ПРЕС ЦЕНТАР

Шапуриќ наместо да се заканува со тужби, прво треба да одговара за скандалот со Шекеринска

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Молкот кај Шекеринска и нервозата и нетрпението кај Шапуриќ покажуваат дека се фатени живи како си префрлаат народни пари меѓусебе. Господине Шапуриќ, ние ја разбираме вашата нервоза. Скандалот кој што излезе Ви ги помати пресметките за вашиот буџет и нас навистина […]

Прочитај повеќе

Ако било прскано против комарци тогаш зошто ги има комарците како никогаш до сега, а граѓаните се жалат на убоди, отоци, алергии?

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Томи Кепевски Почитувани, Град Скопје и градоначалникот Шилегов ја потценуваат интелегенцијата на граѓаните на Град Скопје. Да биле навремени и воопшто вршени прскања против комарци градот Скопје немаше да се претвори во зона на масовно цицање крв. Одговорноста целосно паѓа на грбот на Шилегов. Ако било прскано […]

Прочитај повеќе

Власта очигледно се обиде да го прикрие извештајот на ГРЕКО кој оцени дека во Македонија цвета корупцијата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Владата тоне во корупција. Како никогаш порано таа е широко распространета од врвот па до најниско ниво на владиниот ешалон. Корупција која изразена во бројки, проценти, е потврдена од релевантни меѓународни институции, истите оние на кои најмногу се повикува токму власта. Власта […]

Прочитај повеќе

Делегација од ВМРО-ДПМНЕ положи свежо цвеќе пред споменикот на загинатите во Љубанци

Во спомен на загинатите припадници на Армијата на Република Македонија кај месноста Љуботенски Бачила во 2001 година, делегација од ВМРО-ДПМНЕ предводена од  Влатко Ѓорчев, Весна Дамчевска Илиевска и Дејан Јовановски како и делегација од ОК Бутел предводена од Дарко Костовски и Јохан Тарчуловски денеска положија цвеќе пред споменикот на загинатите во Љубанци. На 10 август […]

Прочитај повеќе

Секој ден се повеќе Зоран Заев и СДСМ тонат во своите лаги. Во бездна Заев ги повлекува и граѓаните на РM

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Секој ден се повеќе Зоран Заев и СДСМ тонат во своите лаги. Во бездна Заев ги повлекува и граѓаните на Република Македонија. Со договорот што го потпиша Заев на граѓаните им понуди само капитулација. Република Македонија ја остави без минато и историја. Без минато оваа држава […]

Прочитај повеќе

Владата на СДСМ е дувло на корупцијата во државата, а партиските и државните функционери на СДСМ се поим за корумпирани политичари

Соопштение до јавноста Македонија никогаш во својата историја откако е член на групата на држави во борба против корупцијата при Советот на Европа не добила негативен извештај од ГРЕКО. Очигледно е дека Зоран Заев и СДСМ стојат зад криминалот и корупцијата во државата. Причината за тоа е јасна, владата на СДСМ е дувло на корупцијата […]

Прочитај повеќе

Одговори на новинарски прашања

Одговори на новинарски прашања на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Прашање, новинар: Пратеник на СДСМ денеска изјави дека со наводното приближување на Македонија кон ЕУ и кон НАТО, економијата одела во нагорна линија и дека веќе бил забележан пораст, не само на странските инвестиции  туку и на платите. Коментар за ова? Одговор: Еве вака конкретно ќе ве […]

Прочитај повеќе

Македонија е претворена во дувло на криминалот и корупцијата, а тоа доби потврда и од ГРЕКО

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Македонија е претворена во дувло на криминалот и корупцијата, а тоа доби потврда и од ГРЕКО, групата на држави во борба против корупцијата при Советот на Европа. Република Македонија никогаш, баш никогаш, во скоро 20-годишната историја откако е член на ГРЕКО нема […]

Прочитај повеќе

Ваква наезда на комарци Скопје не памети досега. Шилегов или решете го проблемот или заминете од функцијата градоначалник

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Ирена Попова Почитувани, Шилегов буквално им ја исцица крвта на граѓаните на Град Скопје. Ваква наезда на комарци Скопје не памети досега, а тоа е повеќе од доволен факт кој говори за сериозноста на оваа тема. Секој сериозен политичар на ваква тема пристапува сериозно но за жал тоа […]

Прочитај повеќе

Додека војниците работат во мизерни услови, Шекеринска доделува 400.000 денари на невладина која ја управува Шапуриќ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Кога ќе се спомене името Радмила Шекеринска, веднаш сите не асоцира на бонбона бизнис. За жал Радмила Шекеринска откако дојде на власт, Министерството за одбрана го претвори во фабрика за бонбона бизниси кои си ги делат со нејзините соработници. Додека војниците […]

Прочитај повеќе

Најгоре