ПРЕС ЦЕНТАР

Генерација 2000-та (втор дел)

Колумна на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ за Независен весник. Претходната моја колумна за „Независен весник“ посветена на генерацијата што доаѓа и кои оваа година полнат 18 години, родени на почетокот на новиот милениум во 2000 година, предизвика големо внимание. Да бидам искрен далеку поголемо од тоа што очекував. Споделив само дел од визиите за тоа каде новата […]

Прочитај повеќе

Само вистина за патот на македонското земјоделство кон ЕУ

Колумна на Драги Димитриевски за порталот Република Се потпиша т.н. „Преспански договор“ во Нивице. Според извршенитеанкети го прочитале околу 3% од граѓаните на РМ. Го прочитав и јас неколку пати (како на англиски, така и со превод на македонски јазик).Сакајќи рационално, аналитички и прагматички да расудам за него и да ја донесам одлуката за прифаќање или […]

Прочитај повеќе

БЕЛАТА ЧУМА

Колумна на Димитар Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот КУРИР Разочарувањето од случувањата во последните три години, си го зема својот данок. Белата чума ја треби Македонија. Ги има фатено речиси сите, и младо и старо. Како некоја епидемија се раширила во последните неколку месеци и нема град, нема село каде што нема стапнато. […]

Прочитај повеќе

Стануваш заштитник и промотор на криминалот, одиш против народот и се плашиш од демократски избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се огласи преку неговиот Фејсбук профил околу последните политички случувања порачувајќи му на премиерот Зоран Заев дека станува заштитник и промотор на криминалот, дека оди против народот и се плаши од демократски избори. Во продолжение интегрално Ви го пренесуваме неговиот Фејсбук статус: Отворено до премиерот на Владата Зоран Заев СДСМ […]

Прочитај повеќе

Откажи се од договорот и ајде на избори, ВМРО ќе поддржи обвинителство против криминалите

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Република Македонија влегува во нова политичка криза. Кризата е производ на очигледната неспособност на владата да менаџира со клучите процеси во државата, како и да испорача резултати и да ги оствари очекувањата создадени пред граѓаните. Во изминатиот период имаме разголена власт со сета […]

Прочитај повеќе

Младите, а особено студентите се најголема жртва на манипулациите и нереалните ветувања на владата на СДСМ

Интегрален текст од изјава за медиуми на Лука Кржалоски, Претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, На страна 125 од програмата на СДСМ на предвремените парламентарни избори во 2016 година, наречена План за живот, во делот на проекти кои планираат да ги реализираат во првите шест месеци стои, цитирам: – Во Скопје, на две локации, кај […]

Прочитај повеќе

Зоран Заев и неговата криминална банда во владата немаат мандат да менуваат Устав

 Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ   Соочени со волјата на народот, соочени со катастрофалниот одѕив на гласачите, соочени со фактор дека манипулацијата со референдумот не им помина пред гласачите, покрај изборниот поткуп криминалната банда на власт се внесе во […]

Прочитај повеќе

Во споредба со резултатите од минатогодишните локални избори СДСМ во Прилеп изгуби над 3.000 гласови

Интегрален текст од изјава за медиуми на Иванчо Младеноски Почитувани, На 30-ти народот кажа не, за погубните политики од СДСМ! Иако на еден дрзок начин, со манипулативно прашање под превезот на НАТО и ЕУ, сакаа да го прелажат, народот покажа мудрост, достоинство, одбивајќи да биде учесник во предавството за смена на уставното име, идентитетот, историјата […]

Прочитај повеќе

Заев не доби мандат за да го избрише името, ниту граѓаните на референдумот се согласија да го поддржат капитулантскиот договор

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Јасно изразената волја на граѓаните изразена на референдумот, со која се испрати гласна порака дека капитулантскиот договор не се прифаќа, треба и се очекува да биде почитувана од сите пратеници, од сите функционери, од сите институции, првенствено од Собранието кое што […]

Прочитај повеќе

Фирмата со негативен кредитен рејтинг вицепремиерот Кочо Анѓушев ја продал на Грците за 4.8 милиони евра

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на  Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Кочо Анѓушев доживува меѓународна слава благодарение на продажбата на неговата фирма ЕДС на грчка влада. Грчките медиуми се погласно зборуваат дека продажбата на компанијата ЕДС на грчката компанија е криминална. Оттаму го пренесуваат прашањето кое ја засега и македонската јавност: Како […]

Прочитај повеќе

Најгоре