ПРЕС ЦЕНТАР

Димовски: Собранието нема ниту изборен ниту референдумски легитимитет да влезе во процедура за промена на Уставот

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на денешната седница на која на дневен ред е Предлгоот на Владат за уставните измено истакна дека Собранието е составено врз база на изборна волја на граѓаните на Република Македонија. -При составување на ова Собрание, ниту една политичка партија и ниту еден пратеник кој е дел од ова Собрание не […]

Прочитај повеќе

Димовски: Устав постои за да не може мнозинството да постапува надвор од него и да носи било какви одлуки

На седницата на Собрание на Република Македонија, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски им реплицираше на пратениците Павле Богоевски и Горан Мисовски. -Устав постои за да не може мнозинството да постапува надвор од Устав и да носи било какви одлуки. Деловник постои за да не може мнозинството така како што сака без да ги почитува процедурите […]

Прочитај повеќе

Илиоски до Тунтев: Не лажете дека го менувате БЈРМ, го менувате уставното име, Република Македонија

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски на денешната седница на Собранието на Република Македонија им порача на пратениците на СДСМ да не го ставаат во заблуда народот дека се менува привремената референца БЈРМ бидејќи вистината е дека се менува уставното име, Република Македонија. -Доста ги манипулирате граѓаните дека се менува референцата БЈРМ, кажете дека се менува […]

Прочитај повеќе

Заев, Анѓушев и Тевдовски ја туркаат Република Македонија во економски колапс

Соопштение до јавноста Заев, Анѓушев и Тевдовски ја туркаат Република Македонија во економски колапс. Економијата се соочува со невидена катастрофа. Нема резултати, нема нови инвестиции, има пад на проекциите на раст на БДП но затоа имаме нови милионски задолжувања. Црната еконмска тројка и криминалниот картел на власт безмилосно продолжуваат да ја задолжуваат Република Македонија. Веселите […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев во Институтот за конзервативна соработка од Вашингтон: СДСМ поразен на референдумот, ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во Вашингтон оствари средба со Џим ДеМинт, претседател на Институтот за конзервативна соработка (ЦПИ) близок до Републиканската партија. Ѓорчев го информираше соговорникот за актуелната политичка состојба во Македонија после неуспешниот референдум на 30-ти септември, на кој што политиките на Зоран Заев доживеаја тежок пораз. На референдумот граѓаните во големо […]

Прочитај повеќе

ПЛАНОТ “Б”

Колумна на  Димитар Димовски, Член на ИК на ВМРО–ДПМНЕ за Курир Го живееме најмрачниот период од нашите животи. Период на најголемото предавство во Македонија. Период на уцени, закани, притисоци, поткупи, рекет, измами… Никој од нас не е поштеден, ниту обичниот работник, ниту земјодлецот, бизнисмените, политичарите, па ниту пратениците. Дури и децата ни се засегнати. Во […]

Прочитај повеќе

Има најмалку 30 причини зошто однесувањето на оваа криминална власт се оценува како насилство над демократијата, насилство над уставниот поредок, насилство врз волјата на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Има најмалку 30 причини зошто однесувањето на оваа криминална власт се оценува како насилство над демократијата, насилство над уставниот поредок, насилство врз волјата на граѓаните. Покрај тоа што се крши волјата на граѓаните, предлогот за пристапување кон измена на Уставот од […]

Прочитај повеќе

Очајни се прес конференциите кои што ги прави Костадин Костадинов и власта

Одговор на прес конференцијата на Костадин Костадинов на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Очајни се овие прес конференциите кои што ги прави Костадин Костадинов и на дел од власта во кои признаваат дека се тргува со правото и правдата во замена за прифаќање на капитулацијата. Единствена амнестија која што е на маса, покрај амнестиите за […]

Прочитај повеќе

Одговор на новинарско прашање на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Како го коментирате денешниот нов случај на СЈО? Одговор: Не постои држава каде што премиерот ер над волја на граѓаните особено не по пропаднат референдум. Ваквите притисоци се показател на очајник, кој во очајот од пропаднатите политики, нема ништо што друго да примени за да избега од словото на правото и на правдата. Има причини […]

Прочитај повеќе

Заев ја втурнува државата во уште поголема криза, тој е изворот на кризата и мора да си оди

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани граѓани, Република Македонија влегува во општествена, економска и политичка криза. Неспособноста да се управува со политичките процеси, да се испорача резултати кои се ветија и кои се потребни на граѓаните Владата и Заев ја втурнаа државата во поголема и поопасна криза. Се работи […]

Прочитај повеќе

Најгоре