ПРЕС ЦЕНТАР

СДСМ со укинувањето на т.н. „банкарска тајна“ на најгруб можен начин ја загрозува приватноста и слободата на граѓаните

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на  Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ СДСМ со укинувањето на т.н. „банкарска тајна“  и увид во секоја сметка врши контрола врз животот на граѓаните на Република Македонија. СДСМ со увидот на банкарската сметка на граѓаните и пристапот до неговите сметки и […]

Прочитај повеќе

Здравството е во колапс, а буџетот се префрла на сметките на семејните компании на директорите на Филипче

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Од СДСМ не ни може да се очекува нешто друго освен дефокусирање од криминалот со нанесување национален срам. Нацијата ги памети криминалната приватизација и девастирањето на здравството преку Белата мафија. Сега оваа генерација Македонци […]

Прочитај повеќе

Република Македонија со Зоран Заев на власт е претворена во приватна сопственост на картелот на власт

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев Република Македонија со Зоран Заев на  власт е претворена во приватна сопственост на картелот на власт. Државата е ставена во функција на функционерите на власта и нивните фирми, кои од Буџетот ги исцицуваат парите на граѓаните. Државата не може да тргне ниту милиметар кон ЕУ и […]

Прочитај повеќе

Рамковниот договор донесе мир, но денес повторно државата доживува порази

Интегрален текст од изјава за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Најпрвин да ја поздравам македонската јавност, денеска е годишнина од потпишување на Рамковниот договор и еве слушнавме дека станува збор за полнолетство ако не се лажам. Инаку 2001 година резултираше со еден конфликт во кој што беа изгубени човечки животи,трагични моменти и  за семејствата, […]

Прочитај повеќе

Егзистенција на производителите на слива е доведена во прашање, а власта предлага мерки кои нема да го решат проблемот

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Додека СДСМ потпишува капитулантски договори, го менува името на државата, нејзиниот идентитет и јазик, земјоделците во државата се соочуваат со загрозена егзистенција. Оваа година имаме рекордно производство на слива во Република Македонија, но поради неодговорноста на власта ова е […]

Прочитај повеќе

Со договорот со Грција е загрозен институционалниот идентитет кој е столбот на идентитетот на една држава и народ

Одговор на новинарско прашање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Прашање: Информативната кампања која што ја најавија од владата е насочена кон одобрување на договорот со Грција, ваш коментар? Мицкоски: Од она што можам да го забележам што се случува деновите но и неделите претходно, кампањата на владата е сериозно забрефтана. Веќе серозно е присутна дали […]

Прочитај повеќе

СДСМ ја укинува т.н „банкарска тајна” која е основен принцип на приватност на секој еден граѓанин

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на  Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, СДСМ со најновиот закон за УЈП удира приватноста на граѓаните. СДСМ ќе може да има увид во секоја банкарска сметка на секој еден граѓанин. СДСМ ја укинува т.н „банкарската тајна” која е основен принцип на приватност на секој еден граѓанин. Секогаш кога и да […]

Прочитај повеќе

Семејната фирма на директорката на хематологија Ирина Пановска Ставридис добила милионски тендери од министерството за здравство, владата на СДСМ се уште молчи

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Семејната фирма на директорката на хематологија добила милионски тендери од министерството за здравство, владата за тоа молчи. Ова е скандал од невидени размери. Во три тендери Клиниката за хематологија доделила над 3 милиони евра на веледрогеријата „д-р Пановски“. Директор на клиниката, […]

Прочитај повеќе

Младите се најголемата жртва на лагите на СДСМ

Соопштение до јавноста реакција на изјавата на Ивана Туфегџиќ Младите се најголемата жртва на  лагите на СДСМ. СДСМ ветуваше брда и долини, инвестиции во образованието, подобрување на студентскиот стандард, грантови за млади и што ли уште не. Ништо од тоа не реализираа. Младинската гаранција со која се фалеше СДСМ е најголемата лага изречена кон младите. […]

Прочитај повеќе

Власта на Заев ја осиромаши државата и се поигра со честа на граѓаните

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Република Македонија иднина со аболицирани политичари нема. Власта на СДСМ е преполна со криминал и хедонизам. Така СДСМ Македонија нема да ја однесе во ЕУ и НАТО. Зоран Заев донесе само штетен договор за Македонија каде без тронка срам ги распродаде националните и државните интереси. Република […]

Прочитај повеќе

Најгоре