ПРЕС ЦЕНТАР

Референдумот е неуспешен, СДСМ во Куманово за една година изгуби повеќе од 2.800 гласачи и покрај заканите, уцените и притисоците

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Милан Давидовиќ, портпарол на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Куманово Почитувани, Пред 9 дена граѓаните на Куманово и народот во Македонија не дадоа поддршка за промена на уставното име на Република Македонија. Пред 9 дена граѓаните на Куманово и народот во Македонија не дадоа поддршка за промена на националниот […]

Прочитај повеќе

СДСМ и Сашо Поцков во Гевгелија изгубија над 1.700 гласа што е слика и прилика како завршуваат неодржливите политики градени на лаги

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Андон Сарамандов, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Гевгелија Почитувани , Граѓаните на општина Гевгелија на 30-ти септември испратија јасна и недвосмислена порака до власта на Социјадемократскиот сојуз, дека го одбиваат и не го одобруваат Договорот од Преспа кој е крајно штетен по македонските национални интереси. Општинскиот Kомитет на […]

Прочитај повеќе

Одлуката на Зоран Заев да ги иницира уставните измени за бришење на Република Македонија е газење на сопствениот народ

Соопштение до јавноста Македонскиот народ избра да не го менува името на државата и националниот идентитет. Одлуката на Зоран Заев да ги иницира уставните измени за бришење на Република Македонија е газење на сопствениот народ, негово потценување и негирање. Мора Заев да е страшно уценет за криминалите што ги има сторено штом се откажува од […]

Прочитај повеќе

Секој обид за насилно туркање на договорот од Преспа во Собрание е силување на волјата на граѓаните

Соопштение до јавноста – реакција на прес-конференциите на Миле Бошњаковски и Фросина Ременски Зоран Заев нема легитимитет да го  менува Уставот за да го смени уставното име на Република Македонија. Зоран Заев нема легитимитет да ги менува идентитетот, историјата, културата и традицијата на Република Македонија. Покрај сите нерегуларности, заплашувања, поткупувања и полнење на кутии граѓаните […]

Прочитај повеќе

Денеска јавноста увиде дека партискиот суд ја дели правдата врз основа на политички нарачки, а не врз основа на докази

Соопштение до јавноста Јавноста денеска повторно беше сведок како функционира партиски суд, кој ја дели правдата не врз основа на докази туку врз основа на политички нарачки. Сите сведоци повикани токму од страна на специјалното јавно обвинителство, сведочеа против конструкциите врз кои што беше граден предметот. Ниту има материјална штета, ниту воопшто постои кривично дело. […]

Прочитај повеќе

Филипче со тоа што ја префрла вината на тендерската комисијa говори дека се фатени во длабок скандал

 Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Венко Филипче Министерот за здравство Венко Филипче со тоа што ја префрла вината на тендерската комисија и сака да го прикаже за бирократски, а не криминален престап, говори дека се фатени во длабок скандал. Не е ниту нормално ниту вообичаено ќерката директорка да даде тендер на таткото бизнисмен […]

Прочитај повеќе

Македонија се соочува со уште еден голем пораз, ниту еден од универзитетите во државата не е во првите илјада на Шангајската листа

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани граѓани, Додека во јавноста се актуелни договорот со Грција и сите штетни последици кој тој ги носи, криминалните тендери, афери и злоупотреби, додека земјоделците се соочуваат со нова криза, а во здравството се бројат случаите со смртен исход, Македонија се соочува со уште еден […]

Прочитај повеќе

А РЕФЕРЕНДУМОТ?

Колумна на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот КУРИР Секојдневието во Македонија, во последните неколку месеци посебно, ни се сведува на сериозни разочарувања, во секој сегмент од животот.  Зоран Заев и камарадите, во три потега и неколку „шибицерски“ финти,  ја „решија“ државата. Тиранската платформа, Договорот за добрососедство со Бугарија и Спогодбата за решавање […]

Прочитај повеќе

Додека граѓаните мака мачат со секојдневните проблеми, Шилегов времето за работа го користи за разгледување и купување на викендички вредни неколку десетици илјади евра

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на изјавата  на Ирена Попова Петре Шилегов во овие 10 месеци не изработи апсолутно ништо. Нема ниту еден проект со кој ќе се пофали пред жителите на Град Скопје. Наместо Шилегов и СДСМ неспособноста да ја префрлаат на друг, треба да ги засукаат ракавите […]

Прочитај повеќе

СДСМ пак излажа, Заев потроши околу 40 илјади евра повеќе од она што јавно го соопшти за пропаднатата прослава за НАТО

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Нема ден да нема скандали во нашата држава и во нашето секојдневие. Прославата на СДСМ за наводен влез во НАТО и ЕУ минатиот 14-ти од месец јули пропадна, но она што дури сега што е интересно излегуваат на површина лагите на Владата […]

Прочитај повеќе

Најгоре