ПРЕС ЦЕНТАР

СДСМ да не си поигрува со мерката за евтини авио летови, со развлекувањето државата може да остане без ниско буџетните летови

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на  Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Која ли ќе биде сега причината за пропаѓањето на тендерот со авио превозниците? Развлекувањето на процедурата за јавниот повик за финансиска поддршка на авио компании од скопскиот и охридскиот аеродром е потенцијална опасност државата да остане без ниско буџетните летови. Власта […]

Прочитај повеќе

Власта ја преполнува администрацијата, иако велеа дека е преполна и преобемна

 Интегрален текст од прес конференција за медиуми на  Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Власта ја преполнува администрацијата, а велеа дека е преполна, преобемна и преинертна!? И тоа сега кога власта се погласно повикува на избори!? Додека СДСM спротивно на волјата на граѓаните на сила турка евтаназија на Уставното име на Република Македонија и на […]

Прочитај повеќе

Заев да го прифати ставот на граѓаните, дека договорот од Преспа е правно – политички мртов

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ Заев и СДСМ се исплашени од Христијан Мицкоски бидејќи со секој минат ден сфаќаат дека народот ја препознава принципиелната политика на ВМРО-ДПМНЕ за одбрана на државните и национални интереси. Затоа очекуваме уште најмалку 10 пати во текот на денов да пуштат соопштение во кое што ќе […]

Прочитај повеќе

Мицкоски за ДВ: Наскоро ќе го слушнете мојот забранет говор!

Интервју на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, за порталот ДВ Ако можеа Могерини и Столтенберг да се обратат во парламентот, не разбирам зошто не може да се обрати и лидерот на најголемата опозициска партија, прашува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Договорот од Преспа го смета за мртов. Деновиве сите очекувања се свртени кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ, со надеж дека […]

Прочитај повеќе

Eкономското цунами Заев и Тевдовски продолжуваат безмилосно да ги задолжуваат граѓаните на Република Македонија

Соопштение до јавноста Eкономското цунами Заев и Тевдовски продолжуваат безмилосно да ги задолжуваат граѓаните на Република Македонија. Вчера Владата на СДСМ ги задолжи граѓаните за нови 54 милиони евра, пари кои ќе треба да ги враќаме ние и идните генерации. Уште потрагично е што во наредните недели се планира раздолжување од 37 милиони евра, така […]

Прочитај повеќе

За една година од локалните избори, граѓаните целосно се разочараа од СДСМ

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ За една година од локалните избори, граѓаните целосно се разочараа од СДСМ. Секојдневно гледаат криминал, насилство, закани и уцени, во што учествуваат и градоначалниците на СДСМ. Боро „Малборо“ од Ново Село, Марјанчо „Прислушувачот“ Стојановски […]

Прочитај повеќе

Борче Георгиевски треба да разбере дека Општина Гази Баба не е негова приватна сопственост

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Тони Бојковски, претседател на Советот на Општина Гази Баба Почитувани, Градоначалникот Борче Георгиевски по којзнае кој пат ја погази волјата на граѓаните на општина Гази Баба. Имено, на изборите за совети на Месни и Урбани заедници кој се одржаа на 23.09.2018 година, граѓаните на најдемократски начин си […]

Прочитај повеќе

Николоски во Брисел: Прашањето што се поставува е каква е користа за ЕУ од Владата која нема поддршка од народот и потпишува договор кој е лош и не може да биде прифатен од народот

Интегрален текст од говор на Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани дами и господа, ваши екселенции, драги пријатели, Ми претставува огромна чест да се обратам на оваа конференција и би сакал да ви се заблагодарам за можноста. Соработката помеѓу Западен Балкан и ЕУ е клучна за стабилноста на регионот. Само јасен пат кон членството во ЕУ […]

Прочитај повеќе

Во градинките во Прилеп владее хаос, се врши мобинг, притисоци и сето тоа оди на штета на правилниот развој на децата

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Андријана Ристеска, советник на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Прилеп Почитувани, СДСМ во досегашното владеење како на централно така и на локално ниво покажа дека освен хаос нема што да им понуди друго на граѓаните. Колку за потсетување во наше време инвестиравме во градинки и нов капацитет, па […]

Прочитај повеќе

Ѓорчев до СДСМ: Вие добивте легитимитет за програмата, а не за промена на името на државата

Пратеникот Ѓорчев при излагањето на Седницата во Собранието на Република Македонија  се обрати до СДСМ, за што вие сте добиле легитимитет , вие добивте легимитет за програмата „За живот во Македонија“, вие за се сакате да зборувате, само не сакате да зборувате за што сте потпишале, ветиле обврзале. Луѓето ве гласаа за 30.000 денари плата, […]

Прочитај повеќе

Најгоре