ПРЕС ЦЕНТАР

Ќе предложиме намалување на ДДВ-то од 18 на 16 проценти

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Отвореното студио на телевизија Алфа посочи дека повратот на ДДВ кој го ветува Зоран Заев ќе биде уште една лага на власта. Имено тој истакна дека има многу подобро решение кое ќе го предложи пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Мицкоски најави дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи намалување на […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ на терен во повеќе општини низ државата, остварува средби со граѓаните

Во Општина Новаци посетени беа населените места Добромири и Горно Агларци.Жителите од овој реон сериозно се загрижени за иднината на своите деца,затоа што секојдневно живеат се посиромашно, а трошоците за животсекојдневно растат. Тие се пожалија дека власта воопшто не се грижи замакедонските земјоделци, не оствари ниту едно ветување, напротив почна даим крати и сега стравуваат […]

Прочитај повеќе

Селективната амнестија на Заев за одредени функционери не беше помирување, туку понижување

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во тв интервју на Алфа телевизија во емисијата Отворено истакна дека тоа што се случуваше како амнестија за 27 април не е помирување. -Тие луѓе беа злоупотребени направени терористи, криминалци, држени во зандани, во куќен притвор, уценувани, притискани и доведени до ивица, и потоа да им се даде сламката за […]

Прочитај повеќе

Дента кога се изгласа договорот во Грција беше најтежок во мојот живот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во неговото гостување во емисијата Отворено на телевизија Алфа нагласи дека денот кога започнал целиот процес за промена на уставното име на Република Македонија бил најтешкиот ден за него во политиката, потенцирајќи дека само неколку дена потоа пред членовите на Централниот комитет поднел оставка, која била одбиена. Одговорност чувствував и […]

Прочитај повеќе

Oчекувам убедлива победа на Силјановска

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека очекува убедлива победа на професорката Гордана Силјановска Давкова во претседателската трка. Во Отвореното студио на Алфа, лидерот на опозицијата посочи дека очекува граѓаните да го поразат „Заевизмот“ со победата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, поради како што вели, компаративните предности на Силјановска пред Пендаровски кои според него се […]

Прочитај повеќе

Пендаровски самиот си кажа дека не е консензуален, туку кандидат за спас на кариерата на Заев

Лидерот на ВМРО ДМПМЕ Христијан Мискоски, во емисијата „Отворено“ на ТВ Алфа кажа дека Пендаровски самиот признал дека не е консензуален кандидат туку дека е кандидат за спас на кариерата на Заев. – Навистина сум збунет дали е консензуален или не е консензуален кандидат, господинот Пендаровски затоа што вчера го слушав на едно интервју малку […]

Прочитај повеќе

Мицкоски за договорот со Грција: Ниту еден процес во историјата не е конечен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во Отворено на Алфа Телевизија одговарајќи на прашањето дали ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се врати на власт ќе го ревидира договорот со Грција истакна дека ниту еден процес во историјата не е конечен, па така и овој договор , но затоа треба принципиелност, трпеливост и одважност. Тој вели […]

Прочитај повеќе

Вакво колективно преименување и менување на идентитетот немало ниту во апертхејдот

-Јас навистина не можам да го разберам ова чувство кај овие луѓе кој е мотивот што до толку сакаат да си ја понижат сопствената држава, сопствениот народ и сопствените граѓани, истакна Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Отвореното студио на Алфа говорејќи за Преспанскиот договор. „Не знам што е тоа што толку […]

Прочитај повеќе

Власта ги нарушува условите за фер и демократски избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата Отворено на ТВ Алфа, нагласи дека владата на СДСМ и Зоран Заев ги нарушуваат условите за фер и демократски претседателски избори. – Фер и демократски претседателски избори треба да се задолжителни и треба практично да претставуваат услов за Македонија дали ги исполнува условите и дали […]

Прочитај повеќе

Како го сочувале идентитетот кога сменија имиња на сите 136 институции?

Лидерот на ВМРО-ДМПМЕ Христијан Мискоски, во емисијата „Отворено“ на ТВ Алфа запраша како СДСМ ги уверува граѓаните дека го зачувале идентитетот кога менуваат имиња на сите 136 институции. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски кажа дека целата постапка околу името се водела егзибиционистички и дека решението кое го испорача Владата претставува се само не солидно решение кое […]

Прочитај повеќе

Најгоре