ПРЕС ЦЕНТАР

Димков: Оваа власт драстично ги намали критериумите за вработување во затворска полиција

На денешната седница во Собрание на Република Македонија, пратеникот Трајче Димков од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ  и Коалицијата „За подобра Македонија“ рече дека се намалија драстично критериумите за вработување во затворската полиција. -Прво закон за извршување санкции е препишан од стариот со повеќе измени или 417 члена. Во кои за ресолизација на лицата нема подобрување. […]

Прочитај повеќе

Затуроска до СДСМ: Не само што практикувате носење закони по брза постапка дури повеќе ја усовршувате

-И покрај реакциите на опозицијата, г. Талат Џафери вие повторно поддржувате од повеќе од половина на законите кои што денес ги имаме на дневен ред да се носат по скратена постапка и да се кријат, уште пострашно да се злоупотребува европското знаменце, нагласи на денешната седница пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Затуроска. „Во што е проблемот […]

Прочитај повеќе

Цуклев побара точката 18 предлог закон за изменување и дополнување на законот за финансиска поддршка на инвестиции да се симне од дневен ред

Драган Цуклев, пратеник од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За подобра Македонија“ посочи дека стана вообичаена пракса да се носат закони по брза постапка без консултација на опозицијата. Барам точката 18 од предложениот дневен ред предлог закон за изменување и дополнување на законот за финансиска поддршка на инвестиции да се симне од дневен ред, […]

Прочитај повеќе

Заеви имаат фирми во странство! Заев ја јаже јавноста

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Бизнисите на кланот Заеви не само што цветаат во државава откако  Зоран Заев е на власт, туку цветаат и во странство. Во случајов во соседна Република Бугарија. На вчерашниот дуел бевме сведоци како Зоран Заев најпрвин јавно кажа дека воопшто не […]

Прочитај повеќе

На Десковска на 26 март во 16 часот 19 минути и 16 секунди и се испратени 65 предлог амандмани на предлогот на Законот за јавно обвинителство

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на Министерство правда На Рената Треневска Десковска на 26 март во 16 часот 19 минути и 16 секунди и се испратени 65 предлог амандмани на предлогот на Законот за јавно обвинителство. Десковска злоупотребувајќи ги државните институции се става во одбрана на лагите и манипулациите на нејзиниот шеф  Зоран Заев. […]

Прочитај повеќе

Зоран Заев покажа зошто не смее да биде премиер на Република Македонија, затоа што се срами од сопствената држава и народ

Соопштение до јавноста Зоран Заев се срами од Република Македонија. Исплашен и во нервоза цело интервју не смееше да го изговори името Македонија, па стотина пати го повтори новото име кое го донесе против волјата на граѓаните. Стравот на Заев беше очигледен и кога не смееше да зборува за Македонците во Грција, ниту за нивното […]

Прочитај повеќе

Наместо подобрување на начинот на функционирање на здравството и подобра грижа, граѓаните добиваат распродажба на јавниот здравствен систем

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Премиерот Заев мисли дека здравствениот систем е фирма, па доколку таа не прави профит, ќе ја затвори или ќе ја продаде некому. Деновиве сме сведоци дека наместо подобрување на начинот на функционирање на здравството и подобра грижа за здравјето […]

Прочитај повеќе

Власта не превзема ништо за окупација и узурпација која се случува на брегот на Охридското Езеро

Интегрален текст од изјава за медиуми на Маја Славева Почитувани, Во моментов се случува окупација и узурпација на брегот на Охридското Езеро, а власта премолчува и не презема ништо. Палењето на трската на најразлични локации на брегот на езерото јасно ја покажува неодговорноста и негрижата на природното богатство и Охридското Езеро како македонски бисер, од […]

Прочитај повеќе

Министерството за правда соопшти дека ги прифаќа трите принципи од ВМРО-ДПМНЕ кои што беа поставени како основа врз која што ќе се разговара во креирањето на текстот на законот за јавно обвинителство

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Министерството за правда вчера по неколку денови соопшти дека ги прифаќа трите принципи од ВМРО-ДПМНЕ кои што беа поставени како основа врз која што ќе се разговара во креирањето на текстот на законот за јавно обвинителство. Почитувани, Добро е што министерството […]

Прочитај повеќе

Над 500.000 граѓани во државата живеат на прагот на сиромаштија

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Со СДСМ  на власт економијата две години е на дното. Граѓаните имаат се помалку пари, а трошоците за живот континуирано се зголемуваат. Над 500.000 граѓани во државата живеат на прагот на сиромаштија. Стандардот на граѓаните откако СДСМ  е на власт не се подобрува, туку се влошува. […]

Прочитај повеќе

Најгоре