ПРЕС ЦЕНТАР

Или ќе продолжи Заевизмот и криминалот и нечесноста која тој ја носи, или ќе се спротивставиме и ќе покажеме дека може поинаку

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на Општинскиот комите на ВМРО-ДПМНЕ Кичево. Пред присутните Мицкоски истакна дека граѓаните се соочуваат со големи неправди и криминал кои што го прави Зоран Заев и владата на СДСМ. Односно како што рече тој ќе поминат многу години и ќе […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Власта е без план да ги сочува младите луѓе да си ја градат својата иднина на своите огништа

На средба со младите во Кичево. Главниот проблем е иселувањето, власта е без план да ги сочува овие луѓе да си ја градат својата иднина на своите огништа. Жална е сликата кога младите говорат со песимизам за работите и главниот предизвик е како побрзо да заминат. Затоа мораме сега да ги смениме работите, да ги […]

Прочитај повеќе

Младите ќе бидат клучната сила во нашата борба за подобра Македонија, заедно ќе се избориме

Интегрален текст од обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Добар ден за претседателот на Унијата на Млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески, Добар ден за  членовите на Извршниот Комитет на Унијата на Млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Добар ден за членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Добар ден на сите вас денеска кои што сте […]

Прочитај повеќе

Преку 50 илјади тони јаболка стојат неоткупени, земјоделците молат за помош и се оставени сами да се снаоѓаат со проблемите

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Денеска сум во посета на Ресен, имав средба со јаболкопроизводителите од овој крај, разговаравме за актуелните ситуации и околу пласманот и откупот на јаболката од реколта 2018. Она што можам да го кажам е едно големо разочарување кое што […]

Прочитај повеќе

Трите принципи предложени од ВМРО-ДПМНЕ имаат цел да ја вратат правдата и правната држава во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Трите принципи предложени од ВМРО-ДПМНЕ имаат цел да ја вратат правдата и правната држава во Република Македонија. Почитувањето на меѓународното право, почитувањето на основните човекови права и принципот за независно и професионално јавно обвинителство, треба да ја вратат довербата на граѓаните […]

Прочитај повеќе

Постои сериозен сомнеж дека Поликлиника „Букурешт“ е ново жариште на продолжението на епидемијата на непотизам

Интегрален текст од изјава за медиуми на Маја Славева Почитувани, Постои сериозен сомнеж дека Поликлиника „Букурешт“ е ново жариште на продолжението на епидемијата на непотизам. СДСМ не го интересира здравјето на граѓаните. СДСМ и Филипче ги интересира што е можно подобро да се згрижат роднините на партиските функционери. Затоа не почитуваат ни закон за избори, […]

Прочитај повеќе

Законот за јавно обвинителство не е за пазарење, тука прашањето е дали ќе имаме правна држава

За ВМРО – ДПМНЕ законот за јавно обвинителство не е за пазарење, или ќе имаме правна држава или пазарење за овој закон нема, рече Дафина Стојаноска од ВМРО-ДМНЕ гостувајќи на телевизија 24. И СДСМ велеше јавниот обвинител да биде на предлог на опозивијата, потсети Стојаноска, додавајќи но очигледно вече тоа не им одговара. -Доколку се […]

Прочитај повеќе

Македонија со СДСМ на власт стана земја на сиромаштија, криминал, политички прогон и неправди

Соопштение до јавноста Република Македонија со СДСМ на власт стана земја на сиромаштија, криминал,  политички прогон и неправди.  За да ги покрие своите криминали но и неспособноста да донесе подобар стандард за граѓаните, власта почна да креира црно сценарио на поделби и прогони. Политичкиот прогон во земјава стана секојдневие. Тие кои први го кренаа гласот […]

Прочитај повеќе

Заев и Дескоска не смее да бегаат од фактот дека ЈО треба да е во функција да ги заштитува граѓаните и да го чува правниот поредок во државата, а не да биде послушник на извршната власт

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ до Министерството за правда испрати издржани забелешки за недостатоци на предлог текстот за законот за јавно обвинителство, преточени во трите принципи кои ги содржат документите за кои што сметаме дека мора да бидат дел од овој нов закон. Новиот закон […]

Прочитај повеќе

Граѓаните земаат помала просечна плата и тоа помала за 1.200 денари

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Криминалната власт на СДСМ и Зоран Заев ја уништи македонската економија и им донесе сиромаштија на македонските граѓани.Просечната плата, наместо да расте, се намалува. Граѓаните земаат помала просечна плата и тоа помала за 1.200 денари. Според податоците на ДЗС просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во […]

Прочитај повеќе

Најгоре