ПРЕС ЦЕНТАР

Одговорноста за фер избори останува на власта бидејќи таа ги организира

Вечерва на емисијата „И што сега“ на МРТ1, гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој говореше за изборите кои следат. Николски посочи дека кај Зоран Заев има огромна разлика од говорено до реализирано и го спомена референдумот каде што се случија големи нерегуларности. -И за референдумот се велеше дека ќе е кристален чист, па се […]

Прочитај повеќе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со Чешкиот министер за надворешни работи, Томас Петричек

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски придружуван од секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски остварија средба со Чешкиот министер за надворешни работи, Томас Петричек. На средбата се разговараше за стратешките приоритети на државата и актуелната општествена и политичка состојба. Мицкоски го нагласи недостатокот на владеење на правото и правната држава како суштински елемент […]

Прочитај повеќе

Затуроска: МВР наместо да штити невини граѓани штити криминалци

Лилјана Затуроска, пратеник од редовите на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За подобра Македонија“ на седницата за интерпелација на Оливер Спасовски рече дека ароганцијата не може да биде доблест и основна карактеристика на министер, не барем министер на МВР кој треба да биде олицвотрение на сигурност и строгост. Треба граѓаните да имаат чувство дека […]

Прочитај повеќе

Милошоски: Боро Стојчев е примерот за селективната правда на МВР, на обвинителството, на владата и на судовите

Антонијо Милошоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“, при седницата за интерпелација на Оливер Спасовски рече од кога тој е министер имаме неселективна правда и корупција насекаде во државата. Градоначалникот на Република Македонија кој што е пример за селективна правда е г. Боро Стојчев, шверцер за цигари, криумчар долги години, член […]

Прочитај повеќе

Власта е нервозна, прифаќам ТВ дуел со Заев што поскоро

Ја прифаќам понудата за дебата со Зоран Заев од Канал 5 телевизија, и за разлика од него без некакви дополнителни услови и барања. Објави на Фејсбук претседателот на ВМР-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Прочитај повеќе

Стејт департмент за човековите права утврди постоење на притисок врз медиумите и селективна правда во Република Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Посочувањата од ВМРО-ДПМНЕ за селективна правда за непостоење на право и правда во Република Македонија, како и за притисокот врз медиумите сега се дел и од извештајот на американскиот Стејт департмент за човековите права. Колку и да се обидува заевистичката матрица […]

Прочитај повеќе

Милошоски Дали Пендаровски во својата пријава до МВР пријавува тајна служба која го следи или пријавува лица од Твитер кои што го следат?

Антонијо Милошоски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“, на денешната седница за интерпелација на Оливер Спасовски го запраша дали и колку се безбедни претседателските кандидати на Република Македонија. Ние овде можеме да говориме затоа што се случувало пред три години, пред 4 , пред 8 години но многу е важно што […]

Прочитај повеќе

Каде оди македонската економија?

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен весник Во периодов пред нас основна тема на дискусија ќе бидат претседателските избори и темите што тие ги отвораат. Тука секако се отвора и темата за состојбата на македонската економија и животниот стандард на граѓаните. Претседателот на државата нема директна надлежност во овој дел, но секако може […]

Прочитај повеќе

Мицевски: Уште колку човечки животи треба да згаснат за Оливер Спасовски да сфати дека е неспособен да го води МВР

Никола Мицевски, координатор на пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За подобра Македонија“, на седницата за интерпелација на Оливер Спасовски, потсети дека една од главните обврски на МВР е заштита и сигурноста на граѓаните но сведоци сме на неразјаснети убиства, мистериозни исчезнувања на граѓани, одмазда и реваншизам кон неистомислениците. -Уште колку човечки животи треба да […]

Прочитај повеќе

Власта соочена со пораз станува нервозна, погледнете Заевизам на дело- кажувам, заборавам, негирам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил објави видео на кое јасно се гледа дека власта соочена со пораз е се повеќе нервозна. -Власта соочена со пораз се повеќе е нервозна. Четири луѓе, со различни изјави за тоа колку Пендаровски е безбеден. Погледнете го Заевизмот на дело: кажувам, заборавам, негирам…, објавува Мицкоски во […]

Прочитај повеќе

Најгоре