ПРЕС ЦЕНТАР

СДСМ ја оттуѓи државата од граѓаните и предизвика големи штети, како врз државата, така и врз граѓаните и нивните животи

Соопштение до јавноста СДСМ две години ја пустоши државата. Економија која тоне, сиромашни граѓани кои едвај чекаат да се иселат од државата и нефункционална правна држава е сликата за Република Македонија по две години власт на СДСМ. Власта на СДСМ ќе биде одбележана по бруталните политички монтирани случаи, спроведени преку Русковска обвинителството и Кацарска судството, […]

Прочитај повеќе

Гласот на младите е силен

Колумна на Јован Јаулески – в.д. претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ за порталот Курир Октомври, ноември 2016 година голем одек помеѓу младите, сегашната власт со своите активисти оди низ студентски домови, факултети, локали и збиралишта на млади како паркови и разни урбани места, се ветува се и сешто. Студентски градови, модерни читални, намалување на младинскатаа невработеност,младински […]

Прочитај повеќе

Со Заев и Димитров, ЕУ е само далечен сон

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен весник Деновиве, за жал, стигнуваат сериозни најави дека Македонија повторно и оваа година нема да добие датум за почеток на преговори со ЕУ. Се реализираат најавите дека и покрај тоа што Зоран Заев и Никола Димитров потпишаа капитулантски договор за целосно обезличување на Македонија, за преименување на […]

Прочитај повеќе

Каде оди македонската економија?

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен весник Во периодов пред нас основна тема на дискусија ќе бидат претседателските избори и темите што тие ги отвораат. Тука секако се отвора и темата за состојбата на македонската економија и животниот стандард на граѓаните. Претседателот на државата нема директна надлежност во овој дел, но секако може […]

Прочитај повеќе

Продолжуваат теренските посети на ВМРО-ДПМНЕ, потпретседателот Мисајловски оствари средби во Општина Бутел

Теренските посети на членовите на ИК на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат и овој викенд. Денес тим предводен од потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски беше во посета на Општина Бутел каде што оствари средби со жителите на населените места Бутел и Радишани. Во Бутел граѓаните се пожалија на лошите економски политики кои ги спроведуваат владата на СДСМ и […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Да излеземе сите заедно и да го поразиме Заевизмот кој не влече на дното

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола  каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско Оризари. Мицкоски на средбата во Јени Мале посочи дека државата се наоѓа пред одлука за тоа  каква Македонија сакаме и каква Македонија ќе ја оставиме на идните генерации. […]

Прочитај повеќе

МВР под криминогеното раководство на Оливер Спасовски го допре дното

Интегрален текст од изјава за медиуми на Орце Ѓорѓиевски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, МВР под криминогеното раководство на Оливер Спасовски го допре дното. Изминативе две години гледавме како полициски функционери на СДСМ уценуваа со ПИ мерки и минуваа неказнети, гледавме како полициски службеници убиваа и палеа луѓе, како пукаа во малолетни лица […]

Прочитај повеќе

СЈО, како одделение во рамки на Обвинителството за организиран криминал, со закон кој се почитуваат меѓународни принципи и насоки

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Тони Менкиноски, Претседател на правна комисија на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,  Би сакал да ве воведам во темата, имено како што знаете во тек се преговори околу носење на новиот закон за Јавно обвинителство на Република Македонија, кој се менува после 12 години. И кој треба да се сообрази […]

Прочитај повеќе

Димков: Зад ВМРО-ДПМНЕ стојат голем број на проекти за лицата од социјално ранливите групи како и за лицата со попреченост

На денешната собраниска комисија за труд и социјална политика во Собранието, пратеникот Трајчо Димков од редовите на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека ќе мора сите заедно да се обединиме за решавањето на проблемите на лицата со попреченост. Сериозен е овој проблем и мислам дека ќе се обединиме да ги решиме, вели Димков. Пратеникот додаде дека во време […]

Прочитај повеќе

Митовска: СДСМ ветуваше социјална парична помош од 200 евра, а со новиот закон тоа нема да се случи

За законот за социјална заштита треба да имаме измени кои што ќе допринесат за подобар живот на лицата со попреченост, а во предложениот закон има многу недоречености. Граѓаните корисници на социјална помош и натаму нема да живеат спокојно, граѓаните очекуваат социјална парична помош од 200 евра, тоа беше ветување на СДСМ, а нема да се […]

Прочитај повеќе

Најгоре