ПРЕС ЦЕНТАР

Можно е уште едно фијаско на владата, државата да не добие датум за преговори со ЕУ

Во своето гостување во вестите на телевизија Сител, лидерот на опозицијата и претседател на ВМРО-ДПМНЕ изрази крајна разочараност од реформските процеси во Македонија и истакна дека можно е Македонија и годинава да не добие датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Тој вели дека многу лесно може да се случи уште едно фијаско на владата […]

Прочитај повеќе

Чесно и достоинствено е да се употребува името Македонија наместо новото име кое го договори Заев, а за кое граѓаните не гласаа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за вестите на телевизија Сител нагласи дека Република Македонија нема да добие препорака за почеток на преговори со Европската унија, објаснувајќи дека со тоа уште еднаш ќе се потврдат неговите тврдења дека Македонија не се движи во вистинска насока. Тој додаде дека чесно и достоинствено е да […]

Прочитај повеќе

Да не се дрзнува Владата на фалсификат, ќе се соочи со револтот на граѓаните

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во вестите на Сител телевизија ја предупреди владата да не се дрзнува на изборен фалсификат затоа што ќе се соочи со револтот на граѓаните, а со тој чекор може да се доведе во прашање иднината на државата. Тој посочи дека владата не смее повторно да го злоупотребува […]

Прочитај повеќе

Ќе се судат драконски казни за 27-ми април затоа што се работи за монтирани случаи

Во своето гостување во вестите на Сител, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, зборуваше за настаните од 27-ми април и за вчерашното апсење на Митко Чавков. На прашањето дали тој очекува да се потврди информација дека Митко Чавков ќе биде осуден на 14 години затвор, тој одговори: –Па јас имав слушнато и  подолг период за жал, и […]

Прочитај повеќе

Ваквото СЈО е симбол на Заевизмот и не е заштитник на правдата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во денешното гостување во вестите на телевизија Сител, истакна дека Специјалното јавно обвинителство е симбол на заштита на Заевизмот и не е заштитник на правото. Мицкоски потенцираше дека законското решение за СЈО е далеку полошо од ова што сега го има, додавајќи дека владата на СДСМ прави дополнителна алатка за […]

Прочитај повеќе

Субвенционирањето на електрична енергија од фотоволтаични електрани e уште една брзоплето спроведена реформа која може да донесе штета со несогледиви последици

Соопштение до јавноста – реакција на прес конференцијата на Кочо Анѓушев А, можеше да биде квалитетен проект! Почитувани, за жал можеме да констатираме дека дрвото кога е криво насадено, ќе продолжи да расне криво. Најновиот доказ за тоа е т.н. државно субвенционирање на електрична енергија произведена од фотоволтаични електрани. Дрвото е криво насадено уште во […]

Прочитај повеќе

Се бориме за јавен обвинител на предлог на опозицијата и поширок опфат на истражувањето на криминалите од деведесетите до денес

Во денешниот дневник на Сител гостуваше Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски кој говореше и за барањето на опозицијата да има јавен обвинител по нивен предлог. Самиот состанок беше поделен во два дела и тоа првиот дел беше како да обезбедиме услови за фер претседателски избори и што се барањата на опозицијата, бидејќи владата е […]

Прочитај повеќе

На мафијашки начин, со измислена белешка за куќа во Грција го приведоа Чавков

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во вестите на Сител Телевизија изјави дека повторно се гледа како пресметката со политичките неистомисленици продолжува, уште пред да биде обзнанена пресудата за Чавков, него го приведуваат на мафијашки начин со измислена белешка. – Пред практично да биде пресудата обзнанена од страна на судијата кој што е […]

Прочитај повеќе

СДСМ манипулира и лаже – Граѓаните многу добро на своја кожа ги чувствуваат погрешните економски политики на власта

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ СДСМ манипулираат и лажат со јавноста.  Граѓаните многу добро на своја кожа ги чувствуваат погрешните економски политики на власта. Реалноста е дека државата предводена од СДСМ на економски план крахира.  Доколку навистина имаше некаков економски успех немаше да се зголемува  сиромаштијата и повеќе од  500.000 граѓани […]

Прочитај повеќе

Катица Јанева освен човечкиот го загуби и професионалниот кредибилитет

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во вестите на телевизија Сител посочи дека Катица Јанева и СЈО освен човечкиот го загубиле и професионалниот кредибилитет со своето делување. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ говореше пред се за оние како што ги нарече полумафијашки методи на сокривање на докази, преку мистериозни опожарувања и поплави. Тој напоменува дека […]

Прочитај повеќе

Најгоре