ПРЕС ЦЕНТАР

Нелоски: Освоените гласови на СДСМ се јасен показател дека граѓаните немаат доверба во СДСМ и Заев

Владимир Нелоски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во вчерашното гостување во емисијата Отворено на ТВ Алфа по завршување на вториот изборен круг од претседателските избор посочи дека СДСМ со овие освоени гласови треба сериозно да размисли бидејќи за само две и пол години почнале да ја губат довербата од страна на граѓаните. -СДСМ отиде […]

Прочитај повеќе

Нелоски: Имаше одредени нерегуларности во изборниот ден

Владимир Нелоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, при своето гостување во вчерашната емисија „Отворено на Алфа“ посочи дека во текот на изборниот ден имало одредени нерегуларности. -Имаше одредени нерегуларности во изборниот ден, нерегуларностите можеби не беа на самото избирачко место каде што граѓаните го даваа својот глас. Но, беа околу гласачките места, забележани се нерегуларности […]

Прочитај повеќе

Нелоски: Страв ми е дека ќе продолжи таа гола политика на СДСМ и сите нивни функционери

Владимир Нелоски, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во синоќешното гостување на Алфа рече дека граѓаните на Република Македонија увидоа што се случува кога Заев има година и пол власт како на државно така и на локално ниво. -ВМРО-ДПМНЕ има 370.000 гласови, што е најдобар резултат на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција на почеток на изборните циклуси. […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Граѓаните покажаа дека бараат промени и удрија тежок шамар на политиките на Заев и власта

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Новата реалност покажува дека власта нема простор за радост. Нивниот пад започна. ВМРО-ДПМНЕ е политичката партија со најголема доверба  кај народот. Граѓаните покажаа дека бараат промени. Удрија тежок шамар на политиките на Заев и власта. Македонија гласаше против криминалот, корупцијата […]

Прочитај повеќе

Антикорупциската комисија да отвори предмети за сите случаеви на Зоран Заев и останатите функционери од владата

Интегрален текст од изјава за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Денеска ние како ВМРО-ДПМНЕ  ќе ја потсетиме Антикорупциската комисија на неколку случаеви и ќе апелираме за дополнително отворање на истите  случаеви и нивни истраги, за се со цел да се дознае вистината и нивните разрешници. Ние ги поддржуваме и охрабруваме антикорупционерите, целата […]

Прочитај повеќе

Картата е црвена, народот сака право и правдина, предвремените парламентарни избори се неизбежни

Соопштение до јавноста Картата е црвена. ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Сиљановска Давкова победија во најголем број на општини во Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Сиљановска Давкова со народот освоија повеќе гласови од првиот круг. Членството на ВМРО-ДПМНЕ беше под константен политички прогон, власта се служеше со сите методи. Но одговорот го добија од народот. Сега да […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Картата е црвена, тоа се боите на победата, на народот, на ВМРО, на Македонија!

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, После онаа пародија што ја видовме порано од страна на Заев Зоран и Пендаровски Стево изведена би сакал да се обратам на македонската јавност како претседател на најголемата политичка партија во Република Македонија, ВМРО-ДПМНЕ. Заев Зоран и Пендаровски Стево знаат што […]

Прочитај повеќе

Јанушев: Власта е детронизирана- народот бара правда, слобода, стандард, принципи и вредности

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Народот се дигна против власта на Заев. Потврдена е новата реалност. Народот бара промени. Тргна падот на Заев и неговата власт. А, народот победува. Новата реалност значи дека Заев ја губи поддршката, а бројот во општините каде оваа власт е […]

Прочитај повеќе

Апелирам до власта да имаме фер, демократски и слободен изборен ден

Одговор на новинарски прашања на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Прашање: Господине Јанушев го остваривте вашето гласачко право и гласате, како се чувствувате како и секој граѓанин кога го прави тој чин? Одговор: Можноста да се гласа на фер и демократски и слободни избори  е сатисфакција за секој граѓанин, штотуку го остварив своето гласачко право. […]

Прочитај повеќе

Untitled

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Власта ја злоупотребува полицијата во изборни цели. Од една страна се вршат незаконски притисоци врз набљудувачи, а од друга страна се замижува и не се реагира пред јавно агитирање или организирано носење на избирачи на гласачките места. Во Чешиново Облешево без никаква […]

Прочитај повеќе

Најгоре