ПРЕС ЦЕНТАР

Димовски: Ниту еден пратеник не е избран за да го менува името

Илија Димовски на денешната седница појасни дека тврдењата дека пратениците треба да одлучуваат во име на граѓаните за ова прашање се отуѓување од реалноста бидејќи ниту еден пратеник во Собранието не е избран од граѓаните со таа цел. -Тврдењето дека за ова прашање треба ние пратениците да одлучуваме во име на граѓаните е отуѓување од […]

Прочитај повеќе

Една година градоначалник Аце Коцевски – една година изгубена за Велес

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Нада Трајкова Почитувани сограѓани, Една година од работењето  на локалната власт на чело со Аце Коцевски, граѓаните заслужуваат отчет за сработеното Велес како никогаш досега е завиен во темнина, покрај медиумскиот мрак, градот како никогаш до сега  е преполн со   нечистотија, ѓубре, дупки на улиците, раскопани тротоари […]

Прочитај повеќе

Николоски во Брисел еден од клучните говорници на Конференција на Европската Народна Партија – ЕУ и Западен Балкан

Соопштение до јавноста Европската Народна Партија организира конференција на високо ниво насловена “ЕУ – Западен Балкан како заедно да ја изградиме нашата заедничка иднина? ” Конференцијата ќе се одржи на 16-ти Октомври во Европскиот парламент во Брисел. Целта на конференцијата е да се истакне преку две панел дискусија поддршката на евро интеграциските процеси во регионот. […]

Прочитај повеќе

Додека Заев носи штетни договори, сиромаштијата во Македонија се зголемува, граѓаните едвај врзуваат крај со крај

Соопштение до јавноста Додека Зоран Заев насилно турка штетни договори на сметка на националните интереси животот во Македонија од ден на ден станува се понеподнослив. Сиромаштијата се зголемува, стандардот се намалува а граѓаните едвај врзуваат крај со крај. Затоа денес по повод денот на борбата против гладот УМС на ВМРО-ДПМНЕ во повеќе општински комитети низ Македонија […]

Прочитај повеќе

Димков: Цврсто стоиме на ставот- нема промена на Уставот со цел промена на уставното име

Многу цврсто стоиме на ставот дека нема промена на Уставот со цел промена на уставното име, рече Трајко Димков, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ при своето гостување на телевизија Телма. -Дека не треба да се поддржи договорот кажува и резултатот од референдумот. Или нашиот став е потврден и на референдумот на кој практично граѓаните рекоа НЕ. Оттука […]

Прочитај повеќе

Алексовска: Младинската гаранција на СДСМ и Заев е најголемата лага, нема ништо од нивните ветувања

Слободанка Алексовска, претседателката на Републичката комисија за труд и социјална политика на ВМРО-ДПМНЕ на денешната дебата организирана од Унијата на Млади сили на тема Младинска невработеност истакна дека сегашната власт на СДСМ нема конкретни мерки за намалување на невработеноста кај младите која е една од причините за нивното иселување од Република Македонија. Алексовска направи споредба […]

Прочитај повеќе

Кржалоски: Младите се иднината во Македонија, како политичка партија имаме обврска да им понудиме поголеми шанси

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Лука Кржалоски на денешната дебата насловена „Младинска невработеност – причина за иселување на младите“ рече дека вработувањето на младите луѓе како и нивно стимулирање за започнување на сопствен бизнис е многу важен фактор за останување на младите луѓе во Република Македонија. Како што рече Кржалоски, СДСМ и […]

Прочитај повеќе

Славевски: СДСМ ниту успева да ги користи активните мерки за вработување, ниту може да смисли нешто ново

Универзитетскиот професор и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славевски на денешната дебата на УМС на ВМРО-ДПМНЕ на тема „Младинска невработеност“ , истакна дека владата на ВМРО-ДПМНЕ максимално ги користеше активните мерки за вработување, и речиси се што можеше се примени, додека пак сегашната Влада на СДСМ не само што не може нешто ново да […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев до СДСМ : Излажавте дека ќе ги задржите младите, народот се иселува како никогаш порано

На 30-ти септември, убеден сум дека многу од луѓето кои излегоа на референдумот да гласаат, излегоа со тешко срце затоа што многу работи во дооговорот не им се допаѓаат. Исто така, знам, убеден сум и сигурен сум дека многу луѓе кои не излегоа да гласаат на референдумот се за ЕУ и НАТО и посакуваат иднина […]

Прочитај повеќе

Лашкоска до СДСМ: Процесот го водевте сами, не може сега да ја делиме одговорноста

Пратеничката Ане Лашкоска денес на Седницата на Собранието на Република Македонија ја обвини власта дека процесот за потпишување на договорот го воделе сами без никакви консултации и вклученост на опозицијата и токму заради тоа не може сега сите да ја делат одговорноста. -Сите грчки медиуми прогласија победа во спорот после потпишување на договорот. Македонската страна […]

Прочитај повеќе

Најгоре