ПРЕС ЦЕНТАР

Нема крај на самоволието на владата и владеачкото мнозинство

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски од собраниската говорница истакна дека самоволието на СДСМ во парламентот продолжува, а денешната седница на која се гласаше за референдумот е само доказ за тоа. Имено, Мицевски истакна дека во своето обраќање неговиот колега од СДСМ, пратеникот Томислав Тунтев, како да говорел за нешто сосема друго, а не […]

Прочитај повеќе

Заев повторно ги излажа граѓаните

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Костадин Костадинов Македонија не може да се врати на евроатланскиот пат, и да се надева на членство во ЕУ и НАТО, со правосудство кое работи според директиви на Зоран Заев и СДСМ. Македонија не може да стане дел од ЕУ и НАТО со коруптивни тендери и грантови, […]

Прочитај повеќе

Прашањето кое се предлага од власта „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО поддржувајќи го договорот помеѓу Македонија и Грција“ е во целосна спротивност со законот

Интегрален текст од изјава за медиуми на Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Продолжува самоволието на парламентарното мнозинство. И тоа за најважното прашање за државата, референдумот за договорот со Грција. Свесни дека договорот е штетен за државата и граѓаните и свесни дека е спротивно на волјата на граѓаните на Република Македонија тие се обидуваат […]

Тагови:

Прочитај повеќе

СДСМ на секој можен начин се труди да ја исклучи опозицијата, ова е режим

Решиле дека самите ќе носат закони како што сакаат, самите ќе ги потпишуваат, дека нема потреба да излегуваат во службен весник, дека самите ќе потпишуваат меѓународни договори без да ги прашаат другите и се ќе прават што сакаат. На секој чекор со секоја ваша постапка се трудите да ја исклучите опозицијата. Ова е режим, потенцираше […]

Прочитај повеќе

Жителите на Стар град не бараа рампи и не се должни да плаќаат за картички

Локалната власт предводена од градоначалникот Јован Стојаноски повеќе не е глас на разумот, гласот на граѓаните и глaсот на Охрид. Без разум и совест во период кога туристичката сезона е започната повторно се поставени рампите во центарот на градот и Горна порта. Градоначалникот Стојаноски веднаш да го поништи донесеното решение бидејќи ќе трпат станоиздавачите, туристите, угостителите […]

Прочитај повеќе

Заев назначува за шеф на преговарачкиот тим за преговори со ЕУ, човек кој пред 3 години го обвинуваше за криминал

Зоран Заев назначува за шеф на преговарачкиот тим за преговори со ЕУ, човек кој пред 3 години го обвинуваше за криминал и му поднесуваше кривични пријави. Според стандардите на Заев, Бујар Османи кој до пред извесно време беше криминоген сега ќе треба да ја европеизира Република Македонија. Зоран Заев е човек кој денес едно зборува, […]

Прочитај повеќе

Денеска има класично силување на демократијата во Македонија, се носат измени на Изборен законик без учество на опозицијата

Денеска има класично силување на демократијата во Република Македонија. Доставувате материјали за скратена постапка за донесување на измена на изборниот законик, преседан кој што се случува за прв пат во Република Македонија, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната собраниска седница. – Преседаните се нешто кое што вие веќе ви помина во пракса. Пракса […]

Прочитај повеќе

Флагрантната злоупотреба на европското знаме на закони кои не се во согласност со европското право е само уште еден од низата директни удари врз демократијата

Начинот на СДСМ да ги донесе измените во Изборниот законик се обид за создавање на простор за манипулирање и изигрување на волјата на граѓаните. Со тоа, СДСМ сака да ги заобиколи демократската процедура и воспоставената демократска пракса, ваквите измени да се носат во консултација и согласност со опозицијата. Само на тој начин може да се […]

Прочитај повеќе

На сила ги менувате правилата пред изборен процес, ниту еден Изборен законик досега не поминал без согласност на опозицијата

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски на денешната седница во Собранието на Република Македонија истакна дека не е соодветно Изборен законик да се носи без согласност на опозицијата зашто никогаш досега избори и Изборен законик не поминале без согласност на опозицијата. Вељаноски посочи дека точката 12 за Изборниот законик треба под итно да се тргне од […]

Прочитај повеќе

Никогаш во РМ не се менувал и не се носел Изборен законик без консултации и поддршка од опозицијата

На почетокот на 53. седница на Собранието на Република Македонија објавена е едночасовна пауза на барање од координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев кој реагираше на  дополнувањето на дневниот ред со измени на Изборниот законик. Данев рече дека веднаш откако еврокомесарот Јоханес Хан излегол од собраниската седница „била подметната измена на Изборниот законик“, […]

Прочитај повеќе

Најгоре