џеб неработењето на оваа власт. Над 500 […]

Прочитај повеќе

Пропаѓањето на здравствениот систем ќе запре само кога Филипче и картелот ќе си заминат од власт

Соопштение до јавноста Венко Филипче е најсериозна болест за македонското здравство. Вчера почина девојче на возраст од две ипол години од наводна бактериска инфекција. Во изминатиот период починаа неколку лица од грип, а се уште нема прогласено епидемија. Епидемијата од морбили коси низ целата земја, а одговорност за катастрофалното справување со ситуацијата нема. Раководењето на […]

Прочитај повеќе

Земјоделците се клекнати на колена, нема ниту еден сегмент во земјоделскиот сектор кој што има напредок

Интегрален текст од изјава на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани медиуми, Денес се наоѓаме во општина  Ново Село, согласно активностите на ВМРО-ДПМНЕ, посета на неколку населени места во општина Ново Село. Она што можам да го потенцирам од оваа посета е дека граѓаните се тотално разочарани од криминалната власт на Зоран Заев […]

Прочитај повеќе

Со преименување на институциите се направи целосно обезличување и национално поништување на се македонско

Ова што се направи со промена на имињата на институциите е целосно обезличување и национално поништување на се она што е македонско, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски при гостувањето на телевизија 24. Николоски посочи на повеќе примери кои се небулозни меѓу кои преименувањето на Македонски шуми во Национални шуми, и слично, а како најпроблематично […]

Прочитај повеќе

Уште колку животи треба да згаснат за министерот Филипче посериозно да се зафати со работата, да се свести и да прогласи епидемија?

Интегрален текст од изјава за медиуми на Маја Славева Почитувани, Здравството се повеќе тоне. Денеска почина уште едно девојче на возраст од две ипол години од наводна бактериска инфекција. Вчера почина 12 годишно девојче, едно од низата кои починаа од грип. Досега грипот однесе 5 животи од кои едно е 5 годишно девојче, 14 годишно девојче, […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Мора да се порази Заевизмот за да опстои државата, затоа што со секој поминат ден со оваа власт Македонија ја има се помалку

Остварив средба со жителите на населбата Тетовчанка. Велат Заевизмот е тешкиот живот кој го имаме, одземеното достоинство на државата и уништениот стандард, нашата населба е заборавена од власта, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил. -Пензиите не се зголемуваат, но даноците се зголемуваат, 500 илјади луѓе во државата живеат во сиромаштија, а […]

Прочитај повеќе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со Амбасадорот на Република Полска во Република Македонија, Војциех Тицињски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (6 март 2019-та година), оствари средба со Амбасадорот на Република Полска во Република Македонија, Војциех Тицињски. На средбата се разговараше за актуелните политички и економски случувања во Република Македонија, како и политичкиот прогон кој го спроведува власта кон политичките неистомисленици. Главниот проблем во државата е недостатокот на правдата и […]

Прочитај повеќе

Одговор на новинарско прашање

Одговор на новинарски прашања на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Прашање: Како ги коментирате новите поименување од македонски институции во национални? Одговор: Преименувањето на институциите е едно од срамните анти- македонски зафати коишто произлегуваат од капитуланскиот договор. Ние постојано велевме дека се обезличува Македонија, дека се обезличуваат македонците дека сега ќе немаат со што да се […]

Прочитај повеќе

Заев денес повторно ги понижи жените во Македонија, особено членките на неговата партија, со самиот факт што повторно ги лажеше и манипулираше

Соопштение до јавноста – реакција на говорот на Зоран Заев Зоран Заев денес повторно ги понижи жените во Македонија, особено членките на неговата партија, со самиот факт што повторно ги лажеше и манипулираше. Владата која што тој ја води потфрли на секое поле, освен во криминалот, корупцијата, непотизмот. Реалноста е дека економскиот раст на Македонија […]

Прочитај повеќе

Пендаровски е докажана и продолжена рака на заевизмот

Интегрален текст од изјава за медиуми на Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Продолжуваме со серијалот на цитати на полтронот на Зоран Заев, на поклоникот на заевизмот, Стево Пендаровски. Не ме интересира организиран пренос на гласови. Тој таканаречен трансфер на гласови кој го договараат партиските лидери не ме интересира! Ова го вели Пендаровски, пред […]

Прочитај повеќе

Најгоре