ПРЕС ЦЕНТАР

Мицкоски до Заев: Со неоткажувањето од ваквото СЈО ја загрозувате европската иднина на Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашната ТВ дебата му посочи на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека со неоткажувањето од СЈО вакво какво што е, тој ја загрозува европската иднина на Македонија. Мицкоски потенцираше дека Заев не е подготвен да ги прифати амандманите затоа што сака СЈО да продолжи да го користи како за […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Однапред се знае за казните за 27-ми април кои се два века

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашниот дуел на „Само вистина“ на Канал 5, одговарајќи на новинарско прашање рече дека казните за лицата за настаните од 27-ми април однапред се знаеле. -Кога зборував за Нирнбершките процеси не мислев на начинот на кој за жал бев погрешно протолкуван во јавноста. Но, за тоа сега нема да зборувам. Зборував […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Припадници на ИСИС се казнуваат три пати помалку од луѓето на 27-ми април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на дуелот со Зоран Заев,  докажувајќи ја политизираноста на правосудниот систем кажа дека припадници на ИСИС се казнуваат три пати помалку отколку што се казнети луѓето од 27-ми април, притоа напоменувајќи дека во едниот случај имаме луѓе кои доаѓаат директно од боиштата на Блискиот Исток, а во другиот случај луѓе кои не сториле […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема намера да штити криминал, власта носи закони со кои дава привилегии за одредени луѓе

На денешната дебата во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија со премиерот Зоран Заев,  лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, рече дека власта на СДСМ прави поделба помеѓу обвинителите во Јавното обвинителство и обвинителите во СЈО. Мицкоски кажа дека она кое ВМРО-ДПМНЕ го бара е формирање на комисија кое ќе истражи каде се потрошени 15 […]

Прочитај повеќе

Мицкоски до Заев: Кога ја говоревте вистината, лани кога славевте дека сме добиле кандидатски статус, или сега кога велите и дека може нема преговори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го праша премиерот Зоран Заев кога ја има говорено вистината дали лани кога славеше дека добил кандидатски статус или пак сега кога говори дека можеби ќе нема преговори. Кога господинот Заев ја зборуваше вистината, минатата година кога не убедуваше дека сме ја добиле препораката за отпочнување на преговори или оваа […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Имаме нарачани пресуди и нарачани обвиненија од власта

На ТВ дуелот помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски порача дека откако Зоран Заев е на власт има се повеќе нарачани пресуди и обвиненија. Доколку законот имаше честита намера да ја гони правдата во Република Македонија, односно да ги гони криминалците и криминалот и да ја обезбеди правдата на граѓаните […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заев до каде е пријавата за корупција на вашите министри?

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на ТВ дебатата на Канал 5 телевизија со премиерот Зоран Заев праша дали тој има сомневање за корупција во владата. -Вие рековте пред година дена дека имате сомневања за корупција за двајца министри во владата, констатираше Мицкоски. Мицкоски вели дека тој лично е првиот кој што подржува борба против криминалот […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Кажувате приказни за мали деца, ова СЈО повторно сакате да бидете противуставно

Во вечерашната дебата во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија, помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, лидерот на најголемата опозициска партија Христијан Мицковски кажа дека власта сака СЈО повторно да биде противуставно. -Господнине Заев овие приказни како од бајките многу убаво звучат, но вистината е сосема поинаква , ако вас навистина ви беше важна […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Да формулираме комисија која ќе испита СЈО како ги троши платите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашната дебата на Само вистина на Канал 5 телевизија со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кажа дека ВМРО-ДПМНЕ бара формирање на комисија која ќе има за цел детално да ги испита примањата на јавните обвинители, односно како што кажа тој има сериозни индиции за криминално трошење на парите на […]

Прочитај повеќе

Мицкоски: Се бориме за правда за сите

Во ТВ дуелот помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски потенцира дека тој и партијата ќе се борат за правда за сите, а не селективна како сега. – Во текот на денешниот ден до меѓународната заедница и до Министерството за правда е доставена предлог верзијата на амандманите кои што ВМРО-ДПМНЕ ги […]

Прочитај повеќе

Најгоре