ПРЕС ЦЕНТАР

Данев до Џафери: Бидете на ниво на задачата што ја извршувате и овозможете Христијан Мицкоски да се обрати пред Собранието

Пратеникот  на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев од собраниската говорница посочи дека од страна на ВМРО-ДПМНЕ и претседателот Христијан Мицкоски е поднесено барање до  Џафери да се овозможи обраќање во Собранието  на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ  со оглед на фактот што во овие моменти во законодавниот дом се расправа за потребата од Уставни измени кои имаат суштинско влијание […]

Прочитај повеќе

Една година СДСМ во Ѓорче Петров, една година стагнација – Наумоски и СДСМ покажаа дека не знаат да управуваат со општината

Интегрален текст од изјава за медиуми на Марија Андоновска, советник во Советот на Ѓорче Петров од ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Една година СДСМ во Ѓорче Петров, една година стагнација. Александар Наумоски и СДСМ една за една  година не направија ниту еден проект, дека така планираат да продолжат и во иднина гледаме и од предлог ребалансот на Буџетот на општината […]

Прочитај повеќе

Арсовски: Денеска Тевдовски и СДСМ ја задолжуваат Република Македонија за 54 милиони евра, а во наредните недели планирано е раздолжување од 37 милиони евра

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Mакедонската економија колабира, од ден во ден запаѓа во се поголеми неволји. Граѓаните осиромашуваат, а власта се расфрла купувајќи лубриканти и делејќи милионски тендери на блиските соработници. Владата на СДСМ денес ги задолжува граѓаните за нови 54 милиони евра, пари кои […]

Прочитај повеќе

Стоилковски: Една година како Република Македонија е жртва на криминални зделки, злоупотреби за лично богатење и целосно запуштање на потребите на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Една година како Република Македонија е жртва на криминални зделки, злоупотреби за лично богатење и целосно запуштање на потребите на граѓаните. Смет насекаде, тендери за свои блиски, неработење на администрацијата, криминал по улиците, корупција во администрацијата, уплашени граѓани на улиците, партиски […]

Прочитај повеќе

Манаскова до СДСМ: Сега ли ви текна дека промената на името е надпартиско прашање?

Пратеничката Магдалена Манаскова од ВМРО-ДПМНЕ даде до знаење до владеачкото мнозинство дека е касно да се бара заедничка одговорност бидејќи процесот пред договорот требаше да биде процес во кој ќе бидат влкучени сите чинители од Македонија. -Ве слушам како велите дека ова треба да биде надпартиско прашање па тогаш се поставува прашањето зошто пред референдумот, […]

Прочитај повеќе

Стевананџија: За СДСМ граѓаните што бојкотираа се „неписмени граѓани“

Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ во реплика до својата колешка од СДСМ, Корубин, испровоциран од говорот на пратеничката за праша за кои граѓани вели дека се неписмени, оние кои бојкотираа или оние кои што гласаа против. -Кои се тие неписмени граѓани кои што ги спомнувате во вашиот говор? Дали неписмени граѓани според вас се оние кои […]

Прочитај повеќе

Јовановски до Заев: Немој пратениците да ги туркате онаму кај што не треба

Пратеникот Крсто Јовановски при една прилика на говорот на Заев реплицираше при заседавањеto на Седницата во Собрание на Република Македонија. Господине Заев, не мислев да станувам да одговарам, но станав да ви кажам уште еднаш најучтиво најчовечки од дното на душата немој пратениците да ги туркате онаму кај што не треба. Седнете со господинот Мицкоски […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев: Никогаш последниве 50 години наназад немало потешка состојба во културата во Македонија

На Седницата во Собранието на Република Македонија пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев се обрати до пратениците од другите партии и до Заев велејќи дека СДСМ е две години на власт во оваа држава и брише патос со македонскиот народ. Затоа што многу зборувате за културата, уметноста нели и во врска со тие теми, јас ќе […]

Прочитај повеќе

Младите од Ново Село побараа правна држава

Околу 100 млади лица учествуваа на трибина во општина Ново село. Во организација на УМС на ВМРО-ДПМНЕ се одржа трибина со наслов  „За слободата, владеење на правото и правната држава“. Свои ставови изложија Дајанчо Ефтимов член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Јаулески Секретар на УМС, Владимир Ристов и Петар Марков. Организаторите порачаа дека изборот […]

Прочитај повеќе

Јовановски: Нема да гласам за уставни измени

Доволно е една мала искра да биде некој жигосан како предавник и недостоен да застапува интересите на граѓаните тука, да кажам дека нема да гласам за уставни измени зашто со спогодбата од Нивици не се согласувам, изјави денеска од собраниската говорница Крсто Јовановски, пратеник од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во однос на помирувањето, кое премиерот […]

Прочитај повеќе

Најгоре