ПРЕС ЦЕНТАР

Средба на Мицкоски со амбасадорката на Обединетото Кралство

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес заедно со партиска делегација оствари прва работна средба со амбасадорка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Рејчел Галовеј. На средбата претседателот Мицкоски и посака добредојде и посочи дека ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија за која клучни приоритети на надворешно политички план се членството во […]

Прочитај повеќе

Секој ден изминативе 3 месеци, јавниот долг се зголемува за над половина милион евра

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Според државните институции, Владата на СДСМ во изминативе 3 месеци, односно во вториот квартал, повторно ги зголеми јавниот и државниот долг. Расипничкото и недомаќинско владеење на СДСМ со државата и парите на граѓаните резултираше со зголемување на јавниот долг во изминативе 3 […]

Прочитај повеќе

Зоран Заев повторно ја лаже јавноста за штетниот и капитулантски договор со Грција

Соопштение до јавноста Генерации Македонци не ги жалеа сопствените животи, борејќи се да ни го остават ова што го имаме денес, слободна и независна Република Македонија. Веројатно и за нив ќе било полесно да прифаќале капитулации и да тргувале со најсветите македонски национални интереси. Сигурно и тие можеле дебело да го наплатат откажувањето од името […]

Прочитај повеќе

Заев дури и на Илинден без срам ја погази жртвата на илјадниците македонски херои кои ги положија своите животи за слободна и независна Македонија

Соопштение до јавноста – реакција на обраќањето на Зоран Заев Зоран Заев денес повторно бесрамно ја лажеше јавноста со истите лаги за штетниот и капитулантски договор со Грција. Тој дури и на големиот празник Илинден без срам и перде ја погази жртвата на илјадниците македонски херои кои ги положија своите животи за слободна и независна […]

Прочитај повеќе

Македонија е име кое се изговара со чест и достоинство, со вера и со гордо крената глава

Интегрален текст од обраќањето на Хрисијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ по повод празникот Илинден  во с. Ташмаруништa. За мене претставува особена чест и гордост што сум денеска меѓу вас, овдека во комитско Ташмаруниште, на овој прекрасен ден, да ја имам оваа можност да ви го честитам  големиот празник Илинден и да го честитам големиот верски […]

Прочитај повеќе

Илинден е крикот на Македонецот и сите обесправени народи за човечки правдини, за слобода, приклучете ни се во истрајноста за подобар живот и напредок

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на социјалните мрежи им го честиташе денешниот празник Илинден на сите граѓани. -Секој народ, секоја земја има свои славни моменти, исполнети со страдања, премрежја, подвизи. Македонија го има Илинден, тој светлосен пркост за слобода и своја држава, саможртва исполнета со дело и чест. Илинден е крикот на Македонецот и сите […]

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани им го честита најсветиот ден за македонската историја, државниот празник Илинден

Честитка по повод празникот 2-ри август – Илинден Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани им го честита најсветиот ден за македонската историја, државниот празник Илинден. Илинден е денот кога го празнуваме непокорот и ја славиме победата, но истовремено им оддаваме и почит на сите оние кои без разлика на нивната вера, припадност и убедување го дадоа […]

Прочитај повеќе

Востанието беше и против грчкиот терор

Колумна на Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за Независен Спроти најголемиот македонски национален празник Илинден, можеби како никогаш претходно над сите нас надвиснува загриженоста за иднината на Македонија, за иднината на оваа со многу човечки животи платена слобода и држава на само еден помал дел од географска и етничка Македонија. Со последните потези на двоецот Заев-Димитров […]

Прочитај повеќе

Мицкоски на Палмер му посочи дека со своето однесување власта ги нарушуваат демократските процеси

Соопштение до јавноста Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес заедно со партиска делегација оствари средба со заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија Метју Палмер. На средбата претседателот Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија за која клучни приоритети на надворешно- политички план и се членството во НАТО и ЕУ, и развој […]

Прочитај повеќе

Заев и СДСМ се луѓе без срам и перде. Го критикуваа проектот нова автобуска станица а денеска гордо сечат лента

Почитувани, Зоран Заев и СДСМ се луѓе без срам и перде. Кога отпочнуваше проектот нова автобуска станица, тие бесмислено го напаѓаа и критикуваа. Денес се тука горди што ќе сечат лента. Почитувани граѓани, Не сме сигурни и ги прашуваме господата од СДСМ, кога повеќе им беше срам, тогаш кога критикуваа дека ќе се прави нова […]

Прочитај повеќе

Најгоре